Pacientiem – tikai drošas un pārbaudītas zāles!

Nav patīkami, ja nopērkam viltotas smaržas vai pulksteni, bet šis pirkums ietekmē tikai mūsu noskaņojumu, savukārt zāļu drošumam pret viltojumiem ir pilnīgi cita ietekme un nozīme, jo šādi medikamenti var kaitēt veselībai un dzīvībai.

Lai gan Latvijā līdz šim nav atklāti viltotu zāļu gadījumi, Eiropā gan tas nav retums – vidēji ES katru dienu tiek saņemts viens ziņojums par viltotām zālēm, kas atklātas legālās zāļu aprites sistēmā – aptiekās, slimnīcās, pie ārstiem. Tā kā esam Eiropas kopējā tirgū, zāļu drošuma jautājums ir aktuāls arī Latvijā.

Lai būtu pārliecināti, ka iegādājamies pilnībā drošas zāles, visā Eiropā tiek veidota jauna zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēma. Pašu verifikācijas sistēmu Latvijā veido Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija, kas apvieno zāļu ražotājus, lieltirgotājus un aptiekas. Tā pilnībā sāka darboties 2019. gada 9. februārī.

Jaunās sistēmas pamatprincips, ka katra zāļu iepakojuma drošuma pārbaude jāveic maksimāli tuvu gala lietotājam – pacientam. Pārbaudes laikā varēs pārliecināties par zāļu nosaukumu, formu, koncentrāciju, pakas izmēru un veidu, ražotāju, partijas numuru, derīguma termiņu un citu informāciju.

Galvenais ieguvums pacientiem no jaunās sistēmas – pārliecība par zāļu drošumu. Pacienti varēs būt droši, ka lieto zāles kas ārstē, nevis nodara kaitējumu. Pagaidām jaunā sistēma attieksies uz visiem recepšu medikamentiem, kā arī omeprazolu (šīs bezrecepšu zāles tiek bieži viltotas).

Pašlaik nav pamata bažām par medikamentu cenu kāpumu, jo zāļu tirgus ir ļoti reglamentēta un uzraudzīta nozare. Pamatā visas izmaksas, kas saistītas ar ES un nacionālo valstu verifikācijas sistēmu izveidi, sedz zāļu ražotāji.

Papildus informācija  www.lzvo.lv