Katram sava mājas aptieciņa

Noteikti katram no mums mājās ir kāds zāļu minimums, kuru pa laikam izmantojam dažādās dzīves situācijās. Katras ģimenes mājas aptieciņas saturu nosaka vairāki faktori – ģimenes locekļu vecums, hroniskās saslimšanas, dzīvesvieta, dzīvesveids u.c. Ģimenē ar maziem bērniem mājas aptieciņas saturs būs atšķirīgs, jo pa rokai būs vairāk zāļu formu bērniem. Savukārt vecākam cilvēkam mājas aptieciņā varētu būt vairāk zāļu hronisku saslimšanu ārstēšanai, sāpēm. Jebkurā gadījumā lietderīgi ir savlaicīgi nodrošināties ar nelielu zāļu un pārsienamo līdzekļu sortimentu, lai esam sagatavoti neparedzētām dzīves situācijām, iesaka sertificēta farmaceite, Centra Aptiekas Tukumā vadītāja Agnese Ritene.

Mājas aptieciņas uzglabāšana

Mājas aptieciņas uzglabāšanas procesā galvenais ir ievērot divus nosacījumus:

saglabāt zāļu kvalitāti visā uzglabāšanas laikā līdz zāļu izlietošanas brīdim vai derīguma termiņa beigām;

nodrošināt zāļu drošu uzglabāšanu – nepieejamību bērniem.

Uz katras zāļu kastītes ir norādīta svarīgākā zāļu uzglabāšanas informācija – UZGLABĀT BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ. UZGLABĀT TEMPERATŪRĀ LĪDZ … un katrs ražotājs norāda, kāda ir augstākā temperatūras robeža zāļu uzglabāšanai. Lielākā daļa bezrecepšu zāļu jāuzglabā līdz 25°C (istabas temperatūra) vai 30°C, tomēr atsevišķas zāļu formas uzglabā vēsā vietā (no 8-15°C) vai pat aukstā vietā (2-8°C). Zāļu krājumu uzglabāšanai jāizvēlas sausa vieta, tāpēc zāļu krājumus nevajadzētu uzglabāt vannas istabā paaugstinātā mitruma dēļ. Tāpat zāles labāk ievietot kādā slēgtā kastē, lai pasargātu no tiešiem saules stariem. Būtiski ir ievērot brīdinājumu zāles novietot bērniem nepieejamā vietā, jo krāsainās tabletītes, kapsuliņas, kā arī to forma rada bērnos asociācijas ar konfektēm, turklāt bērniem domātas zāļu formas mēdz būt garšīgas un rada vilinājumu izēst tukšu paciņu. Jāņem vērā, ka vecākiem cilvēkiem parasti zāļu ir vairāk un tās nepieciešamas ikdienas lietošanai, tāpēc, ja bērns ciemojas pie saviem vecvecākiem, iesākam pārliecināties, ka zāles viņu mājās ir novietotas tālu no bērna redzesloka. Ja mājās ir dzīvnieki, tad noteikti jāpadomā arī par zāļu nepieejamību saviem mīluļiem. Ideālā variantā zāļu uzglabāšanai būtu jāizvēlas kaste ar vāku, kuru novieto virtuves vai istabas skapja kādā no augšējiem plauktiem pēc iespējas tālāk no radiatoriem.

Mājas aptieciņas revīzija. Ko darīt ar nederīgām zālēm?

Mājas aptieciņas pārbaudi vēlams veikt divas reizes gadā – pirms vasaras un pirms ziemas sezonas sākuma. Jāpievērš uzmanība, vai visām zālēm ir skaidri salasāms nosaukums, ir zināmi lietošanas nosacījumi, vai zāļu derīguma termiņš nav beidzies. Ja zāles ir derīgas, tās var novietot tālākai uzglabāšanai. Nederīgas zāles nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, jo tādejādi ķīmiski aktīvās vielas nokļūst dabā. Ideālā variantā zāles ievieto maisiņā un aiznes uz aptieku, kura utilizē nederīgās zāles.

Nepieciešamais mājas aptieciņas minimums

Katrs no mums biežāk vai retāk saskaras ar kādām veselības problēmām. Vienam biežāk sāp galva, otrs bieži saaukstējas, citam ir alerģiskas reakcijas utt. Katrs veido savu mājas aptieciņu, rēķinoties ar savām vajadzībām. Dažkārt mājas aptieciņa netiek veidota apzināti, bet ir izveidojusies laika gaitā. Mājas aptieciņā nepieciešamo medikamentu minimumu nosaka biežākās veselības problēmas, ar kādām varētu saskarties ikviens no mums. Nepieciešams nodrošināties arī ar atsevišķiem mājās lietojamiem diagnostikas līdzekļiem, lai nevadītos tikai pēc principa – slikti jūtos. Tomēr jāatceras, ka pret savu veselību jāizturas atbildīgi. Šķietami viegli slimības simptomi tik pat labi var liecināt par nopietnu saslimšanu, tāpēc jebkurā gadījumā drošāk ir konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Speciālistu konsultācija zāļu izvēlē vienmēr nepieciešama arī grūtniecēm, barojošām māmiņām un bērniem.

Diagnostikas līdzekļi – termometrs, lai varētu izmērīt precīzu ķermeņa temperatūru nevis vadītos tikai pēc sajūtām. Termometru daudzveidība aptieku plauktos ir liela – sākot ar pierastajiem stikla termometriem (mērījuma ilgums 4 min.) līdz pat infrasarkanās gaismas tehnoloģiju termometriem, kuru mērījuma ilgums ir 3 sekundes un mērījumu veic pacientam nepieskaroties. Ja  kādam no ģimenes locekļiem ir paaugstināts asinsspiediens, tad ieteicams iegādāties asinsspiediena aparātu lietošanai mājas apstākļos. Ikdienas asinsspiediena mērījumi mājās, ārstam palīdz precīzi noteikt nepieciešamo zāļu devu.

Medikamenti pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru, kur attiecīgi pirmās izvēles medikaments bērniem un pieaugušajiem ir Paracetamols. Efektīvs augstas temperatūras samazināšanā ir arī Ibuprofēns. Kombinētos pretsaaukstēšanās līdzekļus jālieto tikai gadījumos, kad ir visi sastāvam atbilstošie simptomi.

Sāpes – galvas sāpes, zobu sāpes, menstruāciju sāpes, akūtu vīrusinfekciju izraisītas sāpes u.c. efektīvi ir Ibuprofēns, Paracetamols, Naproksēns. Aspirīnu drīkst lietot bērni tikai no 14 gadu vecuma, neiesaka lietot bronhiālās astmas pacientiem, kā arī grūtniecēm un barojošām māmiņām.

Zāles gremošanas traucējumu gadījumā. Gremošanas sistēmas galvenais uzdevums ir mūsu apēstās barības pārveidošana līdz sastāvdaļām, kuras organisms ir spējīgs uzņemt un lieko izvadīt. Caurejas gadījumā ir būtiski papildus uzņemt šķidrumu un lietot probiotikas, kas normalizē zarnu mikrofloru un būtiski paātrina atveseļošanās laiku. Caurejas mazināšanai var lietot drošus līdzekļus adsorbentus – Diosmektītu un Aktivēto ogli. Atsevišķo gadījumos konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu var lietot Loperamīda hidrohlorīdu. Fermentus saturoši medikamenti noder gadījumā, ja apēsta “smagi gremojama” pārtika un nepieciešami papildu gremošanas fermenti. Dažkārt novēro arī funkcionālu vēdera uzpūšanos, kas saistīti ar nepareiza uztura izvēli. Būtiski ir samazināt nepatīkamās sūdzības – pilnuma sajūtu, sliktu dūšu, atraugas, kur lieliski palīdz adsorbentu lietošana – Aktivētā ogle vai Diosmektīts, kā arī probiotiku lietošana. Zarnu trakta motoriku uzlabo Simeticons, kā arī ķimenes, fenheļa un anīsa augļi.

Līdzekļi sadzīves traumu gadījumā – ārīgi lietojami aerosoli, krēmi un ziedes. Dekspantenolu saturošs pretapdegumu aerosols vai krēms (Panthenol aerosols u.c.), ko izmanto nelielu apdegumu pirmajai palīdzībai un dziedēšanai (piemēram, saules, liesmas un karsta ūdens izraisītu). Nelielu nobrāzumu un brūču apstrādei jānodrošinās ar ūdeņraža pārskābi, antiseptisku ziedi vai gēlu dzīšanas veicināšanai. Mājās jābūt arī pārsienamo materiālu komplektam un dažādu izmēru plāksteriem. Sasitumu, sastiepumu muguras sāpju, sporta traumu gadījumā efektīvi ir Diklofenaku, Ibuprofēnu vai Noproksēnu u.c. vielas saturoši ārīgie gēli un krēmi, kas mazina iekaisumu un sāpes. Zilumu uzsūkšanos veicina heparinu saturoši gēli, kuru izmantošanu ieteicams uzsākt ne ātrāk kā 24 h pēc traumas.

Alerģiju mazinošas zāles – var izmantot iekšķīgas (Klemastīna, Cetirizinu saturošas zāles) un ārīgas (piemēram, Difenhidramīnu saturošs) formas, kas noderēs kukaiņu kodumu, saules izraisītu alerģisku reakciju u.c. gadījumos. Tās mazina niezi, pietūkumu, apsārtumu ādā.

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad ikdiena ir darbs ar datoru, dažādu funkciju izmantošana mobilajos telefonos un planšetdatoros, tas diemžēl prasa savu nodevu – rada papildus slodzi acīm. Tāpēc ieteicams mājas aptieciņu papildināt ar mitrinošiem acu pilieniem, kas uzlabo acu labsajūtu. Kā piemēram Hialuronskābi vai tās kombinācijas (Systane) saturoši acu pilieni.

Viegli dabas vielas saturoši nomierinoši līdzekļi bezmiega vai stresa gadījumā. Mūsdienu dienas ritms ir straujš, kas var atstāt arī nepatīkamas sekas uz miega kvalitāti. Labākās “zāles” pret stresu ir fiziskas kustības un relaksācija, bet dažkārt var pielietot arī augu spēku. Efektīvākie dabiskie nemieru mazinošie līdzekļu sastāvā varētu būt pasifloras, apiņu, baldriānu, vilkābeles, melisas u.c. ekstrakti.

Veselība ir mūsu vērtība, no tās ir atkarīga mūsu dzīves kvalitāte. Mūsu pienākums ir ieklausīties savā organismā, jo ar katru slimības simptomu – sāpes, temperatūra, iesnas utt. – saņemam signālu, ka kaut kas nav labi. Neārstēšanās vai nepārdomāta pašārstēšanās var atstāt negatīvas sekas uz jūsu veselību, tāpēc aicinu savlaicīgi lūgt padomu speciālistam ārstam un farmaceitam.

Saistītie raksti

Nevainīgās kakla sāpes ir jāārstē

Līdz ar auksta un slapja laika iestāšanos kakla sāpes ir diezgan... lasīt vairāk

D vitamīna nozīme normālas imūnsistēmas darbībai

Ja vēl pirms kāda laika tika uzskatīts, ka D vitamīns ir... lasīt vairāk

Ģimenes uzņēmums 25 gadu garumā

Mana Aptieka Māras Aptieka Aizputē ir ģimenes uzņēmums, kurā jau 25... lasīt vairāk