Līdz ar svecīšu skaita pielielināšanos dzimšanas dienas tortē sievietes kļūst ne tikai skaistākas un gudrākas, bet arī pārliecinātākas par sevi un laimīgākas, tomēr, lai kā arī negribētos, jāatzīst, ka arvien lielākas pūles jāvelta ķermeņa skaistuma un veselības saglabāšanai. Kā gadu skaita pieaugums ietekmē sievietes reproduktīvo veselību, skaidro Mana Aptieka Centra aptieka Tukumā sertificēta farmaceite Evija Gailuma.
Estrogēns un progesterons – galveniE dzimumhormoni
Reproduktīvā sistēma ir dzimumorgānu sistēma, kuras galvenais uzdevums ir nodrošināt organismu tālāku vairošanos. Atšķirībā no lielākās daļas citu orgānu sistēmu, reproduktīvā sistēma atšķiras atkarībā no dzimuma, tāpēc ir vīrišķie dzimumorgāni un sievišķie dzimumorgāni. Sievietēm galvenais dzimumhormons ir estrogēns un progesterons. Tos galvenokārt izdala olnīcas. Estrogēns uztur kaulu blīvumu un stimulē jaunu kaulu audu veidošanos, saglabājot tajos kalciju un fosforu, tas aizsargā asinsvadus no holesterīna uzkrāšanās uz asinsvadu sieniņām, kas izraisa aterosklerozi, regulē ūdens un sāļu apmaiņu, palielina ādas blīvumu un veicina tās mitrumu, kā arī regulē tauku dziedzeru darbību. Savukārt progesteronam ir liela nozīme grūtniecības norisē.
Premenopauze un tās simptomi
Mainoties hormonu līmenim organismā, sievietes organisms pamazām noveco, menstruālie periodi kļūst neregulāri līdz izbeidzas pilnībā. Atmiņas un koncentrēšanās spējas pavājināšanās sākas jau no 35-40 gadiem, tāpēc tā ir pastāvīgi jātrenē. Olnīcu funkcijas izsīkst. Šis process norit pakāpeniski, organisms par to sāk signalizēt jau 2-10 gadus iepriekš. Periodam, kas iestājas laika posmā no 40-45 gadiem, raksturīgi vairāki specifiski simptomi, kas liecina par to, ka sievietes dzīvē tuvojas jauns cikls. Šo laika posmu pirms menopauzes iestāšanās sauc par premenopauzi. Premenopauzes simptomi var būt dažādas intensitātes, iespējams, ka sieviete izjūt tos visus, dažus vai neizjūt tos vispār. Tie ir menstruāla cikla traucējumi (dažus mēnešus var būt mēnešreizes, dažus – nebūt, asiņu plūsma var būt stiprāka vai vājāka), karstuma viļņi un svīšana naktīs, miega traucējumi, garastāvokļa svārstības (saistītas ar hormonālajām pārmaiņām, viegla aizkaitinātība, depresija, stress, trauksme), maksts sausums, nogurums un nespēks, samazināta auglība, bet tas nenozīmē, ka nevar palikt stāvoklī, vienkārši samazinās grūtniecības iestāšanās iespēja. Pazemināts libido, ķermeņa un ādas pārmaiņas (samazinās muskuļu masa, palielinās tauku daudzums, āda kļūst plānāka un zaudē elastību), migrēna (intensīvas galvassāpes, redze var migloties, nelabums, vemšana, sāpes koncentrējas vienā galvas pusē), holesterīna līmeņa svārstības.
Kad menopauze ir klāt
Premenopauzi nomaina menopauze. Olnīcu funkcijas izsīkst, olnīcas pārtrauc hormonu estrogēna un progesterona veidošanu, kā rezultātā netiek vairs veidotas olšūnas, ovulācija (apaugļošanās) nav vairs iespējama, sieviete vairs nevar palikt stāvoklī. Ja 1 – 2 gadus menstruācijas nav bijušas, tad ir iestājusies menopauze. Ja ir šaubas vai tiešām tā ir menopauze, tad noteikti ir jākonsultējas ar savu ārstu – ginekologu.
Menopauzes iestāšanās laiks katrai sievietei ir individuāls. To nosaka organisma īpatnības, ikdienas ieradumi un citi ārējās vides faktori. Parasti tā iestājas laika posmā no 45 līdz 55 gadiem. Menopauzes iestāšanās laikam liela nozīme ir tieši ģenētiskajam faktoram, tāpēc svarīgi ir pajautāt savai mammai vai vecmāmiņai, kādā vecumā un kāds bija šis pārejas posms, vai simptomi bija traucējoši, izteikti, vai tomēr viss notika bez stresa un liekiem pārdzīvojumiem.
Menopauze var iestāties ātrāk, ja ir bijusi ķirurģiska iejaukšanās, ja olnīcas izoperētas, vai, ja operācijas laikā ir bojāta olnīcu asinsrite. Var būt medikamentu izraisīta ātrāka menopauzes iestāšanās (ķīmijterapijas vai vairogdziedzera hormonpreperāti, pretkrampju līdzekļi u.c.), kā arī onkoloģisko un autoimūno slimību saslimšanu gadījumos. Protams, jāpiemin arī, ka pārlieku liels stress ikdienā, pārslodze un smēķēšana noved pie pāragras menopauzes iestāšanās. Menopauzes laikā, kad organismā ir neliels estrogēna daudzums, palielinās risks saslimt ar diabētu, sirds, asinsvadu un nervu slimībām. Estrogēna trūkuma dēļ veidojas atrofiskas izmaiņas, kuru rezultātā var rasties iekšējo dzimumceļu gļotādas sausums, dzimumorgānu noslīdējums, periodiska urīna nesaturēšana, osteoporoze. Tāpēc noteikti vajadzētu lietot uzturā produktus vai vitamīnus, kas satur kalciju (liesus piena produktus, vājpiena biezpienu, sieru, kefīru u.c.). Ikdienā nepieciešams uzņemt 1200-1500mg kalcija. Lai kalcijs labāk uzsūktos, ir nepieciešams paralēli tam uzņemt D3 vitamīnu.
Hormonu aizstājterapija
Hormonālās izmaiņas, kas sievietēm raksturīgas šajā dzīves posmā, atspoguļojas viņas figūrā. Izmaiņas skar stāju, vērojams svara pieaugums, muskuļi kļūst vājāki un ķermenis nepaklausīgāks. Visbiežāk liekie tauki krājas vēdera rajonā. Ja klimaksa laikā rodas veselības traucējumi, kas krasi pasliktina sievietes dzīves kvalitāti, ginekologs var izrakstīt hormonu aizstājterapiju (HAT). To dara tad, ja, piemēram, ir nervozitāte, bezmiegs, nepanesami karstuma viļņi, stipra svīšana utt. Pozitīvais aspekts ir tāds, ka HAT labi pasargā no osteoporozes riska, bet to nedrīkst lietot tikai kā profilaktisku līdzekli kaulu aizsardzībai. Pirms HAT medikamentu lietošanas uzsākšanas ir nepieciešama rūpīga ginekoloģiska izmeklēšana un analīžu veikšana. Katrai sievietei būs savs viss piemērotākais medikaments. Lietojot HAT preparātus, pašsajūta uzlabosies jau nedēļas laikā, bet par to, vai organismam šis medikaments ir īstais, var konstatēt tikai pēc trīs mēnešu lietošanas. Visbiežāk HAT terapija nav nepieciešama ilgāk kā piecus gadus, tad var pārtraukt lietošanu un organisms jutīsies tā kā pirms menopauzes, bet ir daži izņēmumi, kad jālieto visa mūža garumā.
Augu valsts estrogēni
Ja nav nepieciešama HAT terapija, tad ļoti labi sievietes organisma hormonālo sistēmu palīdz regulēt augu valsts estrogēnu – hormoniem līdzīgu vielu – uzņemšana, kas visvairāk sastopami soju saturošos uztura bagātinātājos. Tos ieteicams lietot, ja ir viegli karstuma viļņi, tie aizkavē kalcija zudumu kaulos, mazina nepatīkamās menopauzes izpausmes, aizkavē novecošanos un uzlabo pašsajūtu, nervu un sirds darbību. Taču ir jāatceras, ka, ārstējoties ar sintētiskajiem preparātiem, tos regulāri ir jāmaina un jābūt lietošanas pārtraukumiem, lai izvairītos no pieraduma. Pārtraukumam jābūt no viena līdz trim mēnešiem. Pauzes laikā ieteicams lietot homeopātiskās augu tējas un drogas, fitoterapiju, kam menopauzes ārstēšanā ir palīgnozīme, organisma spēcināšanai, nepatīkamo izjūtu un sajūtu vājināšanai. Pateicoties ārstniecības augu drogu bagātajam ķīmiskajam sastāvam, kur atrodami dažādi vitamīni, flavanoīdi, organiskās skābes, minerālvielas u.c., šis komplekss spēj uzlabot vielmaiņas procesu un pašsajūtu. Piemēram, nātru lapas, rožu, upeņu augļi un lapas, pīlādžu augļi, smiltsērkšķu augļi, gaiļbikšu lapas, vilkābeles lapas ar ziediem, augļiem, cigoriņa saknes, dumbrāju zaķpēdiņas, kliņģerītes ziedi. Augu drogas var lietot vienas vai kombinācijā. Ieteicams ilglaicīgi nelietot vienu un to pašu produktu, jo katram augam ir savas īpašības, piemēram, nakts miegam ļoti labi līdz baldriāna sakne, piparmētras un melisas lapas, kumelītes ziedi, apiņu augļkopas, vībotnes laksti, vīgriezes laksti, vērmeles laksti, liepziedi utt. Galvassāpēm, reibonim, sliktai dūšai – kumelītes ziedi, maura retēja laksti, ārstniecības veronikas laksti u.c. Cukura līmeni pazeminošas īpašības ir pienenes saknei, pīlādžu augļiem, nātres lapām, cigoriņa saknēm, mellenes lapām, ālantes saknei, lakricas saknei, pupiņu pākstīm bez pupiņām u.c.
Savukārt, ar maksts sausumu dzimumakta laikā var tikt galā izmantojot dažādus mitrinošos gēlus (lubrikantus), sieviešķo hormonu saturošas svecītes (ko izraksta ārsts) vai vaginālos krēmus, speciālos mazgāšanas līdzekļus, kas domāti tieši, lai mitrinātu maksti.
Mīliet un rūpējieties par sevi
Šajā laika posmā īpaša nozīme ir regulārām fiziskām aktivitātītēm (vismaz trīs reizes nedēļā), veselīgam uzturam un ēšanas paradumiem (ieteicams izvairīties no saldumu lietošanas ikdienā), kas palīdz novecošanas procesam darboties vienmērīgāk un lēnāk.
Brīnišķīgās dāmas – mīliet sevi, esiet laimīgas, rūpējieties par sevi jebkurā vecumā, dzīvojiet veselīgu dzīvesveidu un viss ar jums būs vislabākajā kārtībā!