Ūdenī šķīstošie vitamīni

Ūdenī šķīstošie vitamīni ir B, C, PP, H un U. Vispieprasītākie ir B grupas un C vitamīni, ko iespējams iegādāties atsevišķi un kompleksos ar citiem vitamīniem. Atšķirībā no taukos šķīstošajiem vitamīniem, ar kuru lietošanu jābūt ļoti uzmanīgiem, ūdenī šķīstošos vitamīnus grūti pārdozēt, jo tie samērā ātri izdalās no organisma. Tomēr jāuzmanās ar pārmērīgu un ilgstošu C vitamīnu lietošanu, jo tas ļoti lielās devās var ietekmēt aizkuņģa dziedzera darbību. 

Ūdenī šķīstošie vitamīni visbiežāk ir sastopami tabletēs, bet mēdz būt arī ampulās, kapsulās (B grupas vitamīni), dražejās. Vitamīnus ieteicams uzglabāt istabas temperatūrā tumšā vietā, ampulas – ledusskapī.

Jāatceras, ka C vitamīnu nav ieteicams lietot kopā ar Diclofenaka grupas preparātiem, labāk lietot pēc kāda laika.

 

B1 – tiamīns

Nepieciešams: nervu impulsu pārvadīšanā.

Nepietiekamība: smadzenēs iespējama veselu šūnu koloniju atmiršana, cilvēks kļūst aizmāršīgs, nevar orientēties. Daudzi zinātnieki uzskata, ka ir ļoti augsts saslimšanas risks.

Klijas, putraimi, rupjmaize, raugs, pākšaugi, rieksti, olas, piens, aknas, nieres, gaļa

B2 – riboflavīns

Nepieciešams: asins sastāva veidošanā un audu elpošanas procesos, centrālās nervu sistēmas funkcijām.

Nepietiekamība: sarkana, iekaisusi mēle; sīki iekaisumiņi mutes dobumā – stomatīts, gingivīts; it kā smilšu graudiņi acīs; griezīgi sāpošas, sarkanas, nogurušas acis – graizes acīs; krunkainas lūpas; taukaina āda; ādas lobīšanās pie deguna, mutes, ausīm, pieres – seboreja; matu izkrišana – plikgalvība; reiboņa sajūta; niezoša sajūta makstī; trīcošas locītavas; slikts miegs.

Raugs, olas, piens, piena produkti, aknas, nieres, klijas, gaļa, pākšaugi, spināti, kāposti

B3  jeb PP – niacīns, nikotīnskābe

Nepieciešams: uztur sirds darbību, veic holesterīna satura kontroli un piedalās kuņģa sulas ražošanā. Piedalās oksidēšanās procesos organismā, nepieciešams normālai nervu sistēmas funkcionēšanai, ādai.

Nepietiekamība: nogurdināmība; muskuļu vājums; apetītes zudums; ādas izmaiņas, ādas slimības; nepatīkama smaka no mutes; čūlas mutē un uz lūpām; galvassāpes; slikts miegs; nespēja koncentrēties; depresīvs stāvoklis; paaugstināta smaganu jūtība; caureja; nelabums.

Klijas, raugs, aknas, liesa gaļa, zivis, griķi, pākšaugi, graudu produkti, olas, rieksti

B5 – pantotēnskābe

Nepieciešams: ietilpst kofermenta CoA sastāvā, kas piedalās taukskābju, olbaltumvielu un citu savienojumu sintēzē.

Nepietiekamība: sāpes locītavās un slikta locītavu lokanība; matu izkrišana; priekšlaicīgi sirmojoši mati; neliela plakstiņu trīce; kurlums, roku un kāju krampji; apgrūtināta iemācīšanās, satraukums; kuņģa darbības traucējumi.

Aknas, olas baltums, rudzi un mieži, raugs. Zaļie augi īpaši kāposti, zaļumi,  gaļa, zivis, pākšaugi

B6 – piridoksīns

Nepieciešams: tauku vielmaiņai, normālai galvas smadzeņu darbībai.

Nepietiekamība: trūkums var novest pie orgānu darbības traucējumiem; nervu sistēmas traucējumiem; muskuļu krampjiem; mazasinības.

Sievietēm, kas lieto kontracepcijas tabletes, jārēķinās ar B6 vitamīna zudumu organismā (20 %).

Raugs, klijas, liesa gaļa un zivis, aknas, nieres, olas dzeltenums

B7 jeb H – biotīns

Nepieciešams: darbojās kā koferments, kas nepieciešams tauku, aminoskābju un glikozes vielmaiņas procesos.

Nepietiekamība: nogurums; sāpes muskuļos; matu izkrišana; blaugznas; depresijas stāvoklis; ādas problēmas – sausa vai taukaina.

Aknas, nieres, raugs

B12 – cianokobalamīns

Nepieciešams: vajadzīgs šūnu kodolam un tas ir nepieciešams jaunu šūnu veidošanās un dalīšanās procesiem.

Nepietiekamība: mazasinība; psihoemocionālās attīstības aizture; krampji; elpošanas apstāšanās; kuņģa un zarnu trakta pataloģija. B12 vitamīns visbiežāk var trūkt cilvēkiem, kuriem ir gastrīts vai kuri ir pārcietuši kuņģa operāciju.

Dzīvnieku valsts uzturlīdzekļi, galvenokārt aknās un nierēs; skumbrijās, siļķēs

C – askorbīnskābe

Nepieciešams: organismā ir ļoti vispusīgas funkcijas, piedalās bioloģiskajos procesos, regulē holesterīna līmeni asinīs, piedalās asinsrades procesā, veicina dzelzs asimilēšanos.

Nepietiekamība: Pilnīgs C vitamīna trūkums organismā izraisa skorbutu jeb cingu. Daļējs C vitamīna trūkums ir sastopams samērā bieži, un tas izpaužas kā miegainība, pastāvīgas galvas sāpes, nomākts garastāvoklis, nogurums, smaganu asiņošana, bieža saaukstēšanās un saslimšana ar infekcijas slimībām.

Mežrozīšu augļi, upenes, saldie pipari, dilles, pētersīļi