Tabletes un to PAREIZA lietošana

Lai medikamenti būtu ērti lietojami un to iedarbība būtu pēc iespējas efektīvāka, tiem ir pieejamas dažādas formas – pulveri, sīrupi, tinktūras, ekstrakti, šķīdumi, ziedes, plāksteri, kapsulas, bet vispopulārākās ir tieši tabletes. Kas jāievēro, lietojot tabletes, konsultē Mana Aptieka Valguma aptiekas farmaceite Anete Lapiņa.

Tabletes – tabuletta, tabulettae, in tabulettis. Tās ir cietas, dozētas zāļu formas, – apaļas, iegarenas vai ovālas formas ripiņas ar plakanu vai abpusēji izliektu virsmu. Tabletes izgatavo rūpnieciski, speciālos automātos, kuros medikamenti tiek sapresēti. Šo zāļu formu parasti lieto iekšķīgi, bet reizēm no tām gatavo šķīdumus ārīgai lietošanai.

Tabletes sastāv no vienas vai vairākām aktīvām vielām un palīgvielām, kas bieži sastāda vairāk nekā 90% no visas tabletes masas, bet tās nav maznozīmīgākas par aktīvajām vielām. Tieši palīgvielas nosaka, vai tablete būs ātras vai ilgstošas darbības, kurā organisma vietā medikaments sāks savu darbību utt.

Iedarbība

Ir ātras (iedarbība var būt pat 10 min. laikā, bet tā ir īslaicīgāka) un ilgstošas (iedarbība ir lēnāka, bet ilgstošāka) iedarbības tabletes. Ilgstošas iedarbības tabletes ļoti svarīgi lietot vienā un tai pašā laikā, neatkarīgi, vai tās jālieto vienreiz dienā, vienreiz nedēļā vai vienreiz mēnesī.

Kas jāievēro lietojot tabletes!

Tabletēm, kuras drīkst dalīt, ir dalījuma līnija. Ja tabletei ir apvalks, tad to nedrīkst smalcināt, dalīt vai sakost, jo apvalkam ir svarīga funkcija – maskēt nepatīkamu garšu vai smaržu, palīdzēt lokalizēt aktīvo vielu darbību, pasargāt muti, zobus un kuņģa gremošanas traktu no kairinošu vielu iedarbības.

Svarīgi ievērot tabletes lietošanas nosacījumus – ja tās paredzēts šķīdināt, tad tā arī jādara. Šķīdināmajām tabletēm jāuzlej ūdens, kura temperatūra ir tuva istabas temperatūrai, bet ne vāroša.

Ja tablete ir jāsūkā, tās norīšanas gadījumā efekts iestāsies krietni vēlāk vai pat mazināsies. Pēc sūkājamās tabletes lietošanas nedrīkst ne dzert, ne ēst kā minimums stundu, bet ieteicams pat divas – trīs stundas.

Lietošanas nosacījumi

Ļoti svarīgi ievērot tablešu lietošanas nosacījumus, ja nav norādīts citādi:

Pirms ēšanas – 1 – 2 stundām pirms ēšanas;

Ēšanas laikā – uzņemot barību;

Pēc ēšanas (pēc ēšanas nozīmē pēc ēšanas);

Tukšā dūšā – 1-2 stundas pirms vai pēc ēšanas.

Tabletēm noteikti jāuzdzer vismaz 250 ml ūdens (ne tēju, pienu, kafiju vai kādu sulu), ieteicams to darīt stāvus pozā, lai tabletēm nebūtu iespējams pielipt pie barības vada un to kairināt.

Uzglabāšana un derīguma termiņš

Zāļu uzglabāšanas nosacījumi un termiņi ir norādīti uz medikamenta iepakojuma, un tos ievērot ir ļoti būtiski:

no + 2 līdz +8 grādiem – ledusskapī;

no +8 līdz + 15 grādiem – vēsa vieta;

ja nav īpašas norādes, tad istabas temperatūrā, sausā, tumšā vietā;

NEDRĪKST glabāt uz palodzes, kā cilvēki mēdz to darīt, jo saules un mitruma iedarbības rezultātā medikamenti var tikt bojāti.

Ļoti svarīgi ir ievērot zāļu derīguma termiņu, jo tam beidzoties nevar paredzēt kāda var būt reakcija. Ja ir norādīts mēnesis un gads – medikaments derīgs līdz norādītā gada norādītā mēneša pēdējai dienai.

Zāles, kurām beidzies derīguma termiņš, ir jāaiznes uz aptieku, kur tās ievieto specialā kastē „Nederīgiem medikamentiem”, un pēc tam tās iznīcina. Zāles nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai kanalizācijā.

Tabletēm ir dažādi veidi:

ar un bez apvalka;

košļājamas;

sūkājamas;

zem mēles liekamas;

šķīdināmas;

implantējamas;

rektālas;

vaginālas.

Saistītie raksti

Dabīgās olu krāsvielas

Zeltīta – pievienot karstam ūdenim 2-3 ēdamkarotes kurkumas, uzvārīt, lai krāsa... lasīt vairāk

Cīņa ar laika zagļiem

Gadsimts, kurā šobrīd dzīvojam, ir pazīstams ar straujo dzīves ritumu un... lasīt vairāk

Aktīva darba diena

lasīt vairāk