Pirts ietekme uz sirds veselību

Jau izsenis pēc rosīgas darba dienas latvieši, rūpēdamies par tīrību un veselību,  gājuši pirtī. Sākotnēji pirts gan bijusi vieta, kur noritējuši reliģiski, dziednieciski un sociāli rituāli. Mūsdienās pirts apmeklējuma rituāls saistīts ar veselības uzlabošanu, jo  patīkamā gaisotnē ļauj pavadīt laiku ar tuviem cilvēkiem un atslābina gan garu, gan ķermeni pēc steidzīgās ikdienas, atzīst Mana Aptieka Jaunā aptieka Tukumā farmaceite Agita Pērkuma.

Latviešu pirts vēsture aizsākusies viduslaikos, taču arheoloģiskie pieminekļi liecina, ka pirtis Ziemeļeiropas reģionā pastāvējušas jau krietni agrāk. Senās Krievzemes rakstītajos avotos pirts pieminēta jau 10. gs., Lietuvā – 13. gs., ziņas par Daugavas lībiešu pirtīm datētas ar 1196.-1198. gadu.

Veids kā atbrīvoties no kaitīgām vielām

Tehniski pirts procedūru var raksturot kā ķermeņa pakļaušanu augstai temperatūrai ar mērķi izsaukt svīšanu. Atmosfēras stāvokli atspoguļo temperatūra un relatīvais gaisa mitrums (mainīgs, no 0 – 100%). Dažāda veida pirtīs temperatūra atšķiras, tā var būt no 30°C līdz pat 150°C. Pārsteidzoši un apbrīnas vērts ir tas, kā cilvēka ķermenis ir spējīgs pielāgoties lielam karstumam. Pirtī valdošie ekstremālie apstākļi ļauj ķermenim iedarbināt organisma sistēmas, kas ikdienā darbojas pasīvā režīmā.  Tādejādi ātrāk sāk noritēt vielmaiņas procesi šūnās, intensīvāka kļūst asins apgāde un limfas tece. Šādā veidā organisms izvada ar ēdienu, gaisu, sadzīves ķīmiju un kosmētiskiem līdzekļiem uzņemtās nevajadzīgās, kaitīgās vielas.

Pirts tvaiks stiprina novājinātu sirdi

Viens no pirmajiem orgāniem, kas pārkārto savu darbību pirtī, ir tieši sirds. Pulss palielinās par 60-70% un sasniedz 100-160 sitienus minūtē. Maksimālā slodze sirdij ir kontrasta procedūru laikā –  aplejoties ar aukstu ūdeni pēc pērtuves. Sirds sitieni samazinās līdz 130 – 135 sirdspukstam minūtē, tās muskuļi aktīvāk saraujas, tādejādi trenējot un stimulējot  audus un muskuļus. Vēlams ņemt vērā, ka cilvēkiem, kuriem ieteicams saudzēt sirdi, labāk vispār atteikties no auksta ūdens procedūrām.

Pirts ir savdabīgs arteriālā asinsspiediena regulators, tomēr cilvēkiem, kuri cieš no hipertonijas, ieteicams maigs, saudzējošs pirts režīms un vēlams rūpīgi ievērot ārsta rekomendācijas. Tiem, kuri cieš no pazemināta asinsspiediena, ieteicams procedūras laikā aplieties ar eleuterokokka novārījumu.

Pirts rituāli ir lielisks sirds–asinsvadu sistēmas norūdīšanas līdzeklis. Mūsu senči uzskatīja, ka dziednieciskais pirts tvaiks stiprina novājinātu sirdi. Šim apgalvojumam piekrīt  arī mūsdienu mediķi.  Pirms doties veselīgajā svelmē, pakāpeniski, lēni un mierīgi jāsagatavojas krasajai temperatūras un mitruma maiņai. Iesākumā var ieiet siltā dušā, vienlaicīgi maigi masējot ķermeni, tādejādi  āda un viss ķermenis nedaudz sasils, temperatūras starpība nebūs tik krasa un karstums būs vieglāk panesams.

Jāatceras, ka mitrā tvaika pirtīs sirdij ir lielāka slodze nekā sausajās pirtīs (saunās). Ja procedūras laikā sajūtat sirds vājumu, dedzinošu sajūtu, žņaudzošas sāpes vai spiedienu, pēkšņus asus sirdspukstus, kā arī  jebkādas  citas nepatīkamas sajūtas sirds rajonā, nekavējoties jāatstāj pērtuves telpa.

Ēteriskās eļļas un tinktūras…

Vēloties paspilgtināt emocionālās un fiziskās izjūtas, pirtīs bieži tiek izmantotas gan ēteriskās eļļas un tinktūras, gan smaržīgu augu slotiņas, tējas un uzlējumi. Mūsdienu aromterapija ir profilaktisks, ārstniecisks, pilnīgi dabisks līdzeklis, kas palīdz uzturēt labu cilvēka psihoemocionālo un fizisko formu. Ēteriskās eļļas, nonākot audu šūnās, liek tām atcerēties, kā tās ir darbojušās, būdamas veselas, un tā rezultātā šūnās atjaunojas pareizas funkcijas.

Aromātam jābūt patīkamam

Īpaši svarīgi izvēlēties un pielietot tikai  sev tīkama aromāta eļļas, jo pat spēcīgākās iedarbības ēteriskā eļļa nedos vēlamo efektu, ja tās aromāts nebūs konkrētam cilvēkam patīkams. Lietojot ēteriskās eļļas, jāievēro pareizas devas, tad tās nerada negatīvas blakus iedarbības un neizsauc alerģiskas 
reakcijas, neveido pieradumu.

Ja ir sirds – asinsvadu sistēmas funkciju traucējumi, tos palīdzēs mazināt: piparmētru, dižegļu, ģerānijas, lavandas ēteriskās eļļas.

Ja nepieciešama hipotensīva jeb asinsspiedienu pazeminoša iedarbība, to palīdzēs izdarīt:  lavandas, melisas, gandrenes, citrona, salvijas,  un majorāna ēteriskās eļļas.

Ja nepieciešama hipertensīva jeb  arteriālo asinsspiedienu paaugstinoša iedarbība: jāņem talkā rozmarīna, timiāna, piparmētras vai salvijas ēteriskā eļļa.

Ja jāuzlabo koronārās asinsrites darbība: var ņemt talkā melisas, lavandas, ģerānijas, anīsa, majorāna, piparmētras, rozes un jasmīna ēteriskās eļļas.

Pie urīndzenošajiem aromātiem pieder: lavanda, salvija, kadiķis, sandalkoks, rozmarīns, ģerānija.

Pirms ēterisko eļļu izmantošanas ārstnieciskos nolūkos, vispirms nepieciešams pārbaudīt organisma reakcija.  To izdarīt var gaužām vienkārši – viens piliens eļļas jāuzpilina uz salvetes un dienas laikā jāieelpo. Nākošajā dienā  jāiet solis tālāk – vienu pilienu eļļas jāsajauc ar iemīļoto krēmu un jāieziež padušu rajonā. Trešajā dienā vannas ūdenim jāpievieno vienu līdz divus pilienus eļļas un jāveic trīs minūšu ilgu peldi. Ja nevienā no šiem etapiem neveidojas alerģiska reakcija, tad šo eļļu var droši lietot.

Pašgatavots skrubis

Iecienīta un pirts procedūru paspilgtinoša ir pašgatavoto skrubju lietošana.  Skrubja uzdevums ir pastiprināt svīšanu un palīdzēt atbrīvoties no ādas raga slāņa. To klāj  uz ādas mirklī, kad tā ir nedaudz iesvīdusi, ļauj skrubim iedarboties un tad noskalo ar siltu ūdeni. Par skrubi mēdz izmantot kafijas biezumus, maltas auzas, zirņus, arī graudus. Tas var būt arī jūras sāls, kas sajaukts ar 1:1 ar sodu, vai sāls, kas sajaukts ar maltu augu, tēju pulveriem, piemēram:

Sunīšu lakstiem – tie uzlabo vielmaiņa, stimulē diurēzi, veicina toksīnu izvadīšanu;

Vilkābeli – tā mazina nepatīkamas sajūtas sirds apvidū un hipertoniju sākuma stadijā;

Mātere – tā mazina sirds darbības traucējumus;

Lavanda, baldriāns, melisa – nomierinošas darbības drogas.

Un visbeidzot neatņemama pirts sastāvdaļa ir pēršanās ar slotiņām. Ozola koka slotiņas aromāts izdala bioloģiski aktīvas vielas, kas aizkavē pārmērīgu arteriālā asinsspiediena pacelšanos, esot pērtuvē. To novāc no jūnija līdz augustam. Slotiņa satur: ēteriskās eļļas, lielā daudzumā miecvielas un krāsvielas, pektīnus, augu valsts ogļhidrātus.

Regulāri lietojot nātru slotiņas, pazeminās arteriālais asinsspiediens, mazinās nervu sistēmas spriedze, tai piemīt asinsriti uzlabojošas īpašības, tā pastiprina asins recēšanas procesus, tonizē asinsvadu sieniņas. Nātru slotiņas var izmantot tikai svaigā veidā, iemērcot uz trīs minūtēm karstā ūdenī, tad aukstā. Šo procedūru atkārto divas reizes, lai nātru dzelonīši kļūtu maigi un neveidotu uz ādas čūlas. Lielā dzelzs satura dēļ nātru slotiņai nav konkurentu, turklāt nātru lapas satur organiskās skābes, C vitamīnu (vairāk nekā citronā), karotīnu, B un K grupas vitamīnus, miecvielas, olbaltumvielas (vairāk nekā pētersīļos un selerijās).

Pirtis ir ļoti patīkams, veselību un savstarpējās attiecības stiprinošs, stresu mazinošs rituāls, ko pareizi veicot, kā arī iegūstot un izmantojot zināšanas par augu ārstnieciskajām īpašībām, var lieliski izmantot veselības uzturēšanai.

 

Saistītie raksti

Parazīti 
cilvēka organismā

Parazīti 
cilvēka organismā

Lai gan par roku mazgāšanas nepieciešamību dzirdam samērā bieži, ne vienmēr... lasīt vairāk
Metabolais sindroms – vielmaiņas problēma

Metabolais sindroms – vielmaiņas problēma

Mūsdienās mediķi arvien biežāk runā par veselības problēmu – metabolo sindromu.... lasīt vairāk
Par acīm jārūpējas savlaicīgi

Par acīm jārūpējas savlaicīgi

Konsultē dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra acu ārste... lasīt vairāk