Vai dzemdes tonuss apdraud bērniņu?

Initas stāsts:

„Gaidu savu pirmo meitiņu. Līdz šim daktere mani slavēja un teica, ka gan man, gan mazulim viss kārtībā, bet ultrasonogrāfijā (USG) man konstatēja paaugstinātu dzemdes tonusu. Daktere ieteica mazāk uztraukties un vairāk uzturēties svaigā gaisā. Vai es vēl ko varu darīt, lai manai meitiņai viss būtu labi?”

Dzemdes tonuss ir dzemdes muskulatūras sasprindzinājums – tas ir dabisks fizioloģisks process, kas parasti nav bīstams ne grūtniecei, ne arī gaidāmam mazulim, bet tomēr ir situācijas, kad dzemdes tonuss var apdraudēt grūtniecības norisi.

Par paaugstinātu dzemdes tonusu liecina:

·         ja vēders savelkas kā akmens – tas saspringst 1-2 minūtes un tad atlaižas;

·         dzemde savelkas biežāk par 5-8 reizēmdienā;

·         tonusu pavada sāpes vēdera lejasdaļā.

USG gandrīz vai katrai otrajai grūtniecei konstatē dzemdes tonusu. Dzemdes tonuss parasti rodas no stresa vai papaaugstinātas slodzes, bet vainīga var būt arī dzimumorgānu infekcija vai hormonāli traucējumi. Jo mierīgāka un nosvērtāka ir sieviete, jo retāk viņai novēro paaugstinātu dzemdes tonusu. Ja dzemde tonizējas, galvenais ir labi izgulēties un atpūsties, ievērot mierīgu mājas režīmu un atteikties no dzimumdzīves.

Dzemdes tonizēšanos biežāk jūt līdz 12. nedēļai un pēdējā trimestrī – no 35. grūtniecības nedēļas. Visbīstamākais grūtniecībai tās ir laika posmā no 28. līdz 32. grūtniecības nedēļai.

Ja dzemdes tonuss pāriet regulārās kontrakcijās, tas var būt bīstams, jo rada grūtniecības pārtraukšanas draudus vai priekšlaicīgas dzemdības. Ja parādās sāpīgas kontrakcijas, pastiprināta asiņošana vai ūdeņaini izdalījumi, tad nekavējoši jāgriežas pie ārsta.

Svarīgi!

·         Ja naktī jūtams neliels dzemdes tonuss, vajag nomierināties, iedzert siltu tēju vai ieiet siltā vannā. Ja tas nepalīdz un sāpes pastiprinās, tad gan jāgriežas pēc palīdzības pie ārsta. Ja izsauksiet neatliekamo medicīnisko palīdzību, tad jūs noteikti aizvedīs uz slimnīcu, lai pārliecinātos, vai nav draudi jūsu un bērna veselībai.

·         Vēlams nēsāt grūtnieču jostu vai bikses, kas dzemdi notur vidus pozīcijā, lai nešūpotos un nestieptu saites.

·         Bieži ārsti iesaka lietot magnija preparātus. Tie mazina dzemdes muskulatūras aktivitāti, nomierina nervu sistēmu.

Lai gan grūtniecības laikā nākamajai māmiņai par sevi jārūpējas pastiprināti, viņai jāatceras, ka grūtniecība nav slimība. Tas ir brīnišķīgs laiks katras sievietes dzīvē, kuru vajag izbaudīt. Atcerieties – jo mierīgākas un laimīgākas jūs būsit, jo labāk jutīsies un attīstīsies jūsu mazulis!

Saistītie raksti

Katrs piektais iedzīvotājs piedzīvojis depresiju vai izdegšanu profesionālajā jomā

Pēdējā gada laikā 18 % Latvijas iedzīvotāju ir jutušies depresīvi vai... lasīt vairāk

Kā iepriecināt māmiņu māmiņdienā?

Sakarā ar ārkārtas situāciju Latvijā māmiņu ikdienas slodze ir būtiski palielinājusies,... lasīt vairāk
Nedaudz piemirstie sinepju plāksteri

Nedaudz piemirstie sinepju plāksteri

Lai gan pēdējā laikā sinepju plāksteru izmantošana saaukstēšanas gadījumos nedaudz mazinājusies,... lasīt vairāk