Vitamīni un minerālvielas

Lai gan ziema šogad nebija pārāk barga savās tradicionālajās izpausmēs, tā tomēr ir nogurdinājusi cilvēku organismus. Salacgrīvas Medus aptiekas vadītāja Anita Rozenberga atzīst, ka viens no galvenajiem pavasara noguruma iemesliem ir vitamīnu un minerālvielu trūkums organismā.

 

Vitamīni

Vitamīni ir organiski savienojumi, kuri nepieciešami organisma normālai funkcionēšanai. Vitamīnus organisms nespēj veidot, līdz ar to tie ir jāuzņem ar uzturu. Vitamīni organismā netiek izmantoti kā enerģētiskais vai plastiskais materiāls, tie ir nepieciešami vielmaiņas bioķīmiskajos procesos. Sabalansēts, veselīgs un daudzveidīgs uzturs pilnībā nodrošina veselu organismu ar tam nepieciešamajiem vitamīniem.

Svarīgi atcerēties, ka vitamīni ir nepieciešami ļoti nelielos daudzumos. Ja tie organismā trūkst vai ir par daudz, var rasties tādas slimības kā avitaminoze (slimība, ko izraisa pilnīgs kāda vitamīna vai vairāku vitamīnu trūkums), hipovitaminoze, kas rodas tad, ja kāds vitamīns ir nepietiekamā daudzumā vai hipervitaminoze, kas rodas tad, ja ir nesamērīgi daudz uzņemti vitamīni.

Atkarībā no šķīšanas spējām vitamīnus iedala ūdenī šķīstošajos un taukos šķīstošajos vitamīnos.

Minerālvielas

Minerālvielas ir neorganiskas vielas, kas ir neaizstājama uztura sastāvdaļa, jo tās nepieciešamas organisma dzīvības procesiem un normālai attīstībai. Minerālvielas nodrošina organisma audos neitrālu reakciju un noteiktu osmotisko spiedienu, piedalās šūnu kairinājuma – uzbudinājuma procesos, veicina vai kavē dažādu fermentu darbību, tā ietekmējot visdažādākās vielmaiņas norises. Bez tam minerālvielas piedalās skeleta veidošanā. Cilvēka organisms minerālvielas saņem ar uzturu un daļēji ar ūdeni. Sabalansēts, veselīgs un daudzveidīgs uzturs pilnībā nodrošina veselu organismu ar tam nepieciešamajām minerālvielām. Atkarībā no minerālvielu daudzuma organismā, tās iedala makroelementos (vidējais daudzums lielāks kā 50mg uz kg ķermeņa masas) un mikroelementi (vidējais daudzums mazāks kā 50mg uz kg ķermeņa masas).

Sīkāku informāciju par vitamīniem un minerālvielām lasiet nākamajos Mana Veselība numuros.

Saistītie raksti

No neliela noberzuma līdz amputācijai

No neliela noberzuma līdz amputācijai

Viena no diabēta vēlīnām komplikācijām ir tā saucamā diabētiskā pēda. Šajos... lasīt vairāk
Kas jāzina par II tipa 
cukura diabētu

Kas jāzina par II tipa 
cukura diabētu

Kādi var būt cukura diabēta veidi? Cukura diabēts (diabetes mellitus) ir... lasīt vairāk

Mājas aptieciņa rudens – ziemas sezonai

Mājas aptieciņas pārbaudi vēlams veikt divas reizes gadā – pirms vasaras... lasīt vairāk