Plāksteri un to PAREIZA lietošana

Izdzirdot vārdu „plāksteris”, pirmā asociācija ir plāksterīši, kurus itin bieži izmantojam nelielu noberzumu vai brūču gadījumos. Tomēr šī medikamenta funkcijas ir daudz plašākas, – aptiekās iespējams iegādāties dažnedažādus plāksterus. Kā un kādos gadījumos tie jālieto, konsultē Mana Aptieka Saldus Zaļā aptieka farmaceite Lauma Bolšteina.

Plāksteri ir lokāli lietojama zāļu forma, ko izmanto, uzlīmējot uz ādas. Tie satur ārstnieciskas vielas, kas pakāpeniski izdalās.

Transdermālo plāksteru lietošana

Plāksteris ir jāliek uz sausas, tīras ādas. No plākstera jānogriež sāpošajai vietai atbilstošu gabalu, jānoņem aizsargplēvīti un rūpīgi jāpielīmē, lai visas maliņas būtu kārtīgi pielipušas. Uzklājiet plāksteri, to nestiepjot! Nelietot uz ādas eļļu, talku u.c. līdzekļus, kas var apgrūtināt plākstera pielīmēšanu. Lietošanas ilgums un biežums ir atkarīgs no konkrētā plākstera (jautājiet farmaceitam vai lasiet instrukcijā). Biežāk lietojamo pretsāpju plāksteru darbības laiks ir no 8 līdz 12 h. Plāksteri nav paredzēti atkārtotai lietošanai, jo ārstnieciskās vielas izdalās noteiktā laika periodā. Kā vienu noņem, tā var līmēt nākamo. Nikotīna plāksterus tur diennaktī 16 h, ejot gulēt, tos noņem. Šos plāksterus nav ieteicams līmēt vienā un tai pašā vietā. Tradicionālos piparu plāksterus var turēt līdz par 48 h, tad nepieciešams dažu dienu pārtraukums, lai sakairinātā āda var atpūsties.

Ja plāksteris ir kārtīgi uzlīmēts, tad ar to drīkst iet pat dušā, protams, ja ar to mērcēsies ilgāku laiku, tas var atlīmēties. Jāatceras, ka transdermālos pretsāpju plāksterus nedrīkst lietot uz sakairinātas ādas, īpaši jāuzmanās pēc epilācijas vai depilācijas, nelikt uz brūcēm, nobrāzumiem, apdegumiem, uz pārsauļotas ādas.

Uzglabāšana

Transdermālos plāksterus vēlams uzglabāt cieši noslēgtā maisiņā vai oriģinālajā iepakojumā istabas temperatūrā. Pretsāpju plāksterus var glabāt ledusskapī līdz pat 6 mēn. (no +2 līdz +8 grādiem). Svarīgi ir rūpēties, lai plāksteriem nepiekļūtu mitrums, neglabāt tos karstumā vai atklātos saules staros.

Uzmanību:

Pretsāpju plāksterus var griezt, bet to noteikti nedrīkst darīt ar nikotīna vai hormonālajiem plāksteriem, jo tādejādi tiks izmainīta medikamenta deva.

Lietojot pretsāpju plāksterus, vienlaikus drīkst lietot arī tablešu formas, jo plāksteru iedarbība ir lokāla, tāpēc nav jāuztraucas par iespēju šo medikamentu pārdozēt.

Par transdermālo plāksteru lietošanu bērniem, grūtniecēm un gados vecākiem cilvēkiem noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.

Transdermālo plāksterus nevar lietot bezgalīgi – ja tie tiek lietoti 3-5 dienas un nav jūtams veselības uzlabojums, tad noteikti jādodas uz konsultāciju pie ārsta vai farmaceita.

 

Kas jāievēro, lietojot sildošos pretsāpju plāksterus?

plāksteris paredzēts tikai ārējai lietošanai;

grūtniecības un zīdīšanas laikā to atļauts lietot tikai pēc konsultācijas ar ārstu;

nelietot to tieši uz brūcēm, uz kairinātas vai bojātas ādas;

jāizvairās no plākstera saskares ar acīm un gļotādu;

ja plāksteris nonācis saskarē ar acīm, nekavējoties skalojiet ar ūdeni;

pēc plākstera lietošanas rūpīgi jānomazgā rokas;

nelietojiet vienlaikus ar elektriskajiem termoforiem;

plāksteri nedrīkst lietot, ja ir paaugstināta jutība pret kādu no plākstera sastāvdaļām;

ja parādās ādas apsārtums, konsultējaties ar ārstu;

nelīmēt plāksteri vienā un tajā pašā vietā divas dienas pēc kārtas;

nelīmēt plāksteri uz ādas ievainojumiem vai infekcijām.

Plāksteru veidi:

Pretsāpju (satur NPL pretsāpju medikamentus);

Hormonālās kontracepcijas (satur hormonus);

Pret smēķēšanu (satur nikotīnu);

Atvēsinošie (satur mentolu – ēteriskās vielas);

Sildošie (piparu, sinepju, salicilātus);

Varžacu plāksteri;

Plāksteri tulznām, iegriezumiem, noberzumiem (sadzīves traumām);

Specifiskie plāksteri – pārsēji (apdegumiem, čūlām, izgulējumiem).

Saistītie raksti

Galvassāpju biežākie iemesli

Galvassāpes var radīt ikdienas paradumi – ievērotais diennakts ritms, uzturs, fizisko... lasīt vairāk

Biežāk sastopamās mutes dobuma saslimšanas

Tā kā farmaceits ir vispieejamākā medicīnas persona, nereti ārstēšanu pacienti grib... lasīt vairāk
Kad noteikti jādodas pie acu ārsta?

Kad noteikti jādodas pie acu ārsta?

Redze ir viena no cilvēka maņām, kuras zaudēšana ļoti ievērojami ietekmē... lasīt vairāk