2. tipa cukura diabēts – 
neveselīga dzīvesveida sekas?

„Kopš sevi atceros, zināju, ka kļūšu par ārsti. Kad skolā bija jāraksta sacerējums, par ko vēlos kļūt, mana atbilde bija nepārprotama – es būšu daktere,” par savas profesijas izvēli stāsta daktere Jeļena Sokolova. Visdrīzāk jau mazās meitenes nākotnes izvēlē nozīmīga loma bijusi radiniekiem – mediķiem, kuru pulciņš esot paprāvs.

1992. gadā Jeļena absolvē Latvijas Medicīnas akadēmiju (Stradiņu universitāti) un sāk strādāt Daugavpilī par endokrinologu. „Man ļoti gribējās kļūt par kardiologu, bet tā kā tobrīd Daugavpilī trūka tieši endokrinologu, tad specializējos šajā jomā un nenožēloju, jo patiesībā endokrinoloģija ir diezgan cieši saistīta ar kardioloģiju,” atzīst daktere. 

Spēku un enerģiju pēc garajām darba stundām Jeļena atgūst savās lauku mājās – strādājot piemājas dārziņā un baudot apkārtējo dabas skaistumu.

„Ne viennozīmīgi, bet lielā mērā varu piekrist apgalvojumam, ka 2. tipa cukura diabēts ir neveselīga dzīvesveida sekas. Jau no mazām dienām cilvēks jāradina pie fiziskām aktivitātēm, jāveido veselīgas ēšanas paradumi, jo pretējā gadījumā rodas aptaukošanās, kas var veicināt dažādas slimības, arī 2. tipa cukura diabētu,” ir pārliecināta Daugavpils reģionālās slimnīcas Endokrinoloģijas nodaļas vadītāja Jeļena Sokolova.

Kas ir 2. tipa diabēts?

Diabēts ir slimība, kurai raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs. Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu ir traucēta insulīna (vielas, kas ļauj glikozei iekļūt ikvienā ķermeņa šūnā) izdalīšanās un/vai tā darbība, kā arī glikozes izmantošana perifērajos muskuļos un taukaudos, paaugstināta cukura veidošanās aknās. To var pieskaitīt pie kardiovaskulārām (sirds asinsvadu) saslimšanām. 2.tipa diabēts ir slimība, ar ko var iemācīties sadzīvot, bet šobrīd tā pilnībā nav izārstējama.

Draudīgākas par pašu diabētu ir tā izraisītās komplikācijas, jo pats diabēts var neatklāties pat daudzus gadus. Kad cukura līmeņa svārstības kļūst izteiktākas, var parādīties noguruma pazīmes, sausums mutē, slāpes, ādas sausums, nieze, biežāka urinēšana, redzes miglošana. Visbiežāk paaugstinātu cukura līmeni konstatē tikai, veicot asins analīzes.

2.tipa diabēta diagnozi apstiprina, ja glikozes līmenis tukšā dūšā divās atkārtotās pārbaudēs ir >= 7mmol/l, vai nejauši, jebkurā diennakts laikā, neatkarīgi no ēdienreizes, konstatēts glikozes līmenis>=11,1 mmol.

2. tipa diabēta saslimšanas riska faktori:

vecums >=45g.v.;

liekais svars vai aptaukošanās;

mazkustīgs dzīvesveids;

ģenētiskā predispozīcija – ģimenē 2. tipa diabēts 1.pakāpes radiniekiem;

sievietes ar policistisko olnīcu sindromu;

sievietes, kuru bērnu dzimšanas svars >4.1 kg;

cukura līmeņa svārstības bijušas grūtniecības laikā;

ja ir paaugstināts asinsspiediens un/vai holesterīna līmenis asinīs, kā arī koronārā sirds slimība;

smēķēšana.

Konstatējot 2. tipa diabētu – ap 60 % pacientu jau ir ar diabēta komplikācijām.

2. tipa diabēta hroniskās komplikācijas:

Retinopātija – acu bojājumi (galvenais 
akluma iemesls pieaugušajiem cilvēkiem);

Diabētiskā nefropātija – nieru bojājumi (hroniska, progresējoša nieru slimība, 
galvenais dialīzes iemesls);

Kardiovaskulārās saslimšanas – infarkts, insults;

Perifēro nervu un asinsvadu bojājumi – sekmē nedzīstošu čūlu rašanos pēdās, kas var novest līdz amputācijai;

80 % 2. tipa diabēta pacientiem ir hipertensija – paaugstināts asinsspiediens;

 55% ir paaugstināts holesterīns.

Visbiežāk ar 2. tipa diabētu slimo sievietes vecumā no 60 līdz 80 gadiem. Statistika vēsta, ka vīrieši procentuāli slimo mazāk, bet nevar izslēgt faktoru, ka vīrieši retāk savlaicīgi griežas pie ārsta.

2011. gadā Latvijā diabēta reģistrā bija ap 75 000 diabētu slimnieku (4% no iedzīvotāju skaita), Eiropā saslimstība ir – 8,1 %.

Galvenais mirstības iemesls diabēta pacientiem – kardiovaskulārie notikumi – infarkts, insults.

Ja pacients laicīgi uzsāk ārstēšanos, ir iespēja no komplikācijām izvairīties, bet jārēķinās, ka nepietiks tikai ar medikamentu lietošanu, ļoti nozīmīga ārstēšanās procesā ir dzīvesveida maiņa, kā rezultāta jāsamazina arī liekais svars. Ir jāsaprot, ka diabēts nav tikai paaugstināta cukura līmeņa problēma, tam nepieciešama kompleksa ārstēšana. Jāpanāk, lai normalizētos holesterīna un asinsspiediena līmenis, smēķētājiem noteikti jāatsakās no šī netikuma.

Kādas ir tipiskākās diabētu slimnieku kļūdas?

Nelieto regulāri medikamentus. Nenovērtē slimības bīstamību, jo no paaugstināta cukura līmeņa asinīs nekas nesāp. Un nesaista slimību komplikāciju rašanos ar cukura diabētu.  Pacientiem ir jāsaprot, ka nepietiek tikai ar cukura līmeņa stabilizāciju, tik pat svarīgi ir normalizēt asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs.

Vai diabētu pacientu skaits sarūk?

Par nožēlu cilvēku skaits, kas slimo ar 2. tipa diabētu, palielinās, kā arī diabēta slimnieks kļūst jaunāks. Arvien biežāk ar šo slimību slimo bērni, kas agrāk bija reta parādība.

Tomēr labā ziņa ir, ja šī slimība tiek konstatēta sākuma stadijā un pacients ļoti cītīgi ievēro visus nosacījumus, ir gadījumi, kad tā ieiet remisijas fāzē – esot ārsta uzraudzībā, pacients var nelietot medikamentus.

Neārstējot 2. tipa diabētu, izraisīto komplikāciju rezultātā pacients var nomirt.

Saistītie raksti

Sumina profesionālākos gada farmaceitus

Ik gadu Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) šīs nozares profesionālākajiem pārstāvjiem piešķir... lasīt vairāk
Kāpēc jāuzmanās 
no cukura diabēta?

Kāpēc jāuzmanās 
no cukura diabēta?

Aptuveni puse cukura diabēta slimnieku Latvijā nemaz nezina, ka ir slimi... lasīt vairāk
Magnētiskā terapija

Magnētiskā terapija

Iepriekšējos Mana Veselība numuros apskatījām tādas alternatīvās ārstēšanas metodes kā adatu... lasīt vairāk