Sēnes – garšīgas, bet bīstamas

Vasaras nogalē un rudenī viena no iedzīvotāju iecienītākajām nodarbēm ir sēņošana. Svarīgi ir atcerēties, ka sēņošana nozīmē ne tikai pastaigu pa mežu, gardu un vitamīniem bagātu maltīti, bet arī risku saindēties ar sēnēm.

 

Indīgās sēnes tiek iedalītas 8 grupās, katrai no tām var būt sava ārstniecības metode un katra no tām var atstāt citu ietekmi uz dažādiem cilvēku orgāniem, tāpēc ļoti svarīgi zināt tieši kāda no neēdamajām sēnēm ir lietota uzturā. Pirmās pazīmes par saindēšanos vienmēr būs līdzīgas.

Ja pēc sēņu ēšanas parādās slikta dūša, sāpes vēderā, caureja, vemšana, tad jādomā par sēņu ietekmi un jāzvana uz saindēšanās informācijas centra diennakts tālruni 67042473, lai izvērtētu, vai tiešām ir notikusi saindēšanās ar sēnēm un kā jārīkojas tālāk. Jāatceras, ka saindēšanās simptomātika var sākties no 30 min līdz pat 12-18 h pēc sēņu ēšanas.

Indīgākā sēne Latvijā un pasaulē ir zaļā mušmire, pēc tās apēšanas tiks traucēta arī aknu un nieru darbība  – sešos no desmit gadījumos iznākums būs letāls. Šajā gadījumā pašārstēšanās ar tabletēm un šķidruma dzeršana būs neefektīva.

Kļūdas, ko cilvēki pieļauj:

Kļūdainais diagnozes uzstādīšana, piemēram, rota vīruss;

Pretcaureju zāļu lietošana;

Alkohola lietošana cerot, ka tas tiks galā ar indi.

Pareiza rīcība:

Nekavējoties zvanīt uz saindēšanās informācijas centra diennakts tālruni 67042473, lai saņemtu konsultāciju par tālāko rīcību;

Ūdens vai tējas dzeršana (nelietot kairinošus šķidrumus kā, piemēram, gāzētos dzērienus);

Aktīvās ogles lietošana – tai nebūs vēdera stabilizējošas funkcijas, proti, caureju tā neapturēs, bet tā absorbēs dažādas indes, neļaujot tām tālāk izplatīties organismā. Mājas apstākļos cilvēkam būtu jāpaēd apmēram 100 aktīvās ogles tabletes, tāpēc ieteicams vērsties pēc palīdzības pie mediķiem.

Saistītie raksti

Aptieka Ozolāji Kandavas pakājē

Aptieka Ozolāji Kandavas pakājē

Kandavas aptiekas Ozolāji aizsākumi meklējami tālajā 1769. gadā, kad tika izveidota... lasīt vairāk
Ziema – piemērotākais laiks vakcinēties pret ērču encefalītu

Ziema – piemērotākais laiks vakcinēties pret ērču encefalītu

Ziema, kad ērces guļ, ir piemērotākais laiks veikt vakcinēšanos pret ērču... lasīt vairāk

Katram sava mājas aptieciņa

Noteikti katram no mums mājās ir kāds zāļu minimums, kuru pa... lasīt vairāk