Skābeklis – veselības un enerģijas avots

Dzīvojot pilsētās, kur automašīnas izdala kaitīgas gāzes, daudz laika pavadot mūsdienu renovētajās un siltinātajās ēkās, cilvēka organisms arvien vairāk izjūt skābekļa trūkumu. Tas rada miegainību, galvas sāpes, vājumu un stresu, kā arī veicina saslimšanu ar dažādām slimībām.

Skābekļa trūkuma gadījumā visas orgānu funkcijas pasliktinās – 
cilvēks jūtas noguris, ir neveselīga ādas krāsa, palielinās risks saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām vai tiek veicināta jau esošo hronisko slimību attīstība.

Organisma normālai funkcionēšanai gaisā ir jābūt 20-21% skābekļa. Smacīgos ofisos un dzīvojamās telpās skābekļa koncentrācija var samazināties līdz 16-17%, kas ir krietni par maz pilnvērtīgai elpošanai un normālai vielmaiņas darbībai.

Izmantojot skābekļa terapiju jeb oksigēnterapiju tiek veicināta elpošanas funkcijas, audu bagātināšana ar skābekli un cilvēka enerģijas palielināšana. Tiek uzlabota visa organisma funkcionalitāte.

Lai veselības nolūkos palīdzētu savam organismam pabarot audus ar skābekli, var izmantot atsevišķas skābekļa terapijas metodes, kuras var iedalīt medicīniskajās (skābekļa inhalācijas, skābekļa jeb pērļu vannas) un kosmētiskajās (skābekļa mezoterapiju, skābekļa kokteiļi).

Skābekļa inhalācija

Šīs procedūras laikā notiek ieelpotā gaisa bagātināšana ar skābekli no medicīniskas ierīces (visbiežāk – skābekļa koncentrators vai balons), kas ieelpā nodrošina augstāku skābekļa koncentrāciju, kāda tā ir atmosfēras gaisā. Šo terapiju var pielietot gan slimnīcās, gan mājas apstākļos. Medicīnā visbiežāk tiek lietots termins – ilgstoša skābekļa terapija, kas nozīmē regulāru un praktiski gandrīz nepārtrauktu skābekļa ieelpošanu. Ilgstoša skābekļa terapija tiek izmantota hipoksēmijas (arteriālajās asinīs novērojams pazemināts skābekļa daudzums) ārstēšanai. Elpas trūkums ir viens no galvenajiem hipoksēmijas simptomiem.

Skābekļa inhalācijas parasti izraksta pacientiem ar astmu, hronisku bronhītu, pneimoniju, tuberkulozi un sirds slimību ārstēšanai. Ar to iespējams mazināt intoksikāciju ar gāzēm, elpošanu, ja ir nieru darbības traucējumi, cilvēkiem šoka stāvoklī, kas ir apdeguši, nervu slimībām, arī tiem, kas bieži krīt ģībonī.

Skābekļa inhalācijas nozīmēšana ir ārsta kompetencē. To visbiežāk nozīmē pulmonologi, kas izvērtē skābekļa terapijas nepieciešamību un nosaka nepieciešamo skābekļa koncentrāciju (%), skābekļa plūsmu (litri minūtē) un pielietošanas ilgumu (stundas diennaktī). Skābekļa terapiju nedrīkst pielietot bez ārsta ziņas, jo daļai pacientu, kuriem ar hipoksēmiju vienlaikus novēro arī hiperkapniju (paaugstināts ogļskābās gāzes daudzums), tā var kaitēt.

Svarīgs skābekļa inhalāciju efektivitātes priekšnosacījums ir smēķēšanas pārtraukšana. Ir pierādīts, ka, turpinot smēķēt, skābekļa terapijas efektivitāte (gan dzīvildzes pagarināšanās, gan slodzes tolerances un dzīves kvalitātes uzlabošanās) būtiski samazinās. Svarīgs arī ugunsdrošības aspekts. Skābekļa terapija un vienlaikus smēķēšana ir saistīta ar reālu ugunsgrēka un sejas apdegumu risku!

Skābekļa vannas

Skābekļa jeb pērļu vanna atslābina, dod spēku novājinātajiem muskuļiem un saitēm. Ūdens temperatūrai vannā jāatbilst ķermeņa temperatūrai, kas padara uzturēšanos vannā patīkamu. Šīs procedūras laikā ar speciālu iekārtu caur punktveida atverēm ūdenī ielaiž tūkstošiem sīku burbuļu, kas patīkami un stimulējoši iedarbojas uz ķermeni. Šie burbulīši ir pilni ar skābekli un kā mazas veselības pērlītes izplūst pa ādu. Lielie burbuļi veic efektīvu masāžu, kā rezultātā muskuļi atslābinās un asinsrite uzlabojas. Vidējie burbuļi veic tā saukto mikromasāžu, kairinot ādas nervu sistēmu un visu organismu. Mazie burbulīši, iekļūstot porās un tur izplatoties, attīra ādu no šlakvielām. Procedūra ilgst no 10 līdz 20 minūtēm.

Skābekļa mezoterapija

Skābekļa mezoterapija ir neinvazīva, moderna, intensīva, īpaši efektīva un droša procedūra, kuras laikā, skābekļa apgādi ievada caur ādas dziļajiem slāņiem. Rezultāts – reģenerācijas procesa aktivizācija un ādas slāņu atjaunošana. Dermas virsējais slānis izlīdzinās, uzlabojas krāsa un ādas tonuss, izzūd celulīts.

Skābekļa kokteilis

Tas ir īpašs kokteilis – tā pamatā ir zāļu novārījumi un sulas, bet kokteiļu virspusē atrodas putas no piesātinātas 95% skābekļa sulas. Tādus kokteiļus tagad piedāvā visās sanatorijās un fitnesa klubos, arī tirdzniecības centros. Dzēriens labvēlīgi ietekmē vielmaiņu un mazina lieko svaru. Regulāri lietojot šādus kokteiļus, uzlabojas ādas stāvoklis, normalizējas miegs un paaugstinās fiziskā aktivitāte. Tos nevajag lietot pārāk bieži, pietiek ar 1-2 porcijām nedēļā.

Saistītie raksti

2. tipa cukura diabēts – 
neveselīga dzīvesveida sekas?

2. tipa cukura diabēts – 
neveselīga dzīvesveida sekas?

„Kopš sevi atceros, zināju, ka kļūšu par ārsti. Kad skolā bija... lasīt vairāk
Aptaukošanās – 
dažādu sirds saslimšanu riska faktors

Aptaukošanās – 
dažādu sirds saslimšanu riska faktors

Dietologs un Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs Andis Brēmanis pēc Rīgas... lasīt vairāk
Mana Aptieka Saulkrastos – pirmā palīdzība atpūtniekiem

Mana Aptieka Saulkrastos – pirmā palīdzība atpūtniekiem

Vasaras mēneši, kad sabrauc atpūtnieki no malu malām, Saulkrastos farmaceitēm ir... lasīt vairāk