Lai gan bērniem un jauniešiem tuvredzība progresēja arī laikos, kad tehnoloģijas nebija tik attīstītas, mūsdienās, iespējams, ka tieši dažādu ierīču ilglaicīga lietošana ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc arvien vairāk bērnu un jauniešu saskaras ar tuvredzības problēmām. Apturēt tuvredzības progresiju un panākt izteiktus redzes uzlabojumus ir iespējams, izmantojot nakts kontaktlēcas (ortokeratoloģija), atzīst Dr. Solomatina Acu centra oftalmologs profesors Igors Solomatins.
Ja bērnam vai jaunietim attīstās tuvredzība, tad pirmais, ko ārsts izraksta, ir briļļu lietošana, kas uzlabo redzamību, bet vienlaikus neaptur tuvredzības turpmāku progresēšanu. Tomēr briļļu lietošana rada zināmas neērtības (gan fiziskas, gan dažkārt psiholoģiskas), īpaši grūti tas ir gadījumos, ja jaunietis ir fiziski aktīvs un nodarbojas ar kādu no sporta veidiem.
Nakts lēcas bez ķirurģiskas iejaukšanās atbrīvo no briļļu vai kontaktlēcu lietošanas dienas laikā, kā arī aizkavē bērnu tuvredzības progresēšanu, tāpēc arvien biežāk tiek rekomendētas tieši bērniem.
Tās ir cietās kontaktlēcas, kuras ieteicamas bērniem no 10 gadu vecuma, iespējams arī jaunākiem, bet tad vecāki tiek apmācīti šo kontaktlēcu ievietošanai.
Kā lēca uzlabo redzi?
Nakts lēcas ir cietās kontaktlēcas, kas izgatavotas no speciāla materiāla ar augstu skābekļa caurlaidību un ir paredzētas lietošanai nakts laikā. Lēcām naktī atrodoties virs acs ābola radzenes un spiežot uz radzenes virsmu, tiek mainīts radzenes izliekums. Līdz ar to izliekums kļūst plakanāks un dienas laikā tiek nodrošināta laba redzamība. Nakts lēcu lietošanas rezultātā uzlabojas redzes asums un pacients līdz pat divām trim dienām nav atkarīgs no brillēm vai dienas kontaktlēcām.
Ar nakts lēcu palīdzību iespējams koriģēt tuvredzību līdz pat -4,50–5 dioptrijām. Vairumam jauniešu šajā vecumā ir šī nelielā tuvredzība, kuru veiksmīgi var risināt nakts lēcu lietošana. Pie lielas tuvredzības pakāpes, no 7-10 dioptrijām, šī metode nav pielietojama.
Regulāri lietojot nakts lēcas, koriģētais redzes asums saglabājas visas dienas garumā, un bērns var izbaudīt to brīvību un komfortu, ko pieaugušajam sniedz redzes lāzerkorekcija. Tomēr, ja lēcas netiek lietotas, tad pēc pāris dienām redzes asums atgriežas iepriekšējā stāvoklī.
Apturēt tuvredzības progresiju
Šīs nakts kontaktlēcas ne tikai īstermiņā uzlabo redzi, bet ir spējīgas apturēt tuvredzības attīstību. Ja bērns regulāri lieto nakts lēcas un redze uzlabojas, tad neveidojas stimuls smadzeņu centriem un acs ābola augšanas ātrums samazinās. Neaugot acs ābolam, apstājas arī tuvredzības progresēšana.
Normālā situācijā ir, ka acs ābols izaug līdz 7-8 gadu vecumam, bet, ja tas turpina augt, tad parādās tuvredzības problēmas. Acs ābols var turpināt augt līdz 18-20 gadu vecumam, bet, kad tā augšana ir apstājusies, tad var veikt lāzerkorekciju. Tomēr apmēram 10 % iedzīvotāju acs ābols turpina augt visa mūža garumā. Kāpēc tas tā notiek, oftalmologi šobrīd izskaidrot nevar.
Kāpēc bērniem attīstās tuvredzība
Tuvredzības attīstība bērniem skaidrojama ar ģenētiskiem aspektiem, kā arī ar to, ka, bērnam pieaugot, arvien vairāk tiek izmantota redze tuvumā, kas liek tai sasprindzināties. Līdz ar to sasprindzinās arī acs ciliārais muskulis, kas dod impulsu centrālajai nervu sistēmai un smadzeņu centriem, kuri atbild par redzi, ka ir jāpārkārtojas. Lai labāk redzētu tuvumā, smadzeņu centri dod komandu acīm augt un tās aug, lai nodrošinātu labāku redzamību tuvumā, līdz ar to pasliktinās redze tālumā.