Pirmās 1000 dienas – iespēju laiks

“Dzīvesveidam un īpaši uzturam ir svarīga nozīme visas dzīves garumā, bet veselības pamati tiek veidoti tieši pirmajās 1000 dienās. Tas ir iespēju laiks, kad ar veselīgu uzturu un vidi var ielikt stiprus pamatus turpmākajam mūžam,” ir pārliecināta sertificēta uztura speciāliste Inga Širina.

Tāpēc topošajām māmiņām jau grūtniecības laikā jādomā par veselīgu uzturu, jo ir ļoti svarīgi, lai tik straujajā attīstības laikā mazulim nekā netrūktu. Grūti tam noticēt, bet garšas izjūta mazulim veidojas jau mammas vēderā, tad arī tiek likti pamati uztura paradumiem. Mazulim piedzimstot, vislabākais uzturs ir mammas piens. Piedzimstot zīdainis piedzīvo lielas pārmaiņas, un tas skar arī ēdiena saņemšanas veidu. Uzturs vairs netiek uzņemts caur placentu, bet gan caur gremošanas traktu, kas, radot diskomfortu mazulim, turpina attīstīties vēl vairākus mēnešus. Tā kā vēl pilnībā neattīstītajā mazuļa gremošanas traktā mammas piens sagremojas vieglāk, ir īpaši svarīgi mazuli zīdīt visu pirmo dzīves gadu.

Kad mazulis sasniedz sešu mēnešu vecumu, tas jāsāk iepazīstināt ar citiem produktiem. Vislabāk sākt ar dārzeņiem. Pirmā papildu ēdienreize vēlama pusdienlaikā pirms vai pēc zīdīšanas. Nākamā ēdienreize būs brokastis, kurā mazulim ieteicams dot lipekli nesaturošu jeb bezglutēna biezputru (rīsu, kukurūzas, griķu), vēlāk arī lipekli saturošas biezputras (auzu, kviešu, miežu). Katru jaunu produktu sāk dot ar trīs līdz septiņu dienu starplaiku. Ja mazulim ir laba ēdienu panesamība, tad organisma reakcija uz katru jaunu produktu novērojama īsāku laiku. Tiklīdz mazulis ir pieradis pie iepriekšminētā papildu uztura (aptuveni pēc mēneša kopš papildu uztura uzsākšanas), pamazām jāsāk dod gaļa. Svarīgi, lai mazulis jūtas labi un vēdera izeja ir regulāra. Tā var nebūt katru dienu, bet tai nav jārada bērnam diskomforts. Paralēli jāievieš arī augļi, tos var piedāvāt launagā. Laba izvēle ir, piemēram, tvaicēts ābols vai bumbieris. Ēdieniem var pievienot gan pilieniņu eļļas, gan sviestu. No 8 līdz 10 mēnešu vecumam, ņemot vērā mazuļa attīstību, var piedāvāt pašam ņemt rociņā ēdiena gabaliņus. Tas var būt tvaicēta dārzeņa, siera gabaliņš, bērniem piemērots cepumiņš vai rīsu galete. 
Šajā vecumā uzturā var ieviest arī piena produktus, piemēram, bez piedevu jogurtu, lakto, sieru, kefīru u.c. Svarīgi atcerēties, ka piena produkti jāizvēlas ar nesamazinātu tauku saturu. Govs pienu kā atsevišķu ēdienreizi nedrīkst ieviest bērna uzturā, jo tas var izraisīt dzelzs deficītu. Gada vecumā mazulim uzturā jālieto 
pārtikas produkti no visām pārtikas grupām, izņēmums var būt rieksti, sēnes un govs piens.

Sasniedzot gada vecumu, jārūpējas, lai bērna uzturs joprojām būtu veselīgs. Ja visa ģimene ēd veselīgi, tad mazulim nav jāgatavo atsevišķi. Bērnam domātajai porcijai nevajadzētu pievienot sāli vai cukuru. Atšķirībā no pieaugušajiem mazulim arī pēc gada vecuma ir jāturpina lietot piena produkti ar nesamazinātu tauku saturu. Māmiņa turpināt zīdīt var arī pēc gada vecuma, bet, ja to nedara, tad labāka alternatīva ir speciāli piena dzērieni bērniem nevis govs piens.

Saistītie raksti

Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs regulāri smēķē

Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs (25 %) regulāri smēķē, liecina “Mana Aptieka... lasīt vairāk
Katarakta – 
nav pasaules gals

Katarakta – 
nav pasaules gals

Lai arī daba cilvēku ir apveltījusi ar piecām maņām, redzi uzskatām... lasīt vairāk

Gripas bīstamību nenovērtējiet par zemu!

Ik gadu ar gripu slimo vismaz 10% iedzīvotāju. Lielākoties gripa norit... lasīt vairāk