Gaiša galva visas dzīves garumā – praktiski farmaceita padomi

Vasara ir ideāls laiks, lai ieviestu jaunus paradumus veselīgākam dzīvesveidam un parūpētos par pašu svarīgāko orgānu – galvas smadzeņu – veselību. Tāpēc esam apkopojuši no farmaceita skatu punkta aktuālākos jautājumus par to, kā aizkavēt demences attīstību un saglabāt prātu asu kā ķirurga skalpelis.

Kas ir demence? Demence ir smadzeņu darbības traucējumi, kuru rezultātā pamazām mazinās kognitīvās jeb prāta funkcijas – rodas atmiņas, valodas traucējumi, personības izmaiņas. Laika gaitā cilvēks vairs nespēj veikt ikdienas aktivitātes un var zaudēt spēju parūpēties par sevi. Visbiežāk šīs izmaiņas ir neatgriezeniskas. Demence nav normālas novecošanas sastāvdaļa.

Pirmie divi faktori nav ietekmējami vai novēršami:

  • ļoti liela nozīme ir iedzimtībai, videi, iespējams vēl citiem nenoskaidrotiem faktoriem;
  • novecošana ir vistiešāk saistīta ar demences iestāšanos – ar katru dzīves gadu risks pieaug.

Aprēķināts, ka vismaz 40% no visiem demences gadījumiembūtu iespējams novērst vai attālināt.

FIZISKAS AKTIVITĀTES UZLABO SMADZEŅU ASINSRITI

Izvēlieties sev atbilstošas aktivitātes un centieties fizisku slodzi ieplānot vismaz 30 min. garumā katru dienu. Tas ļaus novērst arī virssvara veidošanos un attālinās demences attīstību. Šeit runa noteikti nav par smagatlētiku vai maratonu, bet gan par garākām pastaigām. Ja nekur citur nav kurp doties, noteikti varat aiziet līdz savam farmaceitam – viņš būs priecīgs jūs satikt un ar jums aprunāties.

LASIET, MĀCIETIES ,RISINIET UZDEVUMUS

Jebkurā vecumā smadzenēm nedrīkst ļaut ierūsēt. Šajā sakarā novēlam panākumus arī krustvārdu mīklas risinājumu meklējumos priekšpēdējā žurnāla lapas pusē.

KOMUNICĒT AR LĪDZCILVĒKIEM

Komunicējiet ar ģimenes locekļiem, kaimiņiem, iesaistieties kopīgās aktivitātēs. Tas ne tikai rada dzīvesprieku, bet arī neļauj jūsu nervu šūnām zaudēt tonusu.

KĀRTĪGI IZGULIETIES

Modras dienas priekšnoteikums ir labs miegs iepriekšējā naktī. Ideāls mērķis būtu 7-9 stundas miega naktī. Tāpēc vakarpusē svarīgi atteikties no kafijas un tējas lietošanas, mazāk laika vakarā pavadīt pie zilajiem ekrāniem. Ja ar to nav līdzēts, maza deva melatonīna 30 min. pirms gulētiešanas šajā ziņā var būt labs palīgs.

RŪPĒJIETIES PAR SAVU VESELĪBU

Būtisku kaitējumu galvai un smadzenēm spēj izdarīt dažādas saslimšanas – paaugstināts asinsspiediens, pārāk augsti holesterīna rādītāji, cukura diabēts. Laicīga to atpazīšana un ārstēšana ir priekšnoteikums arī prāta spēju uzturēšanai. Izmantojiet iespēju aptiekās pie farmaceita izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni un apspriest iegūtos rezultātus.

 

Šo slimību kontrole vienmēr ir process, kur ārstēšana ir jāpielāgo ne tikai iegūtajiem rādītājiem, bet arī pacienta labsajūtai. Ārstēšana vienmēr prasa paša pacienta uzcītību un iedziļināšanos. Noteikti pastāstiet par asinsspiediena, glikozes vai holesterīna rādījumu izmaiņām arī savam farmaceitam.

LAICĪGA DIAGNOSTIKA UN ĀRSTĒŠANA BŪTISKI AIZKAVĒ DEMENCES ATTĪSTĪBU

Biežākie demences veidi ir Alcheimera slimība un smadzeņu asinsrites traucējumu izraisīta jeb vaskulāra demence. Agrīnā demences stadijā cilvēks aizmirst tikko dzirdētu informāciju, uzdod vienus un tos pašus jautājumus, stāsta vienus un tos pašus stāstus, taču komunicējot nespēj atrast vārdus, pazaudē laika izjūtu, ar grūtībām veic sarežģītākus ikdienas uzdevumus, piemēram, ēdienu gatavošanu, dzīvokļa uzkopšanu, darbības ar naudu. Šādā situācijā pēc iespējas ātrāk jādodas pie ģimenes ārsta, kurš, izvērtējot sūdzības, nosūtīs pie speciālista, lai, veicot nepieciešamo ārstēšanu, aizkavētu saslimšanas attīstību.

PIRTS UN DZĪVES BAUDĪŠANA

Somijā veikts pētījums liecina, ka demenci varētu attālināt pirts apmeklēšana. Svarīgi gan ar šo nepārspīlēt – pārāk augstas temperatūras un pārmērība var radīt pretēju efektu. Ja iešana pirtī jums sagādā prieku un jums ir šāda iespēja, tad tam ir arī medicīnisks pamatojums.

Saistītie raksti

Ģimenes uzņēmums – 
Ligitas Kalniņas privātaptieka

Ģimenes uzņēmums – 
Ligitas Kalniņas privātaptieka

Pirms nepilniem divdesmit gadiem farmaceite Ligita Kalniņa Tukumā atvēra savu privāto... lasīt vairāk
Jaunā gada apņemšanās – vai izdosies to īstenot?

Jaunā gada apņemšanās – vai izdosies to īstenot?

Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas psihiatrs, psihoterapeits Artūrs Utināns bērnībā par... lasīt vairāk
No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu receptēs rakstīs tikai zāļu starptautisko nosaukumu

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu receptēs rakstīs tikai zāļu starptautisko nosaukumu

Lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī... lasīt vairāk