Kas ir osteoporoze?
- Osteoporoze ir vispārēja skeleta slimība, kam raksturīga samazināta kaulu masa un kaulaudu strukturāli bojājumi;
- Osteoporoze ir kalcija zudums jeb kalcija iziešana no kauliem, tādēļ tie kļūst trausli un pie mazākās traumas iespējami lūzumi. Bet tajā pašā laikā šis process ir saistīts ar pilnīgi normālu fizioloģiju, proti, novecošanos.
Ar ko draud osteoporoze?
Osteoporoze tiek saukta par “kluso” epidēmiju tās slēpto simptomu dēļ, ļoti bieži diagnoze tiek uzstādīta pārāk vēlu pēc negaidītiem lūzumiem. Osteoporoze padara kaulus trauslākus un vieglāk salaužamus.
Osteoporozes profilakse:
Ja pastāv risks saslimt ar osteoporozi, tad, lai to novērstu, būtu:
- regulāri jāpārbauda kaulu blīvums;
- jāievēro sabalansēts uzturs;
- jārūpējas, lai tiktu uzņemts kalcijs un D3vitamīns.
Kaulu blīvuma mērījumu rezultāti iedalās:
- norma – ieteicama fiziskā aktivitāte, lietot uzturu ar kalciju un D3 vitamīnu;
- osteopēnijas risks – ieteicams griezties pie ģimenes ārsta, ieteicamie osteoporozes profilaktiskie pasākumi: samazināt kafijas, alkohola lietošanu, atmest smēķēšanu, ievērot pilnvērtīgu uzturu;
- osteoporozes risks – noteikti griezties pie ģimenes ārsta vai osteoporozes diagnostikas centros un ar papildu izmeklējumiem pārliecināties par osteoporozes diagnozi. Izvērtēt riska faktorus.
Kalcija nozīme cilvēka organismā:
Kalciju uztura rokasgrāmatās vienmēr min kā pirmo un organismam īpaši nepieciešamo minerālvielu. Lielākais kalcija daudzums ir kaulos un zobos – aptuveni 99%. Kalcijs ir ļoti nozīmīga cilvēka ķermeņa sastāvdaļa, kas palīdz mūsu kauliem un zobiem būt stipriem, matiem, nagiem un sejas ādai būt skaistai, kā arī veicina visa organisma izturību. Cilvēkam novecojot, kalcijs no kauliem pamazām sāk zust, kā rezultātā rodas osteoporoze.
D3 vitamīna nozīme cilvēka organismā:
D3 vitamīns ir kalcija palīgs, tas nodrošina kalcija uzsūkšanos un izgulsnēšanos kaulaudos. Ilgu laiku tika uzskatīts, ka D3 vitamīna deficīta radītais rahīts bērniem un osteomalācija, kalcija malabsorbcijas dēļ, pieaugušajiem, ir praktiski vienīgās D3 vitamīna deficīta izpausmes. Tomēr mūsdienās ir atklāts, ka D3 vitamīna deficīts var radīt arī tādu hronisku slimību, kā osteoporoze.
Gan savstarpēji mijiedarbojoties, gan iedarbojoties katrs atsevišķi, kalcijs un D3 vitamīns palīdz veidot stiprus kaulus un sargā tos no lūzumiem, padara zobus izturīgākus pret kariesu un gādā par smaganu veselību, kā arī par normālu muskuļu darbu un asiņu sarecēšanu, regulē asinsspiedienu, nodrošina nervu šūnu impulsu nodošanu smadzenēm, uzlabo sejas ādu, arī matu un nagu stāvokli, palīdz noārdīt liekos taukaudus, kalpo osteoporozes un rahīta profilaksei, mazina premenstruālā sindroma izpausmes, uzlabo imunitāti, neitralizē skābes un uztur organismā normālu pH līmeni.
Vai tev ir paaugstināts osteoporozes risks?
Lūdzu, atbildiet uz anketas jautājumiem!
Ja atbildējāt “Jā” uz jebkuru no jautājumiem, iespējams, Jums ir nosliece uz osteoporozi. Ja tā ir, lūdzu konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, kurš var ieteikt nepieciešamās pārbaudes. Labā ziņa ir tā, ka osteotporozi var viegli diagnosticēt un ārstēt.