Pēc četrdesmit gadiem visiem vīriešiem OBLIGĀTI jāapmeklē urologs

Nelielais vīriešu orgāns, kas pēc formas atgādina kastaņa augli, ir ārkārtīgi svarīgs vīrieša dzīvē, to pat mēdz dēvēt par „otro sirdi”. No tā veselības ir atkarīga ne tikai seksuālā, bet arī vīrieša dzīves enerģija, jo šis orgāns ietekmē arī citus ķermeņa orgānus un sistēmas! Tas ir priekšdziedzeris jeb prostata.

Konsultē urologs Oļegs Hublarovs.

Priekšdziedzeris ir apmēram 30 cm3 liels vīrišķais orgāns, kurš ražo caurspīdīgu, biezu sekrētu, kas satur 45-50% spermas un veicina spermatozoīdu kustīgumu. Tas atrodas zem urīnpūšļa un apņem urīnizvadkanāla augšējo daļu – kanālu, pa kuru sperma un urīns tiek izvadīts no dzimumlocekļa.

Dzīves laikā gandrīz visiem vīriešiem hormonālo izmaiņu dēļ rodas kāda no sekojošām saslimšanām:

Prostatīts (iekaisums);

Labdabīga prostatas palielināšanās (LPP) jeb Prostatas adenoma (labdabīgā hiperplāzija);

Prostatas vēzis.

Nedrīkst šīs slimības jaukt, ja ir LPP, tas vēl nenozīmē, ka būs arī prostatas vēzis. Ir gadījumi, kad šīs slimības tiek konstatētas vienlaikus. Simptomi abām saslimšanām sākuma stadijā ir ļoti līdzīgi – traucēta urīna izvadīšana (naktī jāiet uz tualeti vairākas reizes, urīna izvadīšana kļūst nepatīkama, sajūta, ka urīnpūslis pilnībā neiztukšojas). Lai pacientam un ārstam būtu vieglāk izvērtēt esošos simptomus, ir radīts starptautiski atzīts tests – Internacionālā Prostatas Simptomu skala (IPSS). Aizpildot to, cilvēks pats var saprast, vai viņam ir problēmas vai nav. Ja kopējais IPSS skalas punktu skaits ir vairāk par 8 punktiem, ir jākonsultējas ar speciālistu.

Tā kā LPP un prostatas vēža simptomi ir ļoti līdzīgi, tad katram vīrietim pēc 40 gadu vecuma noteikti reizi gadā ir jāapmeklē urologs, arī tad, ja nav nekādu sūdzību. Prostatas vēzim sākuma stadijā bieži nemēdz būt simptomu, tas attīstās ļoti lēnu, bet Latvijā 2/3 konstatēto prostatas vēžu gadījumi jau ir smagās stadijās. Reizi gadā rekomendējas nodot analīzi PSA (prostatas specifiskais antigēns), kas ir imūnreaktīvaviela. Tās daudzuma palielināšanos asinīs veicina prostatas vēzis, LPP vai bakteriālais prostatīts.

Prostatas vēzis

Sākuma stadijā tas attīstās ļoti lēnu un gandrīz bez simptomiem. Sākuma stadijā tas ļoti veiksmīgi padodas ārstēšanai.

Ārstēšanas metodes:

Operācija – izoperē prostatu ar visiem nelabdabīgajiem audiem. To var darīt tikai vēža sākuma stadijā – pacienti dzīvo ilgi bez atkārtota slimības uzliesmojuma.

Mūsdienās izmanto atvērtās operācijas, operācija ar lapraskopu, bet Latvijā netiek pielietota roboterapija, jo šīs procedūras izmaksa ir ļoti augstas.

Antihormonāla terapija – hormonu bloķēšana. Pastāv viedoklis, jo vairāk vīrišķo hormonu, jo lielāka iespēja saslimt.

Radikāla apstarošana – mūsdienās ir iespējams apstarot bojātos audus, neskarot veselos.

Labdabīga prostatas palielināšanās (LPP)

LPP – prostatas audi palielinās, veidojas mezgli, kas aizspiež urīnizvadkanālu, kā rezultātā grūti iztukšot urīnpūsli. Neārstējot iespējamas komplikācijas, kas var novest pat līdz nieru mazspējai.

Ārstēšanas metodes:

Medikamentozā ārstēšana ar alfa – blokatoriem, kuri atslābina audus, kā rezultātā simptomi izzūd, bet prostatu tie neārstē. Medikamenti jālieto visu dzīvi.

Medikamentus iespējams aizstāt ar operāciju, kuras mūsdienās ir ļoti efektīvas – rezultāts jūtams ātri un nav visu mūžu jālieto zāles

Operāciju veidi:

TURP (Prostatas transuretrālaelektrorezekcija), ja prostatas tilpums nepārsniedz 60 cm3. Ja pārsniedz, tad jāveic atklātā tipa operācija. HoLEP (Prostatas Homiumlazeraenukļiācija) jauna tipa tehnoloģija, var operēt jebkuru izmēru (pat vairāk nekā 200 cm3). Šobrīd Latvijā to veic tikai urologs Oļegs Hublarovs.

Nav izmēru ierobežojumu, nav asiņošanas, stacionārā jāpavada tikai viena diennakts, katetra – viena diennakts. Šo operāciju var veikt pacientiem, kuriem ir sirds veselības problēmas. Tā ir radikāla operācija, un rezultāts ir līdzvērtīgs kā atvērtajai operācijai.

Pēc visām operācijām daži pacieti cieš no urīnnesaturēšanas. Šo problēmu iespējams novērst, ievietojot implantu.

Pie labdabīga audzēja klients nesaskaras ar impotenci, tas ir tikai gadījumos, kad tiek operēts ļaundabīgais audzējs, bet tādos gadījumos ir iespējams veikt dzimumlocekļa protezēšanu.

Saistītie raksti

Ortoze – atbalsts ārstniecības procesā

Ortoze ir palīglīdzeklis, ko izmanto gan imobilizācijai, gan noteiktu muskuļu grupu... lasīt vairāk
Osteopātija – kompleksā ārstēšana

Osteopātija – kompleksā ārstēšana

“Jau vairākus gadus mani nomoka galvas sāpes, kuru cēloni ārstiem nav... lasīt vairāk

Svini svētkus droši

Kā katru gadu jūnijā svinam Vasaras saulgriežus jeb Jāņus, kad piedzīvojam... lasīt vairāk