Grūtniecība un zāļu lietošana

Ikviena sieviete grūtniecības laikā centīsies izvairīties no jebkādu medikamentu lietošanas, tomēr lielākā daļa ~90%  grūtnieču saskaras ar nepieciešamību tos lietot. Tie varētu būt dažādi pretdrudža, pretiesnu medikamenti, kā arī zāles, kas nepieciešamas hronisku saslimšanu (cukura diabēts, bronhiālā astma u.c.) ārstēšanai.

Medikamentu iedarbība uz augli tiek pētīta, izmantojot gan cilvēkus, gan dzīvniekus un atbilstoši pētījumu rezultātiem, tie tiek iekļauti noteiktā Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) drošuma kategorijā (A,B,C,D,X).

Kategorija           Raksturojums    Piemēri

A             Tiek uzskatīti par auglim drošiem. Nelabvēlīga ietekme uz augli nav pierādīta.      Levotiroksīns – līdzeklis vairogdziedzera hormonu aizvietošanai.

B             Tiek uzskatīts, ka risks ir minimāls, bet tomēr nav iespējams pilnībā izslēgt nelabvēlīgu ietekmi uz augli. Amoksicilīns – antibiotisks līdzeklis.

Pantoprazols – līdzeklis skābes līmeņa mazināšanai kuņģī.

C             Risks nav precīzi apzināts. Šie medikamenti var nelabvēlīgi ietekmēt augli, bet nerada neatgriezeniskus iedzimtus defektus. Šādas zāles lieto tikai tad, ja sagaidāmais zāļu lietošanas rezultāts pārsniedz potenciālo risku auglim.    Kodeīns – ietilpst pretklepus un pretsāpju līdzekļu sastāvā.

Pseidoefedrīns – pretiesnu līdzeklis.

D             Risks ir pierādīts. Šo medikamentu lietošana saistāma gan ar atgriezenisku, gan neatgriezenisku defektu rašanos. Diemžēl pastāv situācijas, kad ārstam būs nepieciešams nozīmēt arī šo medikamentu lietošanu.                Enalaprils – asinsspiedienu mazinošs līdzeklis.

Karbamazepīns – pretepilepsijas līdzekļi.

X             Risks auglim ir skaidri pierādīts. Zāļu lietošana rada ļoti lielu paliekošu augļa bojājuma risku. Šo medikamentu lietošana grūtniecības vai bērna ieņemšanas laikā nav pieļaujama.            Atorvastatīns – holesterīna līmeni mazinošs līdzeklis.

Izotretionīns – pretpiņņu līdzeklis

 

Arī bezrecepšu medikamenti var būt kaitīgi auglim – šo zāļu klāstā ir gan A, gan X kategorijām pieskaitāmi medikamenti. Uzmanība jāpievērš arī uztura bagātinātāju sastāvā esošām vielām.

Tas, ka medikaments pieder A kategorijai, nenozīmē, ka tam nav blakņu. Arī šiem medikamentiem var būt blaknes, kas jāņem vērā, tos lietojot.

Fakts, ka medikaments pieder, piemēram, X kategorijai nekādā veidā nav attiecināms uz sievietēm, kas dotajā brīdī nav stāvoklī un tuvākajā laikā neplāno grūtniecību.

Ārstējošam speciālistam ir jāņem vērā, ka ietekme uz augli ir atkarīga arī no medikamenta devas. Mazāka medikamenta deva lielākoties būs nekaitīgāka. Piemēram, zāles drudža mazināšanai, paracetamolu, vajadzētu lietot mazākajā efektīvajā devā un pēc iespējas īsāku laiku. Citos gadījumos var būt tā, ka medikamentu deva, visticamāk, netiks mainīta, piemēram, antibiotikas infekciju ārstēšanai.  Pārāk maza antibakteriālā preparāta deva ne tikai neārstēs slimību, bet var padarīt baktērijas izturīgas pret lietoto medikamentu un ievērojami sarežģīt slimības gaitu un ārstēšanas procesu.

 

Ir situācijas, kad par spīti riska iespējamībai, medikamenti ir jālieto, jo pati saslimšana ir bīstamāka par atbilstošo zāļu lietošanu, piemēram, ja topošā māte, slimojot ar bronhiālo astmu, nelieto nepieciešamos medikamentus, auglim rodas skābekļa bads. Šāds ieildzis skābekļa bads auglim ir ievērojami kaitīgāks par pretastmas medikamentu lietošanu. Līdzīga situācija ir arī ar diabēta ārstēšanā izmantotā insulīna lietošanu.

 

Dažādas orgānu sistēmas auglim attīstās dažādos grūtniecības etapos. Attiecīgi lielākā daļa pretsāpju līdzekļu, t.sk. ibuprofēns ir ievērojami kaitīgāks, ja tiek lietots pirmajās grūtniecības nedēļās vai 3 trimestrī. Savukārt otrajā trimestrī tā lietošana tiek uzskatīta par salīdzinoši drošu (B kategorija) un piemērotu, piemēram, drudža gadījumā.

Izvēloties medikamentu, būtiski ievērot augļa attīstības stadiju:

Pirmais trimestris (1.-13. nedēļa). Pirmajās četrās dienās apaugļotā olšūna ļoti aktīvi dalās. Līdz otrā trimestra sākumam bērna orgāni jau ir izveidojušies – ir visi orgāni, kauli, muskuļi. Uzskata, ka šis ir visbīstamākais laiks – negatīvi augļa attīstību ietekmēs ne tikai nepiemērotu medikamentu lietošana, bet arī smēķēšana, toksīni, infekcijas.

Otrais trimestris (14.-28. nedēļa). Bērns turpina augt, aktīvi kustas. Organisms iegūst izdzīvošanai svarīgus refleksus, attīstās un specializējas praktiski visas orgānu sistēmas.

Trešais trimestris (29.-41. nedēļa). Attīstās smadzeņu šūnas un nervi, tie kļūst aizvien komplicētāki.

 

 

Secinājumi

Visos gadījumos, kad tiek apsvērta medikamentu lietošanas nepieciešamība, svarīgi uzklausīt profesionāļu – ārstu, medicīnas māsu, farmaceitu padomu. Lieti noderēs zāļu lietošanas instrukcijas izlasīšana, kur norāde par lietošanu grūtniecības laikā, ir obligāta. Svarīgi pārrunāt ar ārstu medikamentu lietošanu gan situācijā, ja esat grūtniece, ja grūtniecība tiek tikai plānota, gan arī tad, ja neesat pārliecināta, vai esat stāvoklī.

Saistītie raksti

C hepatīts

C hepatīts ir infekcijas slimība, ko izraisa C hepatīta vīruss. C... lasīt vairāk

Kā rīkoties, ja bērnam piesūkusies ērce

Bērnu slimnīcas ārsti iesaka noņemt ērci, tiklīdz tā ir pamanīta, jo... lasīt vairāk

Vitamīnu krājumi uz palodzes

Marts ir mēnesis, kad izteikti sākam ilgoties pēc pavasara, lai arī... lasīt vairāk