Sāpes vēderā nedrīkst ignorēt

Steidzīgais dzīves ritms, stress, mazkustīgums, nekvalitatīva pārtika vai ātrās ēdināšanas iestādē ieturēta maltīte – tie ir tikai daži no iemesliem, kas var radīt ne vien diskomfortu, bet pat sā­pes kuņģa-zarnu trakta apvidū. Par laimi, mūsdienās vairs nav jāsatraucas par gastroenteroloģiska rakstura pārbaudēm, jo šo­brīd tās tiek veiktas saudzīgi, nereti pielietojot ne tikai atsāpinā­šanu, bet pat intervenozu sedāciju, ļaujot pacientam uz izmeklē­juma laiku nedaudz piemigt.

 

Uz jautājumiem par raksturīgākajām gastroenteroloģiska rakstura sūdzībām un to nopietnību atbild apzinātas ēša­nas trenere Inese Millere.

KĀDAS IR RAKSTURĪGĀKĀS AR GASTROENTEROLOĢIJU SAISTĪTAS SŪDZĪBAS?

– Ļoti dažādas.Vienas no plašāk izpla­tītajām ir saistītas ar paaugstinātu kuņ­ģa skābes līmeni.Tāpat nereti pacienti sūdzas par sāpēm kuņģī, dedzināšanu (vairāk vēdera augšdaļā, kas saistīta ar kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čū­las slimībām), erozijām, gastrītiem.Otra ir pacientu grupa, kas sūkstās par da­žādiem skābes atviļņiem, dedzināšanu pēc ēšanas.Un trešie ir pacienti, kuri sūdzas par sāpēm vēdera lejasdaļā vai pa visu vēderu, kas savukārt ir saistītas ar zarnu darbības traucējumiem: šķidru vēdera izeju vai tieši otrādi – aizcietēju­miem.Tāpat pie gastroenterologa nāk pacienti ar neskaidrām diagnozēm: ne­izskaidrojamām sāpēm vēderā, nezinā­mu iemeslu dēļ parādījušos mazasinību, izmaiņām analīzēs.

ZINĀMS IR FAKTS, KA PĀRMĒRĪGS STRESS SAMĒRĀ BIEŽI IR FUNKCIONĀLU KAIŠU IEROSINĀTĀJS. VAI STRESA NOZĪMĪBA NETIEK PĀRVĒRTĒTA?

– Situācijās, kad pacientam ir zināma rakstura sūdzības vai sāpes vēderā, taču veiktajos izmeklējumos vai analīžu re­zultātos izmaiņas nekonstatē, tad ir runa par funkcionālajām slimībām.Ļoti plaši izplatīti ir funkcionālie kuņģa-zarnu sis­tēmas darbības traucējumi.Te tiešām liela nozīme ir psihoemocionālajam fonam, tai skaitā stresam.Tāpat negatīvu ietekmi var atstāt arī citi faktori, piemē­ram, nepareizs ēšanas, darba režīms, kā arī tādi, kurus mēs īsti neapzināmies – gan vides, gan ģenētiskie faktori.

CIK LIELA NOZĪME IR ĀRSTA IETEIKUMAM – MAZĀK STRESOT, VAIRĀK KUSTĒTIES?

– Patiesībā tas nav tik viegli izdarāms.Ir cilvēki, kas nepieņem un neatzīst, ka viņu saslimšanu varētu ietekmēt psi­hoemocionālais fons, tomēr daļa to ap­zinās.Ja cilvēks vēlas ko mainīt, terapijas ietvaros ļoti vēlamas ir psihoterapeita konsultācijas.Tāpat ļoti ieteicama ir mē­rena fiziska slodze – pie fizioterapeita, sporta zālē, kaut vai regulāras pastaigas.Tas viss ir veselīga dzīvesveida pamatā.

TIPISKĀKĀS CILVĒKU KĻŪDAS, MĒĢINOT PAŠAM NOTEIKT SĀPJU IEMESLUS?

– Vēdera sāpju iemesli var būt dažādi, un tos nevajadzētu ignorēt vai pret tiem izturēties vieglprātīgi.Ja cilvēkam ir gal­vassāpes vai muguras sāpes, viņš zina, ka būs līdzēts iedzerot kādu pretsāpju līdzekli.Vēdera sāpju gadījumā nekādā ziņā neiesaka lietot pretsāpju medika­mentus, nenoskaidrojot sāpju iemeslu.Ja pacients ir informēts par savu slimī­bu, var iedzert spazmolītiķi jeb gludās muskulatūras atslābinātāju, bet nekādā gadījumā netiek rekomendēti pretsāpju līdzekļi. Sāpēm vēderā jāzina iemesls.Tās var būt nevainīgas kolikas, tomēr tikpat labi tās var būt akūtas ķirurģiskas vainas, piemēram, akūts apendicīts vai akūts holecistīts jeb žultspūšļa iekaisums.

­

DARĪT, JA AKŪTAS SĀPES VĒDERĀ PARĀDĀS VAKARĀ VAI BRĪVDIENĀS? JĀSAUC NEATLIEKAMĀ MEDICĪNISKĀ PALĪDZĪBA?

– Jā, it īpaši, ja līdz šim tādu nav bijis.Cilvēkiem, kuriem ir ilgstošāka saslimša­nas vēsture un viņi zina, ka šādas sāpes var būt, drīkst iedzert spazmolītiķi vai piparmētru tēju.Ja tablete nelīdz un sā­pes pastiprinās, kā arī mainās to raksturs vai pievienojas vēl kādi blakus simpto­mi, piemēram, vemšana vai temperatū­ra, protams, ir jāsauc ātrā palīdzība.

 

KĀDAS SEKAS VAR BŪT NEPAREIZI UN NEPAMATOTI LIETOTIEM MEDIKAMENTIEM?

– Vēdera sāpju gadījumos nav ieteicams lietot nesteroīdu pretiekaisumu līdzekļus kā, piemēram (ibuprofēnu, aspirīnu, diklofenaku u.c. ) Vēdera sāpju gadījumā, ja šīs sāpes saistītas ar kuņģa gļotādas iekaisumu vai čūlu, ar šīm zālēm var panākt tieši pretēju efektu.Pretiekai­suma, pretsāpju līdzekļi bojā kuņģa un visa gremošanas trakta gļotādu.Šo me­dikamentu lietošanas rezultātā var ras­ties akūtas erozijas, čūlas un citas problē­mas, tai skaitā zarnu trakta asiņošana, kas ir ļoti bīstama komplikācija. Ja veselības stāvokļa dēļ ir jālieto kāds no nesteroīdajiem pretiekaisuma lī­dzekļiem, piemēram, aspirīns sirdij, tā­dos gadījumos viņam tiek pārbaudīts kuņģis un izvērtēts, kāds ir tā gļotādas stāvoklis.Bieži vien tādās situācijās pa­ralēli pretiekaisuma līdzekļiem tiek re­komendēti medikamenti, kas aizsargā kuņģi

KĀDI IZMEKLĒJUMI TIEK VEIKTI VĒDERA SĀPJU GADĪJUMOS?

– Vēdera sāpju gadījumā tādu ir diez­gan daudz.Pēc sarunas ar pacientu šos izmeklējumus konkretizē.Vispirms tās ir asinsanalīzes.Viens no populārākajiem izmeklējumiem, ir augšējā endosko­pija, kuras laikā tiek apskatīts barības vads, kuņģis, divpadsmitpirkstu zarnas sākumdaļa.Otrs izmeklējums ir vēdera dobuma ultrasonogrāfija, ar kuru tiek izpētīts iekšējo orgānu stāvoklis: aknas, žultspūslis, žultsceļi, aizkuņģa dziedze­ris, kā arī pārējie vēdera dobuma orgāni.Vajadzības gadījumā pacientam var tikt nozīmēta arī kolonoskopija, kuras laikā tiek apskatīta resnā zarna līdz pat savie­nojumam ar tievo zarnu.Tie ir pamatiz­meklējumi.Tāpat var tikt pētīta vēdera izeja, vai tajā nav slēptu asiņu vai iekai­suma rādītāju, zarnu infekcijas.

VAI ŠIE IZMEKLĒJUMI IR NEPATĪKAMI?

– No izmeklējumiem nav jābaidās, paš­laik tos nevar salīdzināt ar agrāk veikta­jiem.Visi izmeklējumi tiek izdarīti, ātri, īslaicīgi pacienta iemidzinot, un viņš to laikā faktiski neko nejūt.

KĀDI IR «BĪSTAMĀKIE» PRODUKTI UN CITI DZĪVESVEIDA FAKTORI, KAS VAR IZRAISĪT AKŪTAS VĒDERA SPAZMAS?

– Tas ir ļoti individuāli – jāņem vērā kat­ra indivīda esošās pamatsaslimšanas.Pacientiem ar atviļņa problēmu var būt dedzināšana vēdera augšdaļā vai sāpes pēc kādu asu, kairinošu ēdienu lietoša­nas.Savukārt tiem, kuriem ir sūdzības par kairinātām zarnām vai pastiprinātu gāzu veidošanos, problēmas var radīt pākšaugi, sēnes, augļi, rieksti, medus, bieži vien arī piena produkti.Tāpat arī gāzēti vai kofeīnu saturoši dzērieni.Pat tāda it kā nevainīga lieta kā košļājamā gumija var veicināt pastiprinātu kairinā­jumu zarnās.

Ņemot vērā, kādas līdz šim bijušas prob­lēmas ar veselību vai gremošanas trak­tu, katram var būt savs provocējošais režīms, kādā veidā simptomi var saasi­nāties.