Krioterapija jeb ārstēšana ar aukstumu

Krioterapija (aukstumterapija) ir metode, kas tiek izmantota gan medicīnā, gan kosmetaloģijā. Pozitīva šoka terapija, ko procedūras laikā saņem cilvēka organisms, mobilizē imūnsistēmu, stimulē vielmaiņas procesu, tai ir atsāpinoša un vispārējas pašsajūtas uzlabojoša iedarbība, ir pārliecināta fizioterapeite Aiga Valdovska.

Krioterapija („cryotherapy”) tiešā tulkojumā no grieķu valodas nozīmē ārstēšanu, izmantojot aukstumu. Doma, pielietot aukstumu ķermeņa ārstēšanai, ir zināma jau kopš 1880.gada. Japāņu zinātnieks T.Yamauchi (1979 – 1984) bija pirmais zinātnieks, kurš veiksmīgi ārstēja reimatismu ar krioterapijas palīdzību.

 

Terapijas pielietojums ārstniecības procesā

Ārstniecībā krioterapiju var pielietot, kā primāru ārstēšanas līdzekli, piemēram, LOR praksē – mandeļu piesaldēšanai, ginekoloģijā vai ķirurģijā – čūlu apstrādei, dažādu ādas veidojumu – kārpu, papillomu noņemšanai. Tāpat šo metodi izmanto kombinācijā ar citām ārstniecības  metodēm, piemēram, fizioterapijā, papildus pielietojot ārstniecisko vingrošanu, muskuļu stiepšanu, teipošanu.

Ar aukstuma terapiju var iedarboties lokāli – tieši uz konkrētu ķermeņa virsmu, locītavu vai muskuli, kā arī uz visu ķermeni.

Lokālu aukstuma pielietošanu ārstniecības procesā, realizē ar aukstuma paku, ledus gabaliņu, saskaldīta ledus un aukstuma gelu palīdzību. Kā specifiska metode, tiek izmantota krioterapija ar sašķidrināto ogļskābo gāzi vai arī slāpekļa (I) oksīdu (krio-neiro stimulācija).

Krioneirostimilācija iedarbojas uz audiem ar ļoti zemu temperatūru (-78°C), tādējādi radot audos termisko šoku. Metode ir droša, nekaitīga un efektīva, to veic, izmantojot speciālu aparātu CRYO+.   

 

Šis metodes galvenie fizioloģiskie efekti ir:

samazina sāpes – tiek nomākti sāpes izraisošie receptori un samazināta sāpju pārvade pa nervu šķiedrām;

mazina iekaisumu – krioterapijas procedūra samazina iekaisuma enzīmu aktivitāti, apturot iekaisuma reakciju, tiek samazināta temperatūra iekaisuma rajonā;

ietekmē asinsriti un limfriti – aukstuma ietekmē sašaurinās asinsvadu sieniņas, samazinot asins plūsmu, vēlāk reflektori tā palielinās, uzlabojot vielmaiņu audos un mazinot tūsku.

Krioterapijas iedarbībā samazinās nerva vadīšanas ātrums, kas pārvada sāpju impulsus. Krioterapija atslābina muskuļu šķiedras, kā arī veicina to efektīvu kontrakciju un muskuļu spēka palielināšanos.

Šo efektu dēļ krioterapija lieliski var palīdzēt dažādām pacientu grupām ar traumatiskiem bojājumiem gan tūlīt pēc bojājuma, gan rehabilitācijas fāzē. To var izmantot arī pie muguras un locītavu sāpēm, muskuļu pārpūles.

Ir veikts pētījums, kura rezultāti apliecina krioterapijas efektivitāti arī limfedēmas mazināšanā pacientēm pēc mastektomijas. Limfedēmas izraisītās tūskas apjoma samazinājumu novēro jau pēc vienas krioterapijas procedūras, tomēr salīdzinoši lielāku uzlabojumu dod vismaz piecas atkārtotas procedūras, kā arī šo procedūru kombinācija ar citām fizioterapijas metodēm. Pēc apvienotās terapijas pielietošanas šīm pacientēm novēro arī skartās ekstremitātes pleca funkcijas uzlabojumu.

 

Plašais pielietojums kosmetoloģijā

Tā izpaužas kā lokāla procedūra, kas tiek veikta kriomasāžas veidā, kuras laikā tiek izmantots šķidrajā slāpeklī (-196°C) iegremdēts aplikators. Ar ātrām kustībām ādas problēmzonas tiek apstrādātas ar aplikatoru 10 – 15 sekundes.

 

Procedūra ir ieteicama gadījumos, kad novēro tādus simptomus kā:

taukaina āda;

kapilāru tīkla pastiprināts zīmējums;

pinnes;

hiperkeratoze;

sīkas, plakanas kārpas;

pigmentācija.

 

Gan ārstnieciskos, gan kosmētiskos nolūkos krioterapiju nedrīkst pielietot,ja ir:

paaugstināta jutība pret aukstumu;

krioglobulinēmija;

Reino sindroms;

cukura diabēts;

izteiktas asinsvadu sistēmas saslimšanas;

atklātas rētas;

akūtas elpceļu infekcijas vai citi iekaisuma procesi.

 

Aukstuma ietekme 
uz visu ķermeni

Kriosauna – aukstuma terapija ar ietekmi uz visu ķermeni. Procedūra notiek atvērtā, vertikālā kabīnē, sausos, vēsos tvaikos, kas sniedzas līdz pleciem. Tvaiki ir sausi, tāpēc šī procedūra ir droša un aukstums sasniedz tikai ādas virskārtu. Procedūras laikā kājās ir zeķītes un vilnas zābaciņi. Sievietes kriosaunu apmeklē bez apakšveļas, vīrieši – kokvilnas apakšveļā. Procedūra ilgsts 2 līdz 3 minūtes, temperatūra kriosaunā ir aptuveni -160°C. Laiks un temperatūra tiek noteikta individuāli. Pēc procedūras, apsedzoties ar pledu, notiek ķermeņa sasildīšana. Šajā laikā organismā paātrinās asinsrite un uzlabojas vielmaiņa.

Kriosaunas apmeklējumam vecuma ierobežojumu nav, to drīkst apmeklēt gan bērni, gan vecāka gada gājuma cilvēki. Bērniem no 4 gadu vecuma, apmeklējot kriosaunu, minimālais procedūras laiks ir 1 minūte un 30 sekundes, maksimālā temperatūra ir -140°C. Vēlamo efektu sasniegšanai, speciālisti iesaka veikt desmit procedūru kursu gadā.

 

Kriosaunas pozitīvā 
ietekme uz veselību ir daudzveidīga, tā:

mazina nogurumu un sniedz papildu pozitīvu enerģiju un možumu;

uzlabo pašsajūtu un samazina dažādu veidu sāpes (muskuļu, menstruālās, migrēnas, locītavu. u.tml.;

paātrina atveseļošanos pēc traumām;

stiprina imunitāti;

uzlabo ādas stāvokli;

pirms fiziskām slodzēm sniedz papildu enerģiju un izturību.

Tomēr, kā jebkurai metodei, arī vispārējai aukstuma iedarbībai uz ķermeni ir savi ierobežojumi.

 

To nedrīkst veikt,
ja ir:

paaugstināta temperatūra (sākot no 38 grādiem);

tieši pirms procedūras apmeklēts baseins vai veiktas ūdensprocedūras;

alerģija pret aukstumu;

laika posms neilgi pēc infarkta vai insulta;

saslimšana ar tuberkulozi;

vēnu tromboze;

Kriosauna nav vēlama arī grūtniecēm.

 

Saistītie raksti

Jaukā un mīļā tradīcija – māmiņdiena

Lai gan pasaulē mātes dienu svin atšķirīgos datumos, Latvijā kopš 1992.... lasīt vairāk
Glaukoma jādiagnosticē pēc iespējas ātrāk!

Glaukoma jādiagnosticē pēc iespējas ātrāk!

Glaukoma ir redzes nerva slimība, kas attīstās pakāpeniski un nemanāmi. Tā... lasīt vairāk
Cik senas ir piparkūku cepšanas tradīcijas?

Cik senas ir piparkūku cepšanas tradīcijas?

Mūsdienās diez vai kāds spēj iztēloties Ziemassvētkus bez piparkūkām. Bet vai... lasīt vairāk