Sāpīgas menstruācijas

«Daudzām sievietēm pirms menstruācijām un menstruāciju laikā ir fizisks diskomforts un pārmaiņas psiholoģiskajā stāvoklī,» stāsta ginekoloģe Vēsma Kažociņa.

Cikliskas sāpes, kas saistītas ar sievietes organisma menstruālo ciklu un izpaužas menstruāciju laikā, medicīnā sauc par dismenoreju. Šajā laikā ir galvas sāpes, sāpes jostasvietā, nogurums, šķidruma aizture organismā, sāpes dzemdes rajonā, depresija un aizkaitināmība. Šo depresiju un sāpīgos simptomus kopumā sauc par premenstruālo sindromu.

Sāpju gadījumā var lietot pretsāpju līdzekļus. Stipru sāpju remdēšanai lieto arī nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Šo medikamentu bezrecepšu veidus var iegādāties aptiekā. Jāatceras, ka tie jālieto, stingri ievērojot no saņemtās farmaceita rekomendācijas.

 

Ir labs arī vecumvecais tautas līdzeklis – muguras sildīšana krustu rajonā – siltumā paplašinās asinsvadi, uzlabojas asinsrite un tiek likvidētas spazmas.

Daudzi ārsti iesaka šajā periodā mainīt uztura režīmu – samazināt sāls, rafinētā cukura daudzumu uzturā, atteikties no tādiem produktiem, kas satur kofeīnu, piemēram, kafija, kola, šokolāde. Vēlams ēst biežāk un lietot paaugstinātas nepieciešamo vitamīnu devas, palielināt raupjas, šķiedrvielām bagātas barības daudzumu, kā arī daudz dzert ūdeni vai zāļu tēju novārījumus – piemēram, nātrenes. Ieteicamas arī kustības, neliela fiziska aktivitāte, kustoties dzemde kontrahējas, un menstruācijas ātrāk beidzas. Taču te jārunā atsevišķi par nedzemdējušām jaunām meitenēm un sievietēm, kas jau dzemdējušas. Meitenēm menstruālās sāpes parasti saistītas ar dzemdes kakla spazmām, bet sievietēm – ar nelielu vai vidēju dzemdes noslīdējumu, ar saišu atslābumu un iestiepumu. Tādēļ arī režīmiem šajās dienās jābūt dažādiem – ja meitenēm es ieteiktu fizisku slodzi, tad sievietēm vēlams saudzējošs vai pat gultas režīms.

Dismenoreju veicinošie faktori

– menstruālo izdalījumu apgrūtināta izkļūšana caur dzemdes kakla sašaurinātu atveri,

– dzemdes neparasts novietojums,

– fizisku nodarbību trūkums,

– stress vai nemiers, kas sakrīt ar mēnešreižu sākumu.

Saistītie raksti

B hepatīts un tā ārstēšana

Kas ir B hepatīts? B hepatīts ir infekcijas slimība, ko izraisa... lasīt vairāk

Netradicionālā deja – enerģijas lādiņš

Mana Aptieka Strenču aptiekas farmaceita asistentes Skaidrītes Blaubergas aizraušanās ir deja.... lasīt vairāk

Saules ietekme uz ādu

Latvijas platumu grādos dzīvojošajiem cilvēkiem ir lemts piedzīvot četrus dažādus  gadalaikus.... lasīt vairāk