No vienkāršām iesnām 
līdz vidusauss iekaisumam

Rudenī pārmaiņas notiek ne tikai dabā, bet arī cilvēka organismā. Tas ir laiks, kad īpaši jāsāk uzmanīties no dažādiem vīrusiem, kuri izraisa it kā nevainīgas iesnas. To, cik iesnas var būt bīstamas, stāsta sertificēta ausu, kakla un deguna ārste, lāzerterapeite Daina Lazdāne.

Vai taisnība, ka vidusauss iekaisuma biežākais iemesls ir deguna saslimšanas?

Tieši tā, jo tas rodas telpā, kas atrodas aiz bungplēvītes – bungdobumā. Vidusauss elementi tāpat ir aiz auss paugura šūnas un kanāls, kas bungdobumu savieno ar aizdeguni. Šis kanāls visbiežāk arī ir infekcijas iekļūšanas vārti vidusausī. Retāk infekcija iekļūst no ārpuses, bojājot bungplēvīti, piemēram, ar asu priekšmetu to pārdurot. Tātad cēlonis vidusauss iekaisumiem visbiežāk jāmeklē degunā. Vai nu tās ir vienkāršas iesnas, vai jau blakusdobuma iekaisumi. Deguna saslimšanu rezultātā var tikt daļēji vai pilnīgi bloķēts dzirdes kanāls, kas veicina sastrēguma rašanos vidusausī. Vidusauss iekaisumus var izraisīt arī intensīva un nepareiza deguna šņaukšana. Aplama ir informācija, ka deguns vispār nav jāšņauc. Pareizi būtu vienlaicīgi šņaukt vienu deguna eju. Ja rodas aizkrišanas sajūta, jānorij siekalas līdz saspīlējums ausī zūd un tikai tad var šņaukt otru deguna eju. Riska grupā ir mazi bērni, kuriem ir aizdegunes mandeles un kanāls, kas savieno aizdeguni ar bungdobumu ir daudz īsāks un platāks nekā pieaugušajiem. Tādejādi infekcijai vieglāk un ātrāk iespējams nokļūt bungdobumā. Arī ilgstoša māneklīša lietošana un dzeršana ar salmiņiem var veicināt biežākus vidusauss iekaisumus.

Kāds ir tipisks vidusauss iekaisuma pacients?

Latvijā tas ir bērns vai pieaugušais, kam ilgstoši ir problēmas ar degunu (apgrūtināta elpošana vai miegā elpo caur muti), ir retākas vai biežākas galvassāpes, ožas traucējumi vai zudums. Ja šīm problēmām uzslāņojas akūta vīrusu infekcija, var sākties akūts vidusauss iekaisums. Teiciens, ka iesnas pāriet septiņu dienu laikā, ja tās ārstē, bet nedēļas laikā, ja neārstē, ir nepareizs, tādēļ iesnas jāārstē savlaicīgi, īpaši mūsu klimatiskajos apstākļos. Tādejādi jūs izvairīsities gan no blakusdobuma iekaisumiem, gan vidusauss saslimšanām. Īpaši jāuzmanās tiem, kam jau ir bijuši vidusauss iekaisumi un deguna blakusdobuma slimības.

Sāp auss! Ko darīt?

Sajūtot jau nelielas sāpes ausīs, pēc iespējas ātrāk jāmēģina nokļūt pie ausu ārsta. Ja tādas iespējas nav, tad var iedzert kādu pretsāpju līdzekli un turēt ausi siltumā, īpaši aizauss rajonu. Nebūtu vēlams bāzt ciet auss eju ar vati. Ja pacientam būs ārējās auss ejas iekaisums, nevis vidusauss, tad ausu pilieni un vates tamponi var visu tikai pasliktināt. Ja vienlaicīgi ir iesnas, var sākt pilināt deguna pilienus.

Ko noteikti nedrīkst darīt šādās situācijās?

Pacienti visbiežāk aptiekā iegādājas jebkurus bezrecepšu ausu pilienus un nekavējoties sāk tos lietot. Ausīs tiek pilināti visdažādākie šķidrumi, piemēram, kampareļļa, borspirts, ūdeņraža pārskābe, šņabis, spirts, citronu vai sīpolu sula u.c. Ausīs tiek bāztas ģerāniju vai kādu citu puķu lapas, kuras var papildus izraisīt sēnīšu infekciju. Arī ausu skalošana mājas apstākļos ir ļoti populāra kļūda, jo iekaisuma sākuma stadijā auss var nesāpēt, bet tikai aizkrist. Visas šīs aktivitātes stāvokli tikai pasliktina, nevis uzlabo. Lūdzu, netīriet ausis ar vates kociņiem! Tos var izmantot tikai tad, ja pēc ārsta norādījuma, ausī jāsmērē kādi medikamenti.

Kādas ir vidusauss iekaisuma komplikācijas?

Ir jāatceras, ka auss ir ļoti jūtīgs orgāns un dzirdes funkcijas smalks mehānisms, kas nepieciešams visā dzīves laikā. Jebkurš vidusauss iekaisums var izraisīt daļēju vai pilnīgu dzirdes zudumu. Tas arī ir viens no biežākajiem meningīta cēloņiem. Sākumā tās var būt parastas iesnas, kas gala rezultātā var novest pie smagām sekām.

Kā ārstēt vidusauss iekaisumu?

Katrā konkrētā gadījumā ārstēšana var atšķirties – to noteiks ārstējošais ārsts, izdarījis nepieciešamos rentgena uzņēmumus, izrakstīs medikamentus. Ja pacientam ir hronisks vidusauss iekaisums, galvenais ir imunitātes celšana. Savā praksē veiksmīgi izmantoju lāzerterapiju un fitoterapijas preparātus.

Ārstējiet ausis, lai nenotiek tā, kā šajā patiesajā anekdotē no ausu ārsta ikdienas:

– Ausu ārsts pacientam: Kā jums ar dzirdi?

– Pacients: Paldies, dakter, ar sirdi man viss kārtībā!

Saistītie raksti

Zāļu piegāde mājās – papildu iespēja Latvijas reģionos

Ja kāda iemesla dēļ Jums ir grūtības nokļūt līdz aptiekai (cilvēkiem... lasīt vairāk

Olbaltumvielas – veselība un zāļu ietekme

Olbaltumvielas ir galvenais cilvēka organisma būvmateriāls, kas nodrošina muskuļu, ādas un... lasīt vairāk
Liepu Zaļā aptieka Saldū kļuvusi vēl zaļāka

Liepu Zaļā aptieka Saldū kļuvusi vēl zaļāka

Saldus Liepu Zaļā aptieka, kuru pirms vairāk nekā 10 gadiem izveidoja... lasīt vairāk