Puse Latvijas vīriešu nekad nav apmeklējuši urologu

51% Latvijas vīriešu atzīst, ka nekad nav apmeklējuši urologa konsultācijas, savukārt pēdējā gada laikā šādā ārsta vizītē bijuši tikai 12% vīriešu. Visretāk pie urologa vērsušies kungi lauku reģionos (34%), liecina  “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Vai vīrieši Latvijā rūpējas par savu veselību, vai tomēr viņi ir jāmudina uzraudzīt savu intīmo veselību?

Visretāk urologa konsultācijas apmeklējuši vīrieši vecuma grupā 18-24 gadi (22%), bet par veselību visaktīvāk rūpējas kungi, kas sasnieguši 55-74 gadus (58%). Kā liecina pēdējie “Slimību profilakses un kontroles centra” pētījuma dati par 2015. gadu, no ielaista prostatas vēža Latvijā dzīvību zaudējuši 392 vīrieši, lielākā daļa (96,6 procenti) vecumā no 60 gadiem. 10 gadu laikā no neārstēta prostatas vēža dzīvību zaudējuši gandrīz 4000 vīrieši, kas ir dramatiski augsts rādītājs.

«Šobrīd ir novērojams, ka vīrieši mazliet aktīvāk sākuši apmeklēt urologu, taču joprojām lielākajai daļai Latvijā dzīvojošo vīriešu pastāv uzskats: man nekas nesāp, sūdzību par veselību nav, tāpēc pie ārsta nav jāiet.

Dažkārt pacienti paši nevēlas doties pie ārstiem, jo baidās dzirdēt diagnozi. Iemesls – ekonomiskā situācija un psiholoģiski faktori. Visretāk ārstu joprojām apmeklē Latvijas reģionos dzīvojošie vīrieši, jo tur ir gan ierobežota piekļuve pie urologa, gan arī ierobežots finansiālais stāvoklis. Lai uzlabotu šo situāciju, kopš 2014. gada nogales tiek rīkota vīriešu veselības atbalsta kampaņa reģionos, kuras ietvaros speciālisti dodas uz lauku rajoniem, lai vīriešiem sniegtu iespēju pārbaudīt savu veselību. Savlaicīgi pie ārsta noteikti ir jāvēršas un pārbaudes jāveic stiprā dzimuma pārstāvjiem, sākot ar 40 gadu vecumu, jo tad ir pastiprināts risks saslimt ar prostatas vēzi. Atklājot šo saslimšanu agrīnā stadijā, prostatas vēzi ir iespējams ārstēt, tādējādi paildzinot Latvijā dzīvojošo vīriešu vidējo mūža ilgumu,» komentē Latvijas Urologu asociācijas prezidents Pēteris Vaganovs.

“Ar farmaceitu par uroloģijas jautājumiem samērā bieži konsultējas gan sievietes, gan vīrieši. Vīrieši aptiekā biežāk vēlas iegādāties dabiskos līdzekļus (piemēram, dzērveņu ekstraktus), kas līdzēs nebūtisku uroloģisko problēmu gadījumos, kas visbiežāk piemeklē rudenī un pavasarī. Runāt par prostatas problēmām vīrieši ļoti kautrējas, visbiežāk nopērk izrakstītās zāles, neko lieki nejautājot. Prostatas problēmām paredzētās zāles iegādājas gan paši vīrieši, gan arī viņu sievas. Pie urologiem  vīrieši griežas tikai tad, kad ir reālas sāpes, spazmas vai kādas citas būtiskas sūdzības,” skaidro Mana Aptieka farmaceite Anita Ozoliņa.

«Pamatojoties tikai uz personīgo darba pieredzi, kas pārsvarā balstīta uz urologa darbu Rīgā, varu teikt – urologu apmeklē arvien vairāk vīriešu, un tā ir nemainīga tendence vismaz pēdējos desmit gadus. Ja paskatāmies uz aptaujas gaišo pusi – urologu vismaz vienu reizi ir apmeklējuši 50% vīriešu, un tas ir ļoti daudz! Un tieši, pateicoties mediju informatīvam atbalstam, vīrieši regulāri saņem atgādinājumu par ieguvumiem. Laikus apmeklējot urologu, – varam pilnībā izārstēt prostatas, urīnpūšļa, nieres vēzi, ja slimība tiek atklāta sākumstadijā. Sanāk, ka šobrīd nevis Veselības ministrija, bet žurnālista un ārsta tandēms ir pacienta labākais draugs. Lai visiem laba veselība, drosme apmeklēt urologu,» mudina Rīgas 1. slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītājs dr. Alvis Laukmanis.

Arī Mana Veselība piekrīt Rīgas 1.slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītāja dr. Alvja Laukmaņa teiktajam, vien piebilstot, ka arī sievietēm ir pienākums saviem mīļotajiem vīriešiem atgādināt par veselību un nereti pamudināt doties pie urologa pat tad, ja sūdzību nav. Tāpat kā mēs dodamies pie ginekologa uz ikgadējo pārbaudi!

 

Saistītie raksti

Astoņi padomi asinsspiediena mērīšanai

Pirms uzsākt asinsspiediena mērīšanu, ir svarīgi apmēram 5–10 minūtes mierīgi atpūsties,... lasīt vairāk
Nopietna problēma – apsaldējumi

Nopietna problēma – apsaldējumi

Montas stāsts Pirms vairākiem gadiem barga sala laikā pieturā gaidīju autobusu.... lasīt vairāk

Utis – bālgani asinssūcēji

Augusta nogale ir laiks, kad bērni atgriežas mājās no vecvecākiem, krustvecākiem,... lasīt vairāk