Kas jāzina orālās kontracepcijas lietotājām

Lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības, samērā bieži sievietes izvēlas lietot hormonālo kontracepciju (orālo kontracepciju). Limbažu aptiekas farmaceite Sarma Legzdiņa 
atgādina, ka šādā gadījumā lieti noder zināt un ievērot dažus nosacījumus. 

Saule un orālā kontracepcija (OK)

Gadījumos, ja tiek lietota OK, sauļošanās nav ieteicama ne solārijos, ne tiešos saules staros, jo var izraisīt pigmentācijas plankumu parādīšanos.

Ieteikums – atrodoties saulē, izmantot speciālos aizsargkrēmus un neaizrauties ar solārija apmeklējumiem.

 

Vēnu varikoze un OK

Hormonālās kontracepcijas tabletes jālieto uzmanīgi, ja ir paplašinātas kāju vēnas jeb varikoze, jo tās veicina vēnu paplašināšanos.

Ieteikums – pirms OK lietošanas uzsākšanas konsultēties ar ķirurgu vai vēnu speciālistu, lai novērtētu kāju vēnu stāvokli. Riska mazināšanai var lietot kādu no iekšķīgi lietojamajiem venotiskajiem līdzekļiem vai kādu piemērotu ziedi.

 

Kaitīgie ieradumi un OK

Smēķēšana graujoši ietekmē sievietes asinsvadus, tos sašaurinot un radot paaugstinātu risku asins recekļu jeb trombu veidošanos. Risks ir īpaši izteikts pēc 35 gadu vecuma sasniegšanas.

Ieteikums – rūpīgi jāseko patērētajam alkohola daudzumam. Vienai vīna vai šampanieša glāzei nebūs būtiskas ietekmes, bet līdzko alkohola patēriņš sasniegs 2-3 glāzes, nebūs garantijas, ka tablešu kontraceptīvā darbība būs pilnīga un pietiekoša. Šajā gadījumā var papildus izvēlēties citu kontracepcijas veidu.

 

Asinsspiediens un OK

Arteriālās hipertensijas pacientēm asinsspiediens jākontrolē biežāk, jo šķidruma aiztures dēļ tas var palielināties. Arī šim nolūkam nozīmētajiem antihipertensīvajiem medikamentiem ir mijiedarbība ar kontraceptīvajām tabletēm. To darbība var tikt samazināta, tādēļ var rasties nepieciešamība koriģēt asinsspiediena samazināšanai nozīmēto zāļu devu.

 

Galvassāpes un OK

Kontraceptīvās tabletes var pastiprināt migrēnu. Tāpat migrēna var rasties arī nedēļu pēc šo tablešu lietošanas pārtraukšanas.

Ieteikums – noteikti konsultēties ar ārstu.

 

Cukura diabēts un OK

Perorālie kontraceptīvie līdzekļi var pazemināt toleranci pret glikozi, tāpēc cukura diabēta slimniecēm var rasties nepieciešamība paaugstināt insulīna un citu pretdiabēta līdzekļu devu.

 

Ja ar OK vienlaicīgi lietoti citi medikamenti

Hormonālo kontraceptīvo tablešu iedarbību pavājina sekojoši zāļu līdzekļi:

Antibakteriālie līdzekļi, tādēļ to lietošanas laikā un vienu nedēļu pēc šī kursa ieteiktu papildus izsargāties no nevēlamas grūtniecības.

Adsorbenti, tādi kā aktivētā ogle, ko nevajadzētu lietot vienlaicīgi ar OK, bet ievērot apmēram stundas starplaiku. Jāpiemin, ka pēdējā laikā novērojamas dažādas vēdera vīrusu saslimšanas, un ir svarīgi atcerēties: ja 3-4 stundu laikā pēc kontraceptīvo tablešu lietošanas bijusi caureja vai vemšana, drošāk būtu arī nākamās septiņas dienas pielietot papildus piesardzības pasākumus.

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, no kuriem izplatītākie ir tik bieži lietotais ibuprofens vai diklofenaka tabletes. Tāpat arī analgētiskie līdzekļi, tādi kā paracetamola tabletes, ne tikai pavājina kontraceptīvo tablešu darbību, bet var izraisīt starpasiņošanu menstruālā cikla laikā.

Attiecībā uz asinszāli saturošiem preparātiem, jāpievērš uzmanība tam, vai kāda no jūsu izvēlētajām tējām vai uztura bagātinātājiem nesatur šo augu.

Antihistamīnie līdzekļi, ko lieto dažādu alerģisku reakciju mazināšanai.

Benzodiazepīni, tādi kā diazepāma, fenazepāma tabletes, ko bieži nozīmē pastiprinātas nervozitātes gadījumos.

Jāpiemin arī fakts, ka vairums kontraceptīvo tablešu samazina folijskābes uzsūkšanos organismā, kā rezultātā var iestāties folijskābes deficīts. Tas izpaužas kā organisma vājums, palielināta aizkaitināmība, elpas trūkums. Šajā gadījumā var ieteikt papildus uzņemt folijskābi tabletēs vai to saturošus vitamīnus.

Šie ir tikai daži no piemēriem, tāpēc pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visiem 
medikamentiem, kurus lietojat vai pēdējā laikā esat lietojušas, tajā skaitā bezrecepšu medikamentus.

Esiet gudras, izglītotas un pieņemiet pareizus lēmumus. Tāpat vēlos piebilst – pētījumos pierādīts, ka mīlēšanās reizi nedēļā cilvēku padara laimīgu, kas ir tas, ko Jums arī novēlu!

Saistītie raksti

Medikamentu lietošanas kļūdas

Medikamentu lietošanas kļūdas

Turpinām iepriekšējos numuros uzsākto tēmu par biežāk pieļautajām zāļu lietošanas kļūdām.... lasīt vairāk
Kā uzveikt atkarību?

Kā uzveikt atkarību?

Janvāra Mana Veselība numurā Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas psihiatrs, psihoterapeits... lasīt vairāk
Māte lepojas ar meitas sasniegumiem

Māte lepojas ar meitas sasniegumiem

Jau vairāk nekā 45 gadus Ilūkstes aptiekā strādā farmaceita asistente Brigita... lasīt vairāk