Jaukā un mīļā tradīcija – māmiņdiena

Lai gan pasaulē mātes dienu svin atšķirīgos datumos, Latvijā kopš 1992. gada savas māmiņas sveicam otrajā maija svētdienā. Tā ir diena, kad pateicamies savām māmiņām par to, ka tās laidušas mūs pasaulē, audzinājušas un rūpējušās.

Šajā dienā iepriecinām savas māmiņas ne tikai ar pateicības vārdiem un ziediem, bet arī ar kādu jauku dāvanu. Apsveikumi māmiņdienā var būt gan paštaisīti, gan pirkti, galvenais nosacījums, lai dāvana ir no sirds.

Bet vai ziniet, ka patiesībā šo svētku pirmsākumi meklējami jau senā, senā pagātnē.

Senās Grieķijas iedzīvotāji pielūdza dievieti un Zeva māti Reju. Senajā Romā tauta gavilēja trīs dienas par godu dievietei, Lielai Mātei Kibelei, bet ķelti godināja dievieti Bridžetu. Lielbritānijā, tālajā 17. gadsimtā, katru Lielā gavēņa otro svētdienu tika svinēti mātes svētki (Mothering Sunday), šo tradīciju ieviesa karalis Henrijs III. Tajos laikos daudzi Anglijas iedzīvotāji bija spiesti pamest savas dzimtās mājas un doties darba meklējumos. Parasti tās bija fermas vai dižciltīgo nami, kas atradās simtiem kilometru attālumā no radiniekiem. Mātes svētdienā visiem strādniekiem tika dota brīvdiena, lai tie varētu apciemot savus radus un par nopelnīto naudu iegādātos dāvanu mātei.

Cita mātes diena, kas radās ASV, iedibinājās pateicoties Amerikas iedzīvotājai Džūlijai Vordai Houai (Julia Ward Howe), kura 1870. gadā publicēja Mātes dienas Proklamāciju, kā mērķis bija apvienot sieviešu spēkus cīņā par mieru visā pasaulē. Diemžēl Džūlijas ideja neguva nepieciešamo atbalstu un viņa zaudēja savus atbalstītājus, iespējams tāpēc, ka pozicionēja šo dienu nevis kā Mātes dienu, bet gan kā politisku kustību, lai ar cēlu mērķi par vispasaules mieru.

Taču tādas Māmiņdienas dzimšanu, kā šodien zinām mēs, jāmeklē 1907. gadā Amerikā. Amerikāniete Anna Džārvisa (Anna Jarvis) sarīkoja sirsnīgu, skaistu un svinīgu ceremoniju savas mātes apglabāšanas dienā. Vēlāk sieviete rakstīja vēstules dažādām valsts institūcijām, kā arī ievērojamām personām, kurās izteica piedāvājumu – vienu reizi gadā rīkot īpašu dienu par godu visām mātēm. Viņas vārdi tika uzklausīti un jau 1910. gadā simtiem māmiņu svinēja šos sirsnīgos svētkus. ASV Virdžīnijas štats ir pirmā vieta, kurā Mātes diena tika atzīta kā oficiāli svētki, bet jau 1914. gadā tie izplatījās visā Amerikas teritorijā.

Saistītie raksti

Pāru attiecības pusmūžā

Pāru attiecības pusmūžā

Psiholoģe, ģimenes psihoterapeite Jolanta Ūsiņa ar savu sirdsdarbu nodarbojas jau vairāk... lasīt vairāk

Pārskatām mājas aptieciņas saturu

Vismaz reizi gadā ir noderīgi pārskatīt mājas aptieciņas saturu, lai pārliecinātos... lasīt vairāk

Geriatra rūpes par seniora dzīves kvalitāti

Medicīnas sasniegumu un dzīvesveida izmaiņu dēļ dzīves ilgums pēdējo 100 gadu... lasīt vairāk