Ūdensdziedniecības jeb hidroterapijas ārstnieciskās spējas

Nevienam nav noslēpums, ka ūdensdziedniecība jeb hidroterapija sniedz ne tikai labsajūtu, spēku, veldzi un veselību, bet tā ir arī viena no senākajām ārstniecības metodēm, kas tiek lietota sāpju mazināšanai un slimību ārstēšanai. Kā ārstniecības metode tā bija pazīstama senajā Ēģiptē, Romā un Grieķijā.

Vislabāk uz ūdens terapiju reaģē kakls, pleci, muguras vidusdaļa un lejasdaļa, gūžas un papēži.

Par ūdensdziedniecību sauc ūdens pielietošanu jebkurā veidā. To var lietot mājās, slimnīcā un kūrortos. Ūdens var būt karsts, silts vai auksts, šķidrā vai tvaika veidā. To var ievadīt caur muti vai jebkuru ķermeņa atveri, vai arī ķermenim no ārpuses – kā saunā, dušās, vannās, cirkulējoša ūdens vannās, ar ūdens šalti vai vienkārši no šļūtenes, vai arī kā ūdens kompreses – ar vai bez masāžas.

Par nozīmīgu ūdensdziedniecībā uzskata:

Termisko kairinājumu, ko rada, mainot ūdens temperatūru, var panākt dažādas organisma reakcijas. Auksta ūdens ietekmē vispirms sašaurinās ādas asinsvadi, samazinās siltuma atdeve, nedaudz paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība, tiek tonizēta nervu sistēma, rodas aukstuma sajūta, āda kļūst bālāka un vēsāka. Pēc tam asinsvadi atkal paplašinās, āda kļūst sārtāka, cilvēks sāk justies mundrs un svaigs. Silts ūdens paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, nedaudz palēnina pulsu, atslābina muskuļus un iedarbojas nomierinoši, arī uzlabo miegu.

Mehānisko kairinājumu, ko rada ūdens masas spiediens uz ķermeni (baseinā vai peldot brīvā dabā) un ūdens kustība (duša, upes straume, jūras viļņi).

Ķīmisko faktoru, kas izpaužas kā ūdens iedarbība uz ādas receptoriem. Lai iedarbība būtu efektīvāka procedūrām izmanto jūras ūdeni, vannām pievieno sāli, dažādu augu piedevas u.c. Šādas procedūras māca organismam reaģēt uz kairinājumu un iedarbināt kompensatoros mehānismus, līdz ar to organisms spēj labāk cīnīties spriedzes un pārpūles apstākļos, pretoties nelabvēlīgiem vides faktoriem.

Biežāk izmantotās ūdensdziedniecības procedūras:

Zemūdens masāža – notiek ūdenī 35-38 oC, ūdens strūkla tiek virzīta uz dažādām ķermeņa daļām. Ūdens temperatūra, masāža un spiediens kompleksi nodrošina asinsvadu paplašināšanos, uzlabo audu barošanos, regulē vielmaiņas procesus, nomierina nervu sistēmu, uzlabo miegu un tā kvalitāti, samazina sāpes (mugurkaula slimības, locītavu artrozes, kā arī traumu seku radītās sāpes), samazina svaru, celulītu, nodrošina nomierinošu vai tonizējošu ārstniecības efektu.

Pērļu vanna – procedūras  laikā gaisa burbulīši, paceļoties augšup vannā, mehāniski un termiski patīkami kairina ādu. Procedūra uzlabo asins cirkulāciju, pozitīvi uzlādē cilvēka emocijas, mazina nogurumu un uzbudinātību.

Šarko duša – visa ķermeņa masāža ar augsta spiediena ūdensstrūklu, kas tiek virzīta pa ķermeni. Procedūras laikā, atkarībā no vēlamā rezultāta, tiek mainīts gan strūklas spiediens, gan ūdens temperatūra. Šarko dušu var veikt ar kontrasta temperatūras ūdeni, nodrošinot ārstnieciski lielisku iedarbību. No hidromasāžas palielinās asins apgāde visos orgānos, organisms saņem vispārēju tonizējošu iedarbību un tiek nodrošināta toksīnu izvade. Šarko duša uzlabo arteriālo asinsriti, venozo asiņu limfas atteci, paātrina vielmaiņas procesus, veicina vielmaiņas gala produktu izvadīšanu un paaugstina darba spējas.

Virpuļvannas ar dabiskām vielām – ūdens, gaisa un masāžas savstarpējā mijiedarbība masāžas vannā sekmē dziļāku maskas iedarbību, vitamīnu un minerālu iesūkšanos ādā. Āda kļūst samtaini maiga un elastīga.

Ogļskābās gāzes vanna – notiek vannā, kurā no CO2 balona izdalās ogļskābās gāzes burbulīši, kas veic ādas vieglu mikromasāžu 34 grādu temperatūrā.

Cirkulārā duša – notiek īpašā kabīnē ar caurulītēm, no kurām uz cilvēka ķermeni no visām pusēm nāk „durstošas” adatveidīgas ūdens strūklas, pozitīvi stimulējot ādu, nervu sistēmu un asinsrades orgānus.

Joda – broma vannas – jods un broms ir nozīmīgi elementi cilvēka funkciju uzturēšanā. Šo mikroelementu trūkums organismā var novest pie nopietnām slimībām. Joda-broma vannas spēj šo trūkumu novērst.

Terpentīna vanna – pateicoties terpentīnam, kura sastāvā ir rīcineļļa, soda un oleīns, uz ūdens virsmas vannā veidojas aizsargslānis, kurš uztur temperatūru. Tas paaugstina ķermeņa temperatūru, siltums nodrošina ārstniecisko iedarbību.

Sakī dūņas – Saku ezera ārstniecisko dūņu sastāvā ir dzelzs savienojumi, kālijs, magnijs, kalcijs, nātrija sāļi, citi ķīmiskie elementi un sarežģīts organisko vielu komplekss, kas satur aktīvas dabas vielas (aminoskābes, lipīdus, vitamīnus, minerālsāļus, sulfīdus, dzīvos mikroorganismus, baktērijas, ūdensaugus).

Ozokerīts – ozokerītam ir siltuma un mehāniskās iedarbības efekts. Ozokerīts satur bioloģiski aktīvas vielas. Tas iekļūst caur neskartu ādas un brūču virsmu un iedarbojas gan tieši, gan  reflektori uz audiem un veģetatīvo nervu sistēmu, gan vielmaiņas procesiem. 

Saistītie raksti

Aptiekārei Annai Medved gandarījumu sagādā tortu cepšana

Aptiekārei Annai Medved gandarījumu sagādā tortu cepšana

Māras aptiekas Aizputē farmaceita asistentes Annas Medved aizraušanās ir tortu cepšana.... lasīt vairāk

A Hepatīts

lasīt vairāk

Kā rīkoties vecākiem, ja pusaudzis sācis smēķēt?

Jaunākajā sabiedrības veselības mērījumā noskaidrota satraucoša tendence – puse jauniešu vecumā... lasīt vairāk