Vieglām un skaistām kājām

Ja vasarā par sevi liek manīt kājas un traucē dzīves kvalitāti, noteikti vajadzētu pārbaudīt vēnas. Kāpēc tas ir svarīgi, jautājam Dr. Mauriņa vēnu klīnikas flebologam Uldim Mauriņam.

Kāpēc tieši vasarā vēnu problēmas samilzt vairāk?

Tāpēc, ka vēnas, kas ir izvietotas ādā un arī zem ādas, kalpo arī kā radiators. Ja ir ļoti karsts, organisms palielina asiņu plūsmu uz vēnām, tādējādi dzesē mūsu ķermeni – smadzenes, sirdi, aknas un citus iekšējos orgānus.

Ja slimajās vēnās palielinās asiņu daudzums un vienlaikus rodas problēmas ar asiņu transportēšanu, kājās veidojas smaguma sajūta un tās pietūkst. Kāju pietūkšanu var radīt arī citas veselības problēmas, arī palielināta ķermeņa masa un mazkustīgums, bet, ja to vēl papildina vēnu saslimšana, tad situācija ir vēl smagāka.  

Kā saprast, kurā brīdī ir problēmas ar vēnām, kādi ir pirmie simptomi?

Cilvēki bieži vien tā ieslīgst darba un ģimenes problēmās, ka nepievērš uzmanību ne savai veselībai, ne kāju izskatam, ne dzīves kvalitātei.

Vēnu problēmas kļūst aktuālas, kad sākas diskomforts, kas traucē dzīvot un strādāt. Sākotnējie simptomi parasti ir vērojami dienas beigās –kājās ir izteikta smaguma sajūta un pietūkums. Lai pārliecinātos, ka vainojamas ir vēnas, vajadzētu pašiem izpētīt savu ķermeni – atkailināties pie liela spoguļa un apskatīt, kā izskatās kājas stāvus stāvoklī, gan no priekšpuses, gan no aizmugures.

Ko tur vajadzētu ieraudzīt? 

Vispirms ir jāzina, ka var saskatīt divu veidu izpausmes, jo ir virspusējo ādas vēnu varikoze un zemādas vēnu varikoze. Par virspusējo ādas vēnu varikozi liecina uz ādas izveidojies vēnu zīmējums –zilgans tīklojums. Pēc statistikas tāds ir līdz pat 90 % cilvēku. Tas nemainās ne stāvot, ne guļot, ne paceļot kāju uz augšu un ir vienādi intensīvs. Savukārt, ja ir zemādas vēnu saslimšana, uz kājām ir redzami tādi kā vēnu ķekari. Tos vislabāk var redzēt stāvot. Ja atlaižas guļus, tie acīmredzami samazinās vai izzūd pavisam. Paceļot kājas uz augšu, vēnas iztukšojas un vairāk nav redzamas. Tādējādi katrs pats var novērtēt, vai diskomforta iemesls ir ādas vai zemādas vēnu varikoze. Arī kāju tūsku var ļoti viegli noteikt – ar mērlenti nomēra šaurāko vietu virs potītes no rīta un vakarā. Sievietes to izjūt vēsajā laikā, aiziet uz darbu zābakos, pārauj apavus, bet vakarā, ejot mājās, zābakus vairs nevar dabūt ciet. Tas liecina, ka kājas dienas laikā satūkst. Tad ir jāmeklē iemesls, kāpēc veidojas tūska.

Jāņem vērā, ka naktī guļot, vēnu slimības problēmas nerada, arī no rīta pieceļoties, kājas ir vieglas. Ja kājas sāp arī naktī, parasti tas ir saistīts ar neiroloģiskām vainām, ar mugurkaula, locītavu, bet ne vēnu problēmām.  

Kā attīstās vēnu varikoze?

Zemādas vēnu varikoze var būt ilgi, pat 10 –15– 20 gadus. Ja nav palielināta ķermeņa svara un ir pietiekams kustīgums, tad tā lielas problēmas nerada. Tā var dzīvot ilgstoši, bet ar laiku kājas sāk pietūkt, attīstās diskomforts, kas laika gaitā progresē un apakšstilba daļā vienas vai otras potītes rajonā sāk veidoties brūna pigmentācija un ādas sacietējumi. Ja arī tam nepievērš nekādu uzmanību, drīz vien jebkura sadzīviska trauma – pat sīks nobrāzums var radīt nedzīstošu brūci – trofisko čūlu. Ja atnāk pie flebologa laikus, ārstēšana, iespējams, būtu vienkārša, bet, ja cilvēks ierodas tad, kad jau daudzus gadus mocījies ar nedzīstošām trofiskām čūlām, tās ir kļuvušas plašas un sāpes ir neciešamas, ārstēšana būs dārga un sarežģīta. Kopš valsts ir izslēgusi no apmaksājamā groza vēnu ārstēšanu, aizvien biežāk nākas konsultēt  cilvēkus ar ļoti ielaistām vēnu slimībām. Diemžēl sabiedrība šajā jomā ir diezgan slikti izglītota. Statistika liecina, ka vēnu slimības, kas būtu jāoperē, ir ap 30 % cilvēku, tas nozīmē trim cilvēkiem no 10, vecumā no 18 – 75 gadiem. Tātad – ja savlaicīgi neiet pie flebo­loga ar redzamiem vēnu ķekariem uz kājām, tad katram trešajam sešu gadu laikā izveidosies kāju tūska un ādas izmaiņas, kas, attīs­toties vēl tālāk, radīs trofiskas čūlas.

Kad ir steidzami jāiet pie ārsta? Vai vēnu slimības var apdraudēt dzīvību?

Draudi dzīvībai ir tikai tad, ja ir dziļo vēnu tromboze. Tā var attīstīties pēc traumas, ope­rācijas, vai ceļojuma, sievietēm grūtniecības laikā un tūdaļ pēc dzemdībām. Ja pēkšņi pietūkst viena kāja, āda kļūst zilgana, nevajag kavēties, cerot, ka tūska pāries. Ir steigšus jādodas pie flebologa. Jo ātrāk uzsāk ārstēšanu, jo lielāka ir iespēja izdzīvot.  

Vai tie preparāti, ko var nopirkt aptiekās, palīdz risināt vēnu problēmas?   

Preparāti, ko var iegādāties aptiekās, mazina tūsku, sāpes un diskomforta sajūtu kājās, tādējādi uzlabojot pacientu dzīves kvalitāti. Ir jāņem vērā, ka to efekts nav tūlītējs, to var just tikai 2 –3 nedēļas pēc preparāta lietošanas, tāpēc tiem cilvēkiem, kam ir problēmas ar vēnām, šie preparāti būtu jāsāk lietot dažas nedēļas pirms vasaras sezonas. Jāņem vērā, ka izārstēt pašu saslimšanu šādi neizdosies, jo pati ārstēšana notiek operatīvi, tas ir, operējot vēnas.

Tomēr, pirms sākt lietot zāles, vajadzētu pārbaudīt vēnas, jo bieži gadās, ka cilvēki gadiem lieto dažādus preparātus un ziedes, bet izrādās, ka vēnas ir veselas un sūdzībās vainojams mugurkauls.

Kā notiek vēnu izmeklēšana un ārstēšana?

To veic ar modernu diagnostiku. Ir ļoti svarīgi, lai ārsts, kas konsultē pacientu, pats viņu tālāk izmeklē ultrasonogrāfiski. To dara stāvus, jo vēnu problēmas izpaužas tikai vertikālā stāvoklī. Šī metode ļauj precīzi uzstādīt diagnozi un noteikt, kura vēnas daļa ir slima. Operācijas ir pilnīgi nesāpīgas, tās veic ar modernām lāzeriekārtām, un jau tajā pašā dienā cilvēks var pats savām kājām doties mājup.   

Fakti:

–         Pēc Bonnas universitātes statistikas un Dr. Mauriņa vēnu klīnikas novērojumiem līdz pat 70% cilvēku ir paaugstināts risks saslimt ar kāju vēnu slimībām.

–         Virspusējo vēnu varikoze ir viena no pasaulē izplatītākajām slimībām, ar kuru slimo vidēji katra ceturtā sieviete un katrs piektais vīrietis.

Saistītie raksti

Paaugstināta asinsspiediena bīstamība

Paaugstināta asinsspiediena bīstamība

Kardioloģe Lija Mora, kuras darba gadu stāžs pārsniedz jau divdesmit, ir... lasīt vairāk
Ko darīt, kad sezonālais klepus ir klāt?

Ko darīt, kad sezonālais klepus ir klāt?

Gulbenē strādājošais pulmonologs (plaušu ārsts) Jūlija Landsmane ir ļoti pieredzējusi daktere,... lasīt vairāk

70% cilvēku mēdz iet uz darbu arī slimi

Vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju mēdz doties uz darbu arī... lasīt vairāk