Svētkos par mērenību nedrīkst aizmirst

Ziemassvētku un Jaunā gada svinības ir laiks, kad visbiežāk cilvēki pārēdas, jo bagātīgi klāti galdi ir viena no latviešu tautas tradīcijām. Visbiežāk šie ēdieni nav arī tie liesākie un diētiskāk pagatavotie. Ko darīt, lai svētkos pasargātu sevi no vēdera sāpēm, kā arī tad, ja tomēr ieēsts par daudz, konsultē Jēkabpils Kolibri AD aptiekas farmaceite Agita Krūkle.

Latviešiem patīk labi paēst, tāpēc svētku galdi parasti ir bagātīgi klāti ar ēdieniem, kuri pārsātināti ar taukvielām un ogļhidrātiem. Tāpēc gribot vai negribot, bieži sanāk ieēst par daudz. Lai izvairītos no vēdera problēmām, ieteicams svētku vakariņu pagatavošanai vairāk izmantot dārzeņus, pēc iespējas mazāk ēdieniem pievienot sāli, kas var veicināt tūsku veidošanos. To lieliski var aizstāt ar dažādām garšvielām, kas uzlabo gremošanu – dilles, origano (raudene), baziliks, ingvers, koriandrs.  Ja vakariņās sagatavoti daudz un dažādi ēdieni un visus gribas pagaršot, tad ieteicams izvēlēties nelielas porcijas un ēst lēnām. Nevajadzētu arī pārmērīgi daudz lietot kafiju un alkoholiskos dzērienus. Jāatceras, ka skābes sekrēciju un dedzināšanu kuņģī var izraisīt arī tādi pazīstami produkti kā šokolāde, sīpoli, citrusaugu sulas (greipfrūtu, citronu), āboli, svaigs piens, gāzētie dzērieni, bulciņas, uzpūtenis, putukrējums u.c.

Cilvēkiem, kuriem kuņģis ir jutīgāks, svētki ir īstais laiks, kad par to nevajadzētu aizmirst. Īpaši hronisko slimību pacientiem rūpīgi jāizvērtē sev piemērotākā ēdienkarte.

Pagatavojiet zāļu tējas no kumelītēm, ķimenēmvai linsēklu novārījuma, kas mazināsgāzu veidošanos vēderā.

Tipiskākās pārēšanās pazīmes ir slikta dūša, dedzināšanas sajūta kuņģī, gāzu veidošanās vēderā, spiediena sajūta pakrūtē, nespēks. Var būt pat aizcietējums,vemšana vai šķidra vēdera izeja,kad neveiksmīgas sakritības pēc pārēšanās sakrīt ar kādu vēdera vīrusu. Ja sliktā pašsajūta nepāriet diennakts laikā, tad noteikti jākonsultējas ar farmaceitu vai ārstu, jo, iespējams, ka veselības traucējumi ir nopietnāki, kā sākumā šķita. Dažkārt cilvēki tik ļoti pārsvinas, ka pēc medikamentiem uz aptieku vairs nespēj atnākt, tad tiek lūgta radinieku un draugu palīdzība. Atnākot uz aptieku, izstāstiet farmaceitam, kādi ir simptomi un viņš jums ieteiks, ko un kā lietot, lai pašsajūta pēc iespējas ātrāk uzlabotos.

Ja ir spiediena sajūta pakrūtē, tad vajadzētu izvēlēties kādu fermentu preparātu, ja slikta dūša vai šķidra vēdera izeja – adsorbentu, savukārt pret gāzu veidošanos palīdzēs simetikona preparāti.

Ja reiz tomēr ir gadījies pārēsties, tad ieteiktu mācīties no bēdīgās pieredzes, lai to nepieļautu atkārtoti!

Priecīgus svētkus!

Ja tomēr ir ieēsts par daudz, tad ieteicams dzert ūdeni nelieliem malkiem, sēdēt vai pastaigāties svaigā gaisā (līdz pat 1,5 st.), jo gulēšana gultā situāciju var tikai pasliktināt.

Saistītie raksti

Bērzu sula – spirdzinājuma 
un veselības avots

Bērzu sula – spirdzinājuma 
un veselības avots

Kad daba sāk mosties no ziemas miega, bet bērziem vēl nav... lasīt vairāk

Straupes aptieka bija un būs neatkarīga aptieka

Aptieku apvienības Mana Aptieka Straupes aptieka, kuras vēsture sniedzas jau otrajā... lasīt vairāk
Antibiotikas jālieto piesardzīgi!

Antibiotikas jālieto piesardzīgi!

Antibiotikas ir ļoti efektīvs ārstēšanas līdzeklis, bet tām ir virkne nevēlamu... lasīt vairāk