Samērā pierasta lieta, ka svinīgos pasākumos un ballītēs tiek lietoti alkoholiskie dzērieni. Tomēr jāatceras, ka no jautra prāta līdz nopietnai saindēšanās ar alkoholu ir tikai pāris soļu.
Diemžēl saindēšanās ar alkoholu var radīt pat pēkšņu nāvi, turklāt, lai cik pārsteidzoši tas varētu šķist, nomirt var, jau sasniedzot 2,5 promiles. Dažs gan teiks, ka ir iedzēris krietni vairāk, bet nekas slikts nav noticis… Par to viņš var vienīgi priecāties, jo ārsti ikdienā nereti sastopas ar pacientiem, kuriem pēc alkohola lietošanas bijušas klīniskās nāves epizodes un veikta reanimācija.
Desmit pazīmes, kas liecina par saindēšanos ar alkoholu:
- alkohola smaka;
- neskaidra runa;
- koordinācijas zudums, nestabila un grīļīga gaita;
- straujas garastāvokļa maiņas;
- pazemināta uzmanība un spriestspējas;
- slikta dūša un vemšana;
- miegainība;
- palēnināta un skaļa elpošana;
- bāla, zilganīgas nokrāsas sejas āda;
- samaņas zaudēšana (nereaģē, neatbild).
Ja cilvēks vairs neatbild un nereaģē uz apkārtējo jautājumiem, ar purināšanu un tamlīdzīgiem mēģinājumiem nav iespējams noskaidrot, vai cietušais ir pie samaņas, ir jāsauc pēc palīdzības un jārīkojas:
- jānovieto cietušais uz muguras, uz cieta pamata;
- jāatbrīvo elpceļi, atliecot galvu un paceļot zodu;
- jāpārbauda un jāizvērtē elpošana.
Ja elpošana ir normāla, cietušais jānovieto stabilā sānu pozā. Ja cietušais neelpo vai elpo lēni, tikko nosakāmi vai trokšņaini gārdz, ir nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz ārkārtas numuru 113, un jāuzsāk pirmās palīdzības sniegšana – sirds netiešā masāža un elpināšana no mutes mutē. Novieto rokas krūškurvja vidū un 5-6 cm dziļumā veic 30 sirds masāžas ar tempu 100-120 reizes minūtē. Tad veic 2 elpošanas no mutes mutē un atkārto sirds masāžu. Jāturpina masēt un elpināt attiecībā 30/2 līdz brīdim, kad ierodas neatliekamā medicīniskā palīdzība, kad cietušais sāk kustēties un sāk normāli elpot vai kad elpinātāja spēki izsīkuši.
Alkohola kaitnieciskā iedarbība
Svarīgi ir zināt, ka alkohols tiešā vai netiešā veidā iedarbojas uz gandrīz visām orgānu sistēmām. Tas darbojas nomācoši uz centrālo nervu sistēmu, kā dēļ sākotnēji cilvēks var just garastāvokļa maiņas – vairums gadījumu viegli eifēmisku un labdabīgu noskaņojumu, retāk – agresiju.
Palielinoties uzņemtā alkohola līmenim asinīs, nomākums no centrālās nervu sistēmas puses kļūst arvien lielāks, līdz, sasniedzot individuālo slieksni, cilvēks nonāk bezsamaņā.
Centrālās nervu sistēmas nomāktības dēļ cilvēki kļūst ļoti atkarīgi no apkārtējās vides – alkohola koncentrācijai pieaugot aritmētiskajā progresijā, traumatisms saistībā ar alkoholu pieaug jau ģeometriskajā progresijā. Jo lielāka ir bijusi alkohola koncentrācija, jo smagākas un sarežģītāk ārstējamas ir gūtās traumas.
Ļoti bieži cilvēkiem smadzeņu toksisku bojājumu dēļ ir encefalopātija un sekundāras epilepsijas lēkmes.
Alkohols ļoti slikti ietekmē arī perifēro nervu sistēmu, radot dažādus metabolos traucējumus, kuru dēļ bojā iet nervi. Visbiežāk tas sākas ar kājām – parādās jušanas traucējumi, grūtības staigāt, un bieži vien šie cilvēki kļūst guloši un nespēj aiziet pat līdz tualetei.
Bieži rodas izteikti šķidruma un elektrolītu līdzsvara traucējumi – nātrija, kālija līmeņa krišanās un no tā izrietošas sekas. Ja alkoholu lieto pārmērīgi, rodas kardiomiopātijas, sirds ritma traucējumi, sirds mazspēja. Jāatceras, ka alkohols paaugstina asinsspiedienu, tāpēc tiem, kam jau tāpat ir problēmas ar asinsspiedienu, nevajadzētu lietot alkoholu arī mazās devās.
Alkohols metabolizējas aknās, ietekmējot to funkciju, rodas alkohola hepatoze, hepatīti un ciroze, kas parasti turpina attīstīties un nereti beidzas letāli.
Aptuveni 10–20 procentiem pacientu traucētā aknu metabolisma un aizkuņģa dziedzera darbības dēļ pēc alkohola lietošanas ir pazemināts cukura līmenis, kas būtiski ietekmē nervu sistēmas darbību, jo cukurs galvas smadzenēm nepieciešams tikpat ļoti kā skābeklis.
Virknei alkohola lietotāju attīstās pankreatīts – aizkuņģa dziedzera iekaisums.
Nelegālais alkohols veselībai bīstams
Lai arī alkoholam kopumā ir negatīva ietekme uz cilvēka organismu, daudz būtiskāka tā ir, ja tiek lietots nelegāls alkohols.
Nelegālais alkohols ir bīstams veselībai, jo var saturēt dzīvībai bīstamus toksiskus piemaisījumus – metilspirtu, etilēnglikolu, propilspirtu, svinu, aromatizētājus u.c. veselībai kaitīgas vielas.
Ja ir aizdomas par saindēšanos ar nekvalitatīvu alkoholu, nekavējoties ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Kas ir paģiras?
Ja alkohols tiek lietots tikai svētkos, lai tas sagādātu jautrus mirkļus, pēcsvētku rītos mostamies ar sausu muti un galvassāpēm, bet izkāpt no gultas līdzinās neiespējamai misijai.
Galvenā viela, kas izraisa paģiras, ir acetaldehīds – ļoti toksiska molekula, kuru organisms rada alkohola (etanola) pārstrādes procesā. Acetaldehīds ir spēcīga inde muskuļiem – apmēram 10-30 reizes indīgāka par pašu alkoholu. Pirmā pazīme, kas liecina par paģirām, ir slāpes. Nav noslēpums, ka alkohols ir “urīndzenošs līdzeklis”, jo vairāk organisms tiek atūdeņots, jo spēcīgākas būs paģiras. Kad alkohols nonāk asinīs, hipofīzes dziedzeri bloķē vazopresīna sintēzi organismā. Vazopresīns ir hormons, kas gan nosaka ūdens uzsūkšanos organismā (nierēs), gan arī regulē cukura, sāļu un vitamīnu līmeni asinīs. Ja hormons organismā nav pietiekamā daudzumā, nieres pārstāj filtrēt organismā esošo ūdeni un tā vietā to uzreiz izvada. Faktiski ir pierādījies, ka, izdzerot 250 ml grādīgā dzēriena, no organisma tiek izvadīts aptuveni 0,5–1 litrs ūdens.
Paģiras ir organisma cīņas veids. Neizturams sausums mutē un slāpes signalizē par šķidruma trūkumu organismā. Jo vairāk šķidruma tiks uzņemts, jo ātrāk organisms attīrīsies no alkohola paliekām. Ūdens ir vienīgais dzēriens, kas patiesi remdē slāpes. Saindēšanās parasti izpaužas kā slikta dūša un vemšana. Savukārt galvassāpes rodas tāpēc, ka, cenšoties atrast papildu ūdens rezerves, organisms ir daļu no tā nozadzis no smadzenēm.
Kā izvairīties no paģirām?
Paģiras visciešāk saistītas ar bezatbildīgu un nesamērīgu alkohola lietošanu: sajaucot kopā dažādus alkoholiskos dzērienus, izdzerot pārmērīgi daudz, dzerot tukšā dūšā. Organismam ir nepieciešamas 12-14 stundas, lai pārstrādātu visu acetaldehīdu, kas nonācis organismā, un atskaite sākas ne ar pirmo, bet ar pēdējo izdzerto glāzi. Gaidot, kamēr paģiras pāries pašas no sevis, paies vairākas, neciešami mokošas stundas, tāpēc ir nepieciešams sev palīdzēt. Lūk, septiņi padomi, kas palīdzēs ātrāk pārvarēt paģiras, nekaitējot jūsu organismam.
- Pirmajā stundā pēc pamošanās vai paģiru sākšanās jādzer daudz ūdens.
- Ja nākamajā rītā pēc alkohola lietošanas agri jāceļas un jāiet uz darbu, ieteicama ir kontrastduša – pamīša skalošanās ļoti vēsā un karstā ūdenī.
- Nepieciešams paēst, lai uzņemtu enerģiju. Izcili piemērota ir auzu pārslu putra ar medu – tā kalpos par kuņģa “oderi”, kas absorbēs alkoholu.
- Pirms svinēšanas lietojiet kādu uztura bagātinātāju, kas satur B1 un C vitamīnus.
- Šķovēti kāposti, gurķi, kvass – senču ieteiktie veidi cīņā ar paģirām. Tie satur lielu mikroelementu daudzumu: nātriju, kāliju, magniju un fosforu.
- Ja ir iespējams gulēt – guliet, pirms tam izdzerot vairākas glāzes ūdens.
- Vienkārša pastaiga svaigā gaisā ir pārsteidzošs ārstnieciskais līdzeklis.
Papildu informāciju par paģirām meklējiet: www.medicine.lv
Jāatceras, ka vecāku attieksmei un ieradumiem ir liela ietekme uz pusaudžu alkohola lietošanas paradumiem un lēmumu pieņemšanu. Bērni ir vecāku spogulis – vislabāk, ja vecāki paši alkoholiskos dzērienus nelieto vispār! Saruna ar bērnu ir atslēgas vārds – ir jārunā par alkoholisko dzērienu radītajiem riskiem un problēmām, par alternatīviem izklaides veidiem un citiem ar alkohola lietošanu saistītiem tematiem.