Smēķējoša māmiņa – 
drauds mazuļa veselībai

Lai gan visiem ir zināms fakts kādu ļaunumu veselībai un skaistumam nodara smēķēšana, daudzas sievietes nespēj atradināties no šī kaitīgā ieraduma. Protams, var teikt, ka tā ir katras sievietes pašas atbildība, bet, ja sieviete sāk domāt par grūtniecību, tad no šī kaitīgā ieraduma jāatbrīvojas obligāti, jo pretējā gadījumā sieviete vairs nenodara pāri tikai sev, bet arī gaidāmajam mazulim. To, protams, ir daudz vieglāk pateikt, nekā izdarīt, tāpēc ir tik svarīgi apzināties iespējamās sekas.

Slimību profilakses un kontroles centra veiktajā pētījumā “Pētījums par atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatību sievietēm grūtniecības laikā” 2013. gadā minēts, ka Latvijā smēķē 10% grūtnieču.

Kāpēc ir kaitīgi smēķēt grūtniecības laikā?

Jāatceras, ka bērns, atrodoties dzemdē, saņem visu to pašu, ko māte. Smēķējot daļa skābekļa cilvēka asinīs tiek aizstāta ar oglekļa monoksīdu, tātad, ja sieviete smēķē, tad gan viņas, gan viņa bērna asinis saturēs mazāk skābekļa nekā nepieciešams. Daļa no izsmēķētās tabakas satur dažādas toksiskās vielas, kas ierobežo asins spēju strādāt veselīgā vidē. Tas var nopietni ietekmēt placentu.

Kā smēķēšana ietekmē gaidāmo bērniņu?

Lielāka iespēja bērnam piedzimt priekšlaikus;

Lielāka iespēja piedzimt ar mazu svaru (zem 2,5 kg);

Iekšējie orgāni būs mazāki nekā bērnam, kura māte nesmēķē;

Bērniņam būs sliktākas plaušu funkcijas.

 

Svarīgi atcerēties

Ja smēķē tu, tavs bērns arī smēķē.

Smēķējot grūtniecības laikā, pastāv lielāks spontāno abortu risks.

Lielāka varbūtība, ka bērns dzims priekšlaikus – drauds bērna dzīvībai.

Bērnam pastāv lielāks risks nomirt kā pēdējās nedēļās pirms dzemdībām, tā arī pirmajās nedēļās pēc dzemdībām.

Tikpat svarīgi, kā nesmēķēt bērniņu gaidot, ir to nedarīt, kad bērniņš ir piedzimis. Aizbildinājumi, ka mazulis vairs neatrodas pīpētājas ķermenī, līdz ar to kaitīgās vielas viņu neskar, neiztur kritiku, jo:

Smēķē tu – smēķē jaundzimušais.

Tabakā esošais nikotīns mammas pienā atrodas piecas stundas pēc smēķēšanas. Ne vārot, ne citādi apstrādājot pienu, nikotīnu no tā nav iespējams attīrīt.

Nemiers un slikta pašsajūta.

Mazulim, saņemot nikotīnu, no mammas piena, novērojami miega traucējumi, nemiers un pastiprināts uzbudinājums, nereti arī vemšana un caureja.

Piena zudums.

Nikotīns sašaurina piena vadus un samazina piena daudzumu, tā veicinot agrīnu mazuļa atšķiršanu no krūts. Smēķējošas sievietes zīdīšanu aizvieto ar mākslīgu barošanu jau no 6 nedēļām, lai gan vislabākais, ko mazulim sniegt pirmajos 6 viņa dzīves mēnešos, ir mammas piens.

Dažādas slimības.

Smēķējošu vecāku mazuļiem bieži novērotas elpošanas ceļu saslimšanas, bronhiālo astmu, kā arī dažāda veida alerģiju izpausmes.

Jaundzimušo pēkšņās nāves sindroms.

Pasīvā smēķēšana ir cieši saistīta ar jaundzimušo pēkšņās nāves sindromu. Cigaretes dūmi ietekmē mazuli pat tad, ja mamma, tētis vai mazulim tuva persona smēķē citā telpā vai pagalmā jaundzimušā klātbūtnē.

Tabakas dūmos ir vairāk nekā 4000 dažādas ķimikālijas, ieskaitot īpaši bīstamas – cianīdu, nikotīnu un oglekļa monoksīdu. Vismaz 60 no savienojumiem, kas rodas smēķēšanas rezultātā, tiek uzskatīti par kancerogēniem jeb vēzi izraisošiem. Kaitīgās vielas saglabājas arī smēķētāja elpā, iesūcas drēbēs un rotaļlietās, ar ko vēlāk spēlējas mazulis.

Ar likumu smēķēšana ir aizliegta virknē sabiedrisku vietu. Savukārt smēķēšana bērna klātbūtnē ir definēta kā fiziska vardarbība.

Raksta sagatavošanā izmantota informācija no 
www.dzemdibu-nams.lv

Saistītie raksti

«Tā ir MŪSU aptieka,» saka iecavnieki

«Tā ir MŪSU aptieka,» saka iecavnieki

Iecavā Mūsas aptiekas 1 vēsture aizsākās pirms sešpadsmit gadiem, kad farmaceite... lasīt vairāk

Tieksme nemitīgi kontrolēt tuviniekus

Pārmērīga aizraušanās ar nepārtrauktu saziņu virtuālajā vidē var novest pie tendences... lasīt vairāk
Limbažu aptiekas farmaceite Dace Belecāne īsteno savu bērnības sapni

Limbažu aptiekas farmaceite Dace Belecāne īsteno savu bērnības sapni

„Īstenot bērnības sapņus nekad nav par vēlu,” ir pārliecināta Limbažu aptiekas... lasīt vairāk