Uztura ieteikumi pēc žultspūšļa izņemšanas

Ārstējot žultsakmeņu slimību, var rasties nepieciešamība veikt žultspūšļa izgriešanas operāciju (holecistektomiju). Žultspūslis ir neliels orgāns pie aknām, kurš uzkrāj šķidrumu – žulti, kas savukārt nodrošina taukvielu un taukos šķīstošo vitamīnu šķelšanu un uzsūkšanos. Žults tiek izdalīta tievajā zarnā ēšanas laikā.

Lielākajai daļai pacientu pēc žultspūšļa izgriešanas nav nepieciešama īpaša diēta, jo bez žultspūšļa gremošanas procesi var noritēt netraucēti. Arī pēc žultspūšļa izņemšanas jāseko veselīga un pilnvērtīga uztura ieteikumiem, par piemēru ņemot Veselības ministrijas apstiprinātos veselīga uztura ieteikumus pieaugušajiem.

Daļai pacientu pēc žultspūšļa izņemšanas tomēr rodas sūdzības. Kad žultspūslis ir izņemts, žults ir mazāk koncentrēta un tā izdalās tievajās zarnās ilgstoši – ne tikai tad, kad cilvēks uzņem pārtiku. Daļai pacientu tas var radīt caureju. Parasti šķidra vēdera izeja pāriet pēc dažām nedēļām vai mēnešiem. Nozīme ir arī tauku daudzumam uzturā. Mazāku tauku daudzumu ir vieglāk sagremot, bet lielāks tauku daudzums uzturā var veicināt gāzu veidošanos un šķidru vēdera izeju.

Gremošanas traucējumu gadījumā jāveic dažas uztura korekcijas.

Uztura ieteikumi pēc žultsakmeņu operācijas

Ēdiet mazām porcijām 5–6 reizes dienā noteiktā laikā. Tas palīdzēs žultij labāk sajaukties ar ēdienu. Maltītē iekļaujiet liesus olbaltumvielu produktus (liesu gaļu, zivis, vājpiena biezpienu, dārzeņus, augļus, pilngraudu produktus).

Samaziniet tauku daudzumu maltītē

  • Nelietojiet treknus produktus (treknu gaļu, krējumu, saldo krējumu, sviestu) un mērces.
  • Nelietojiet saceptus, žāvētus, sālītus produktus, svaigas mīklas izstrādājumus vismaz nedēļu pēc operācijas.

Palieliniet šķiedrvielu daudzumu uzturā

Tas palīdzēs normalizēt zarnu darbību. Svarīgi ir lietot šķīstošās šķiedrvielas (izvēlieties auzu pārslas, miežus, linsēklas, banānus, bumbierus, ābolus, miežus, rudzus, avokado, burkānus, aprikozes, nektarīnus).

Atcerieties, ka šķiedrvielu daudzums uzturā ir jāpalielina pakāpeniski, pretējā gadījumā tās var izsaukt vēdera sāpes un palielināt gāzu veidošanos zarnās.

Mēģiniet samazināt tādu produktu lietošanu, kas var pastiprināt caureju:

  • Kafiju, tēju, šokolādi (kofeīnu saturošus ēdienus un dzērienus);         
  • Pienu/ piena produktus;
  • Ļoti asus ēdienus;
  • Ļoti saldus ēdienus un dzērienus.

Ja caureja nepāriet, vērsieties pie sava ārsta. Ārsts izvērtēs vajadzību nozīmēt medikamentus, kas mazina zarnu kustības vai žults iedarbību.

Iespējams, jums būs nepieciešami arī vitamīnu preparāti, lai kompensētu nepietiekamu taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanos, bet arī par to lietošanu konsultējieties ar ārstu.

Citi uztura ieteikumi:

  • Pakāpeniski dažādojiet savu uzturu, iekļaujot ēdienus no visām produktu grupām, un ēdiet veselīgu, sabalansētu uzturu.
  • Atbilstoši savām spējām nodarbojieties ar fiziskajām aktivitātēm.

Ieteikumi izstrādāti ESF projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros

Uztura rekomendācijas pirmajās nedēļās pēc operācijas, ja Jums ir gremošanas traucējumi: