Sertificētam zobu tehniķim Raimondam Gladiševam medicīna nebija sveša kopš bērnības, jo šajā nozarē darbojās viņa mamma. Pēc pirmās medicīnas skolas absolvēšanas Raimonds papildina zināšanas Maskavā un Vācijā. „Man patīk manis izvēlētā profesija, jo tā vienlaikus ir interesanta un gana sarežģīta, kas nemitīgi attīstās,” atzīst Raimonds.
Apmēram pirms astoņiem gadiem Raimonds izveidoja „Dental Elite Computer”, kuras viena no darbības sfērām ir protēžu izgatavošana. Brīvajā laikā viņš nemitīgi apmeklē starptautiskās izstādes un kursus, kuros iespējams uzzināt visjaunākās tendences stomatoloģijas jomā.
Iepazīstoties ar cilvēku, viens no pirmajiem ko pamanām, ir viņa zobi. To stāvoklis daudz ko pasaka par pašu cilvēku. Tomēr zobiem nav tikai estētiska funkcija, tie nepieciešami, lai mēs spētu uzņemt barību, tāpēc par to stāvokli jārūpējas īpaši rūpīgi.
Ja kāds no zobiem ir zudis, nevajadzētu ilgi staigāt ar tukšumu tā vietā, jo kaulam nav pietiekamas slodzes, tas atrofējas un blakus zobi var sākt “staigāt”, tad zobu rindā parādīsies spraugas.
Izšķir divu veidu protēzes:
Izņemamās;
Neizņemamās.
Neizņemamās protēzes:
Tā ir protezēšanas konstrukcija, kas fiksējas uz pacienta zobiem, aizvietojot vienu vai vairākus trūkstošos zobus ar laboratorijā izgatavotajām protēzēm. Neizņemamās protēzes ir kroņi, tilti, kurus izgatavo gan no plastmasas, metāla, metālkompozīta, metālkeramikas un cirkonija dioksīda.
Mūsdienu stomatoloģijā sāk atteikties no metāla pielietošanas protezēšanā dēļ alerģiskas reakcijas. Arvien vairāk tiek izmantoti jauni materiāli, kas ir neitrāli organismam.
Izņemamās protēzes
Trūkstošo zobu protezēšanai pielieto arī izņemamās protēzes. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, to izgatavošanai tiek izmantots jaunās paaudzes materiāls – termoplastiskais polimers. Materiāls tiek izkarsēts un presēts zem spiediena. Termoplastiskais polimērs ir daudz blīvāks, nesatur monomēru, kas izraisa alerģijas. Protēzes ir plānākas, elastīgākas, arī veselīgākas, – šo īpašību dēļ protēzes fiksējošos elementus var taisīt pacientam daudz ērtākus, estētiskākus un mutes dobumā neredzamākus. Liela problēma agrāk plašāk izmantotajām protēzēm, kuras izgatavotas no plastmasas uz monomēra bāzes, kurš izraisa alerģiju, ka tās piesūcas ar barības atliekām, kā rezultātā savairojas mikroorganismi, kuri izraisa smaganu gļotādu iekaisumu, nepatīkamu smaku, alerģiskas reakcijas.
Neizņemamo protēžu kopšana
Neizņemamās protēzes kopj tāpat kā parastos zobus, tīrot ar zobu suku. Lielāka uzmanību jāpievērš spraugām, kas ir starp īstajiem zobiem un tiltiem – tos nepieciešams tīrīt ar speciālām birstītēm, lai tur neuzkrājas uzturvielu daļiņas, kā rezultātā savairojas mikroorganismi, kas rada nepatīkamu smaku, smaganu iekaisumu, kā arī audu bojājumus. Ļoti efektīvi ir zobu skalojamie līdzekļi. Neizņemamās protēzes jātīra vismaz divas reizes dienā – no rīta un vakarā, tāpat kā dabiskie zobi.
Izņemamo protēžu kopšana
Izņemamās protēzes ieteicams skalot ar ūdeni pēc katras ēdienreizes. Vakaros protēzes izņem un rūpīgi nomazgā ar zobu birstīti un pastu – ieteicams izmantot putojošo pastu, kurai nav balinoša efekta. Mazgājot nedrīkst izmantot ļoti karstu ūdeni. Protēze rūpīgi jānomazgā no visām pusēm.
Izņemamo protēžu kopšanai var izmantot speciālos kopšanas līdzekļus tablešu formā, kurus var iegādāties aptiekās. Tableti izšķīdina ūdenī, kurā ievieto protēzi (skatīt medikamenta instrukciju). Kad tā tiek izņemta no šķidruma, noteikti jānoskalo zem tekoša ūdens un tikai tad jāievieto mutē. Ja protēze ir turēta sausumā, pirms ievietošanas mutē tā jāsamitrina. Mutes gļotādu ieteicams skalot ar skalošanas līdzekli, kumelīšu vai ozolmizu tēju.
Ja gļotāda no protēzes lietošanas iekaist vai kļūst sabiezināta, tad jādodas pie ārsta, kas ieteiks speciālu mutes kopšanu, kuras pamatā ir smaganu masāža.