Prediabēts – nopietnas saslimšanas vēstnesis

Prediabēts ir stāvoklis, kad cukura (glikozes) līmenis asinīs ir paaugstināts, bet vēl nesasniedz robežu, lai diagnosticētu cukura diabētu. Tas ir starpposms starp normālu veselības stāvokli un diabētu.

Lai noteiktu prediabētu, var izmantot dažādus analīžu rezultātus, kas var nedaudz atšķirties, taču biežāk tiek izmantoti šādi rādītāji (saskaņā ar ADA 2024. gada rekomendācijām):

  • Glikētā hemoglobīna rādītāju (HbA1c) – starp 5,7 un 6,4 %
  • Glikozi tukšā dūšā – starp 5,6 un 6,9 mmol/L
  • Glikozes tolerances testu – starp 7,8 un 11 mmol/L

Cilvēki parasti zina, ka cukura diabēts ir bīstams nopietno komplikāciju dēļ, piemēram, redzes pasliktināšanās, brūču slikta dzīšana, kā arī palielināts insulta un infarkta risks. Tomēr arī prediabēts jau signalizē par paaugstinātu risku saslimt ar bīstamām sirds un asinsvadu slimībām. Tāpēc ir svarīgi savlaicīgi rīkoties, lai mazinātu šos riskus un novērstu cukura diabēta attīstību. Šeit esam apkopojuši dažus padomus, kā izvairīties no prediabēta un novērst tā pāreju diabētā.

Regulāras fiziskās aktivitātes var būtiski uzlabot cukura vielmaiņu organismā. Vadlīnijas iesaka nodarboties ar vidējas intensitātes fiziskām aktivitātēm vismaz 150 minūtes nedēļā. Tās var būt pastaigas, riteņbraukšana vai viegli vingrojumi – svarīgi, lai sirds darbotos aktīvāk un lai būtu fiziska piepūle.

Uzturs ir būtisks glikozes līmeņa kontrolei. Vadlīnijas iesaka samazināt tādu pārtikas patēriņu, kas satur daudz cukura un rūpnieciski pārstrādātus ogļhidrātus, piemēram, baltmaizi, konditorejas izstrādājumus un saldumus. Tā vietā ieteicams izvēlēties pārtikas produktus, kas satur nepiesātinātās taukskābes, piemēram, zivis, un biežāk uzturā ietvert produktus ar šķiedrvielām, piemēram, dārzeņus un pilngraudu produktus.

Atsevišķi medikamenti var negatīvi ietekmēt cukura vielmaiņu un palielināt risku saslimt ar prediabētu vai diabētu. Šādi var darboties atsevišķi pretiekaisuma līdzekļi, kā arī medikamenti, kas ietekmē nervu un sirds-asinsvadu sistēmu, kuri var paaugstināt glikozes līmeni asinīs. Bieži vien šo medikamentu lietošanu ārsts nevarēs pārtraukt, tāpēc īpaši svarīgi būs pievērst uzmanību uztura un dzīvesveida pielāgošanai, t.sk. lai mazinātu negatīvo ietekmi uz cukura līmeni.

Ja ārsts konstatēs, ka jums ir augsts cukura diabēta attīstības risks (piemēram, liekais svars vai nepieciešamība lietot noteiktus medikamentus), var tikt nozīmētas zāles, kas palīdzēs aizkavēt diabēta attīstību. Šie medikamenti palīdzēs kontrolēt glikozes līmeni un novērst slimības progresēšanu. Vai šāda ārstēšana ir piemērota jūsu situācijai, izlems ārsts, ņemot vērā jūsu veselības stāvokli.

Regulāra glikozes līmeņa pārbaude ir ļoti svarīga, lai savlaicīgi pamanītu izmaiņas un varētu veikt nepieciešamās darbības. Ja konstatējat, ka cukura līmenis ir paaugstināts, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par nākamajiem soļiem. Tomēr pievērst uzmanību uzturam un pārliecināties, ka fiziskās aktivitātes ir pietiekamas, nekad nav par agru.

Prediabēts ir brīdinājuma signāls, kuru nedrīkst ignorēt. Arvien biežāk aptiekās sastopam cilvēkus ar paaugstinātiem glikozes rādījumiem asins analīzēs, kas liecina par to, ka vielmaiņa vairs nespēj efektīvi darboties. Vai to izraisa mūsu mazkustīgais dzīvesveids, vai uztura kvalitāte, vai kādi citi faktori – viennozīmīgas atbildes nav. Savlaicīga dzīvesveida un uztura paradumu maiņa var palīdzēt novērst cukura diabēta attīstību.

Saistītie raksti

Mīti un patiesība par zāļu aktīvās vielas izrakstīšanu

Pārmaiņas bieži rada daudz jautājumu un neskaidrību, tāpēc skaidrojam valsts kompensējamo... lasīt vairāk

Ezeres aptieka atvērta jaunās telpās!

22. februārī jaunās un gaišās telpās darbu atsāk Ezeres aptieka! Ezeres... lasīt vairāk
Farmaceite Līga Liepiņa izbauda 
katru dzīves mirkli!

Farmaceite Līga Liepiņa izbauda 
katru dzīves mirkli!

Valmieras Pilsētas aptiekas filiāles Valmiermuižas aptiekas farmaceite Līga Liepiņa lepojas ar... lasīt vairāk