No vienkāršām iesnām līdz nopietnām komplikācijām

“Lai arī mani abi vecāki ir ārsti, medicīna bija mana paša izvēle, ne vecāku vēlmju piepildījums,” uzsākot sarunu, atzīst otolaringologs Dins Sumerags.

Pirmā augstākā izglītība tika iegūta Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur Dins apguva operdziedāšanas mākslu. Tomēr jauno mūziķi tik ļoti interesēja balss veidošanās process, ka izglītošanās tika turpināta Latvijas Medicīnas akadēmijā (šobrīd Rīgas Stradiņa universitāte). Uzsākot medicīnas studijas, viņam bija skaidrs, ka vēlas kļūt par ausu, kakla un deguna ārstu.

“Mans ieteikums jaunajiem studentiem būtu izvēlēties specializācijas jomu jau, uzsākot studijas, jo, lai gūtu labus rezultātus, mērķim ir jābūt skaidri definētam. Tā kā mani ļoti interesēja tieši balss veidošanās process, balss traucējumu diagnostika un ārstēšana, man izdevās atrast piemērotu nišu starp vokālo mākslu un medicīnu,” atzīst dakteris.

Lai ar pilnu atdevi varētu strādāt, nepieciešama arī kvalitatīva atpūta, kas dakterim ir samērā aktīva. “Man tā ir sadalīta divās daļās – fiziskā un garīgā uzlāde, jo medicīna izsūc enerģiju un uzlāde ir vitāli nepieciešama. Kustības nodrošina kokamatniecība – alus un vīna mucu gatavošana. Arī šī nodarbe nāk pa dzimtas līniju – esmu mucinieks piektajā paaudzē. Tās ir fiziskas kustības, gandarījums par rezultātu, ozola smarža, Jāņi, alus, siers…sajūta, ka esmu tuvāk tautai. Savukārt garīgā uzlāde ir muzicēšana, kas saistīta ar Mūzikas akadēmijas beigšanu. Tomēr pēdējā laikā mani ļoti aizrauj mūzika caur kameras objektīvu. Tā kā izglītības procesa uzlabošanai, veidojot videolekcijas, nepieciešams apgūt arī filmēšanas prasmes, tad Rīgas Stradiņa universitātē  tika organizēti video filmēšanas apmācības kursi, kas mani ieinteresēja darboties video producenta lauciņā. Tas mani tā aizrāva, ka uztaisīju filmu par Stradiņa slimnīcas LOR klīniku, bet pēdējais mans videoklips ir tapis latviešu ekoloģiskās mūzikas grupas DUCELE dziesmai “Vidi, vidi ezeriņi”. Nākotnē gribētu pievērsties tieši klasisko dziedātāju atspoguļošanai caur video prizmu. Lai gan pašam ir ansamblis un patīk uzdziedāt priekam, tieši ar video palīdzību iespējams radīt vislielāko ietekmi uz skatītāju. Producents rada vidi, kur ir kostīmi, aktieri, ir izcila skaņa un vizuāls stāsts, ko nav iespējams atainot koncertā,” stāsta Dins.

Daktera dzīvē šobrīd ir trīs mīlestības – Medicīna, Mūzika un Mucas. Kā visas lietas var apvienot? Medicīna sevī apvieno zināšanas, prātu, akadēmisko izglītību, mūzika – garīgo uzlādi, savukārt mucas – fizisko darbošanos, tautas amata prasmju turpinājumu un gandarījumu par taustāmo rezultātu.

“Jāatzīst, ka dažādos dzīves posmos man šie amati viens otram ir palīdzējuši. Kad studēju rezidentūrā, lai izglītotos ārzemēs un piedalītos dažādās konferencēs, ieguldīju līdzekļus no mucu pagatavošanas. Savukārt mūzika palīdz garīgi uzlādēties, jo ārstiem samērā raksturīgs ir  izdegšanas sindroms, – katru dienu jāuzklausa pacienti un jācenšas palīdzēt, tādejādi atdodot daļu savas enerģijas. Plāni arī nākotnē ir lieli visās frontēs, bet, lai pagūtu visu, kas iecerēts, svarīga ir plānošana, jo pareizi saplānojot savu laiku, var paveikt ļoti daudz,” atzīst dakteris.

Rudens un ziema ir gadalaiki, kad tikai retajam izdodas kaut reizi izsprukt “nenoķerot” iesnas. Lai gan pārsvarā iesnas netiek uzskatītas par nopietnu saslimšanu, tomēr ir indikācijas, kad pret tām nevajadzētu izturēties vieglprātīgi, ir pārliecināts  Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas otolaringologs Dins Sumerags.

Deguna blakusdobuma iekaisumu visbiežāk ierosina dažādi vīrusi, kā rezultātā veidojas tūska, gļotādas apsārtums un izdalījumi. Sākuma stadijā izdalījumi ir gaiši. Lietojot pretvīrusu terapiju, kura ietver pastiprinātu šķidruma un nesteroīdu pretiekaisuma līdzekļu (ne antibiotikas) lietošanu, iesnas pamazām mazinās līdz pāriet.

 

Deguna pilienu nepieciešamība

Samērā bieži norit diskusijas par deguna pilienu nepieciešamību. Deguna pilieni, kuri tiek lietoti akūtā stadijā, veic tūskas samazināšanas funkciju, kā rezultātā gļotas un katarālie izdalījumi var drenēties. No visiem deguna blakusdobumiem ir dabiskās atveres uz deguna ejām, lai patoloģiskais saturs varētu izkļūt laukā. Savukārt, ja tūska ir noslēgusi atveri, tad veidojas labvēlīga vide mikroorganismiem un šķidruma pieaugumam deguna blakusdobumā.

 

Līdz nopietnām komplikācijām

Ja ap piekto – sesto dienu izdalījumi paliek biezāki, dzeltenīgi zaļgani, tad jau varam domāt par bakterialu iekaisumu, kuru ārstēšanai nepieciešama antibakteriāla terapija. Šis ir tas mirklis, kad būtu nopietnāk jāizturas pret iesnām, jo nereti tās neārstējot var veidoties intrakraniālas komplikācijas, orbītocelulīts (ap acīm veidojas apsārtums), kā rezultātā ar operācijas palīdzību  nepieciešams drenēt deguna blakus dobumus. Var veidoties meningoencefalīts un meningīts, kas ir ļoti nopietnas rinogēnas komplikācijas. Situācijās, kad iesnas pastiprinās, tām pievienojas sāpes deguna blakusdobumu projekcijas vietās (aiz vaigiem vai pieres rajonā), noteikti jādodas uz vizīti pie ģimenes ārsta, kas izvērtēs situāciju un vajadzības gadījumā nosūtīs pie LORa. Pretējā gadījumā var sanākt, ka sākumā tik nevainīgās iesnas jāārstē reanimācijā.

 

Anatomiskas problēmas

Jāielāgo, ka ne vienmēr apgrūtināta elpošana un iekaisusi deguna gļotāda ir iekaisuma sekas. Nereti pie vainas var būt arī iedzimtas vai dzīves laikā iegūtas  deguna anatomisko struktūru izmaiņas. Iespējama gan deguna starpsienas deviācija (izliegta deguna starpsiena) vai deguna gliemežnīcu hipertrofija. Šajā gadījumā gļotādas tūsku, hipertrofiju  var mazināt gļotādas piededzināšana.

 

Alerģiskās iesnas

Samērā daudz pacienti saskaras ar alerģiskām iesnām. Izteiktu alerģisku iesnu gadījumos pie vainas var būt arī deguna polipi – gļotādas veidojumi, ko nereti nākas evakuēt ķirurģiskā ceļā, un tikai pēc tam piemērot medikamentozu terapiju. Ārsta kompetencē ir uzklausīt pacienta sūdzības un vajadzības gadījumā, izmantojot kompjūtertomogrāfiju, izvērtēt, cik lielā mērā šī sabiezētā hipertrofētā gļotāda, polipi vai cistas ir traucējošas pacientam.

Ja runājam par alerģiskām iesnām, tad šajos gadījumos noteikti ir jāapmeklē alergologs, lai noskaidrotu alerģijas cēloni. Zinot iemeslus, ir iespējams izvairīties no saskares ar alergēniem un līdz ar to no iesnām. Terapijas metodes ir dažādas, bet visizplatītākās ir speciālie pretalerģiski deguna aerosoli.

 

Vazomotorās iesnas – jākļūst fiziski aktīvākiem

Vazomotorās iesnas ir pacientiem, kas sūdzas par aizliktu degunu, un nereti, guļot uz sāniem, viņiem aizkrīt tā nāss, uz kuriem sāniem guļ. Deguna gļotāda reaģē uz krasu temperatūras maiņu – sāk tecēt deguns (ienākot no aukstuma siltumā, ēdot karstu zupu u. c). Kad pie iesnu esamības ir vainojama venozā stāze, pacientiem rekomendējam palielināt fiziskās aktivitātes līmeni. Šajā situācijā pacientiem ir samērā grūti saprast, ka deguna pilieni neatrisinās viņu problēmas.

 

Hormonālās iesnas

Ir vesela grupa pacientu, kuriem ir tā saucamās hormonālās iesnas – mainoties hormonu līmenim asinīs, veidojas tūska un apgrūtināta elpošana. Visraksturīgāk hormonālās iesnas mēdz būt grūtniecēm, kurām nav vēlams lietot asinsvadu sašaurinošos deguna pilienus. Konsultējoties ar ārstu, tiks ieteikti piemēroti medikamenti, kuri darbojas tikai gļotādā un nenokļūst asinīs.

 

Medikamentozā nepanesamība

Deguna tūska un izdalījumi var veidoties arī no medikamentu nepanesamības. Nav ieteicams ilgāk par nedēļu lietot tūsku samazinošus, asinsvadus sašaurinošus preparātus, pretējā gadījumā asinsvadi vairs nespēj sarauties, deguns ir aizlikts, raksturīga apgrūtinoša elpošana. Pirmais solis ir atteikties no šiem medikamentiem, tad jādodas pie ārsta, lai izvērtētu, vai ķirurģiskā veidā nav iespējams atrisināt problēmu – samazinot deguna gliemežnīcu apjomu vai iztaisnojot deguna starpsienu, kas anatomiski atbrīvotu deguna ejas, līdz ar to varētu brīvāk elpot un nebūtu nepieciešams lietot tūsku samazinošus deguna pilienus. Ja tomēr ķirurģiski nav iespējams atrisināt šo problēmu, tad ārsts nozīmēs citu medikamentu grupu pilienus, kurus var lietot ilgstoši.

 

Svešķermenis degunā

Maziem bērniem raksturīga mazu svešķermeņu ievietošana degunā un to tur aizmiršana, kā rezultātā organisms uz svešķermeni reaģē ar tūsku un izdalījumiem. Šajās situācijās ļoti raksturīga pazīme, ka izdalījumi ir tikai no vienas nāss.

Jāievēro, ka iesnu iemesli ir daudz un dažādi un katrai grupai ir specifiska terapija. Tāpēc jākonsultējas ar ārstu, kas, ņemot vērā iesnu specifiku, izvēlēsies piemērotāko ārstēšanas metodi.

 

Jāstiprina imunitāte

Lai mazāk slimotu ar iesnām, ļoti svarīga ir fiziskā aktivitāte – jo vairāk nodarbojas, jo retāk slimo. Svarīga ir arī imūnās sistēmas stiprināšana, tomēr ar rūdīšanos nav ieteicams pārspīlēt – tā katram ir individuāli piemērojama. Ja tomēr samērā bieži tiek slimots ar iesnām, tad vienreiz ir vēlama vizīte pie LORa, lai pārliecinātos, ka deguna eju anatomiskās struktūras ir bez ievērojamām izmaiņām. Pretējā gadījumā var lietot daudz un dažādus pilienus, bet situācija neuzlabosies.

 

Bez kaitīgiem ieradumiem

Arī deguna blakusdobumu veselībai ļoti svarīgs ir veselīgs dzīvesveids. Kaitīgie ieradumi, kā, piemēram, smēķēšana nodara ļoti nopietnus bojājumus. Deguna blakusdobumu gļotādas šūnām ir mikroskropstiņas, kuras nodrošina gļotu transportu. Gļotas rodas, lai mitrinātu gļotādu un ar skropstiņu palīdzību virzītos uz rīkles pusi, kuras gala rezultātā norijam. Ar šī procesa palīdzību skropstiņas, kas atrodas gan elpceļos, trahejā un pat bronhos, uztur tīru vidi. Smēķētāju dūmi iedarbojas uz šīm skropstiņām un tās pamazām palēnina savu kustību līdz pilnībā apstājas. Tieši šī iemesla dēļ smēķētājiem ir raksturīgs rīta klepus, jo pieceļoties sakrājušās gļotas ir jāizklepo. Ilgstošas un intensīvas smēķēšanas rezultātā gļotādas šūnas ar skropstiņām pārvēršas šūnās bez skropstiņām, kas jau ir onkoloģisku veidojumu priekšvēstneses. Tādēļ smēķētājiem vēlams apdomāties un atradināties no šī kaitīgā ieraduma, kamēr vēl nav par vēlu.

 

Jālieto darba aizsardzības līdzekļi

Arī, strādājot putekļainā vidē – kokapstrādē, ķīmiskajā rūpniecībā, kur ir paredzēts lietot darba aizsardzības līdzekļus, tie ir obligāti jālieto, jo šīs kairinošās vielas, nonākot elpceļos, apgrūtina gļotādas darbību un veicina gļotādas kairinājumu, tūskas un izdalījumu veidošanos.

 

Simptomi, kad jādodas pie ārsta:

Ja iesnu gadījumā sākas sāpes vaigu, pieres rajonos, īpaši galvu noliecot uz leju;

Izdalījumi vairs nav gaiši vai caurspīdīgi, bet dzeltenīgi zaļgani;

Ja lietojot antibiotikas un deguna pilienus situācija neuzlabojas – nav pozitīvas dinamikas.

 

 

Saistītie raksti

Farmaceite Liene Jansone: Deja – tas ir dzīvesveids

Farmaceite Liene Jansone: Deja – tas ir dzīvesveids

Kandavas aptiekas Ozolāji farmaceitei Lienei Jansonei deja ir neiztrūkstoša dzīves sastāvdaļa.... lasīt vairāk
Tabletes un to PAREIZA lietošana

Tabletes un to PAREIZA lietošana

Lai medikamenti būtu ērti lietojami un to iedarbība būtu pēc iespējas... lasīt vairāk
Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Slikta dūša, caureja, galvassāpes, vemšana, 
drudzis, pat krampji ir galvenie salmonelozes... lasīt vairāk