Pamani melanomu savlaicīgi

Ādas vēzis jeb melanoma ir ļaundabīgs audzējs, kas veidojas no ādas audiem. Diemžēl ādas vēža gadījumu skaits pieaug visā pasaulē. Lielākā daļa ādas audzēju ļoti labi padodas ārstēšanai, ja tos atklāj sākuma stadijā. Ādas vēža visbiežākā pazīme ir jauna ādas veidojuma parādīšanās vai izmaiņas esošajās dzimumzīmēs. Tāpēc īpaši svarīgi ik pa brīdim pārskatīt sava ķermeņa ādu, vai nav notikušas kādas izmaiņas.

Regulāra ādas pašpārbaude ir īpaši svarīga tiem, kam ir augstāks ādas vēža risks:

  • iepriekš jau ir ārstēts ādas vēzis;
  • ir daudz ādas veidojumu; 
  • ir ļoti gaiša āda; 
  • ir pamazināta imunitātē; 
  • ģimenē kādam ir bijis ādas vēzis.

Regulāri veikta visa ķermeņa ādas pašpārbaude var palīdzēt konstatēt ādas izmaiņas un laikus atklāt ādas vēzi. Sākotnēji var būt noderīgi veikt visa ķermeņa ādas pārbaudi pie ārsta, lai pārliecinātos, ka esošie ādas plankumi, vasarraibumi un dzimumzīmes ir veselībai nekaitīgas.

Ādas pašpārbaude nozīmē apskatīt un aptaustīt visus veidojumus uz savas ādas – dzimumzīmes, vasarraibumus, vecuma plankumus. Jāpievērš uzmanība dažādu veidojumu rakstam, lai nākamajā pašpārbaudē pamanītu izmaiņas, ja tādas ir notikušas. Kad pašpārbaude kļūst par ierastu nodarbi un ir iepazīts katrs ķermeņa veidojums, tā aizņems tikai dažas minūtes, tomēr tas ir būtisks ieguldījums savā veselībā.

Jāatceras, ka dzimumzīmes var būt melnas, sarkanas, zilas vai bez pigmenta. Ja tiek pamanītas kaut mazākās izmaiņas, nepieciešams vērsties pie dermatologa.

Īpaša uzmanība jāpievērš, ja ādas veidojumi ir:

  • izaugums, kas palielinās un izskatās pērļains, caurspīdīgs, dzeltenbrūns, brūns, melns vai daudzkrāsains;
  • dzimumzīme vai brūns plankums, kas palielinās izmērā, biezumā, maina krāsu vai tekstūru vai ir lielāks par zīmuļu dzēšgumiju;
  • punkts vai čūla, kas turpina niezēt, sāpēt, veidojas sabiezējums, krevele vai asiņošana;
  • atvērta čūla, kas nesadzīst triju nedēļu laikā.

“Neglītā pīlēna” princips

Šīs atpazīšanas stratēģijas pamatā ir novērojums, ka lielākā daļa dzimumzīmju ir savstarpēji līdzīgas, bet ādas vēzis uz to fona izceļas kā “neglītais pīlēns”. Šie atšķirīgie veidojumi var būt lielāki, mazāki, gaišāki vai tumšāki salīdzinājumā ar apkārt esošajām pārējām dzimumzīmēm.

Vairākumam cilvēku pietiek veikt ādas pārbaudi divas reizes gadā – pirms un pēc vasaras sezonas. Tomēr ieteicams konsultēties ar savu dermatologu, kurš ieteiks, cik biežas pārbaudes nepieciešamas.

Ādas pašpārbaudi vislabāk veikt labi apgaismotā telpā pilna auguma spoguļa priekšā.

Var izmantot rokas spoguli, lai aplūkotu grūti pamanāmas vietas, piemēram, augšstilbu aizmuguri, muguru.

Pirms pārbaudes jānoņem nagu laka no roku un kāju nagiem. Ja nagus klāj gellaka, mākslīgie nagi, apskatiet tos rūpīgi manikīra un pedikīra veikšanas laikā, kad mākslīgais materiāls tiek noņemts.

Dzīvesbiedrs, partneris, tuvs draugs vai ģimenes loceklis var palīdzēt veikt šo pārbaudi grūti apskatāmās vietās, kā mugura vai galvas āda.

Lūdziet palīdzību speciālistam, kurus regulāri apmeklējat, – frizierim, masierim, fizioterapeitam, zobārstam u. c.

Izmantojiet fotoaparātu, telefona kameru, lai nofotografētu ādas veidojumus, kam vēlaties pievērst pastiprinātu uzmanību.

Apmeklējiet klīnikas, kur tiek veikta ķermeņa virsmas fotografēšana, un paņemiet attēlus uz mājām.

Paskatieties uz sevi mierīgi un sistemātiski – otrajā vai trešajā reizē ieraudzīsit likumsakarības savās vai partnera pigmenta zīmēs.

Uzticieties savam instinktam.

Ādas pašpārbaude soli pa solim

  1. solis. Novelc visas drēbes un nostājies spoguļa priekšā.
  2. solis. Rūpīgi pārbaudi savu seju – īpaši degunu, lūpas, muti un ausis – priekšā un aizmugurē. Izmanto vienu vai divus spoguļus, lai iegūtu skaidru skatu.
  3. solis. Rūpīgi pārbaudi galvas ādu, izmantojot fēnu un spoguli, lai katra tās daļa būtu redzama. Ja iespējams, lūdz palīdzību draugam vai ģimenes loceklim.
  4. solis. Izmantojot rokas spoguli, pārbaudi kakla aizmuguri, roku aizmuguri un plecus. Sāc no elkoņiem un apskati visas augšdelmu puses. Neaizmirsti par padusēm – stāvot spoguļa priekšā, pacel rokas virs galvas.
  5. solis. Tad apskati kaklu, krūtis un rumpi. Pacel krūtis, lai redzētu apakšpuses. Apskati visu savu ķermeni, nedaudz pagriežoties pa kreisi un pa labi.
  6. solis. Apskati muguras augšdaļu, lejasdaļu un sēžamvietu, stāvot ar muguru pret pilna auguma spoguli.
  7. solis. Sēžot uz grīdas vai krēsla, atbalsti katru kāju pēc kārtas (uz otra krēsla). Izmanto rokas spoguli, lai pārbaudītu dzimumorgānus un tūpli. Pārbaudi abu kāju priekšpusi un sānus no augšstilbiem. Pabeidz ar potītēm un pēdām.

Ja pamani jaunus, izmainītus, neparastus vai atšķirīgus ādas veidojumus, nekavējoties vērsies pie dermatologa. Ja ādas veidojumi vienkārši nepatīk, šķiet aizdomīgi vai dīvaini, arī tad vērsies pie dermatologa.

Papildu informācija: soliprieksamelanomai.lv

Saistītie raksti

Pāru attiecības pusmūžā

Pāru attiecības pusmūžā

Psiholoģe, ģimenes psihoterapeite Jolanta Ūsiņa ar savu sirdsdarbu nodarbojas jau vairāk... lasīt vairāk
Melanomai raksturīga 
ātra un agresīva izplatība

Melanomai raksturīga 
ātra un agresīva izplatība

„Dermatoloģija ir viena no tām medicīnas nozarēm, kur pareizas ārstēšanas rezultātus... lasīt vairāk

Nepamatota antibiotiku lietošana veicina rezistences veidošanos

Antibiotikas ir ļoti efektīvs ārstēšanas līdzeklis, bet, tā kā tām ir... lasīt vairāk