Nagu slimības neatstāt bez ievērības

Laikā, kad Covid – 19 pārņēmis visu pasauli, nedrīkstam aizmirst par citām slimībām, jo tās negaida, kad pandēmija pāries. Lai cik arī pārsteidzoši tas būtu, bet nagi var pateikt daudz par cilvēka veselību, tāpēc nagu slimībām un brīdinājumu zīmēm uz tiem vēlams pievērst pienācīgu uzmanību.

Āda ap nagiem un audi zem tiem ir uzņēmīgi pret daudzām slimībām. Ja redzi kādu no zemāk minētajām pazīmēm, nekavējoties jādodas uz vizīti pie dermatologa. Agrīna diagnostika un pareiza ārstēšana būs daudz sekmīgāka, savukārt, slimībai progresējot, nagi var būt grūti izārstējami.

Apsārtums, pietūkums, sāpes

Bakteriāla nagu infekcija – parādoties apsārtumam, pietūkumam un sāpēm ir pamats domāt par infekciju, ko izraisa baktērija. Dažkārt nagi pat iegūst zaļganu nokrāsu, vai pat rodas strutaini iekaisumi ap nagu. Bakteriālas infekcijas visbiežāk veidojas pēc naga vai apkārtējās ādas ievainojuma.

Ieaudzis nags

Naga stūrītim ieliecoties ādā, tas izraisa ieaugšanu ādā. Visbiežāk šī problēma novērojama tieši īkšķiem. To var izraisīt nepareiza naga augšana, pārāk cieši apavi, slikta higiēna, traumas vai pat ģenētika. Naga ieaugšana var būt sāpīga, tai var pievienoties infekcija.

Sarkanīgās svītras

Splintera asins izplūdumi – smalkas sarkanas līdz sarkanbrūnas vertikālas līnijas, kas izskatās kā skabarga zem naga, tas bieži vien nozīmē, ka ievainots asinsvads zem naga. Daži medikamenti un medicīniski stāvokļi var izraisīt līdzīgus simptomus.

Baltie plankumi

Ievainoti nagi – mazie baltie plankumi bieži nozīmē nagu traumas. Pie dermatologa nepieciešams griezties tikai gadījumos, ja balto plankumu ir ļoti daudz, neesat savainojis nagu un tie neaug uz priekšu. Tad par iemeslu var būt infekcija vai kāda cita saslimšana.

Bedrītes, kore, krāsu izmaiņa

Psoriātiskie nagi- psoriāze ir ādas slimība, kas var ietekmēt arī nagus. Šīs slimības ietekmē  uz nagiem veidojas bedrītes, kores un nagu krāsas izmaiņas. Āda zem naga var kļūt sarkanīgi brūna, var parādīties sarkanīgas līnijas. Nags var atdalīties no naga gultnes, drupt vai sadalīties. Šīs nagu izmaiņas var rasties cilvēkiem pie visiem psoriāzes veidiem. Dažreiz nagu izmaiņas ir pirmā pazīme par psoriātisko artrītu. Nagu psoriāze var ietekmēt vienu vai vairākus nagus, tie var būt sāpīgi. Laicīga ārstēšana var palīdzēt uzlabot nagu stāvokli.

Tumšs plankums vai svītra

Melanoma (ādas vēzis) – lai gan daudzas nagu svītras ir nekaitīgas un zemādas vēzis ir biežāk izplatīts melnādainiem cilvēkiem, ikviens var iegūt zemnaga melanomu. Ja jums uz nagiem ir tumša svītra vai plankums un tas nav bijis traumēts, nekavējoties griežaties pie dermataloga. Agrīna zemnaga melanomas ārstēšana ir samērā sekmīga.

Veidojumi

Ādas vēzis – ir daudz dažādu ādas vēžu veidu, ieskaitot melanomu un plakanšūnu karciomu, kas var veidoties zem vai ap nagu. Tāpēc gadījumos, ja redzat ādas veidojumus zem vai ap nagu, nekavējoties dodieties pie dermatologa, lai noskaidrotu, kas tas par veidojumu un vai nepieciešams to likvidēt.

Veidojumi uz ādas ap nagu bieži vien ir kārpas, kas ļoti izplatītas uz kājām un rokām. Kad kārpas veidojas tuvu nagam vai zem tā, tās ir jāārstē.

Želejveida cistas

Mucinoza cista – parādās uz ādas virs kutikulas, šīs cistas var būt sāpīgas un ir nepieciešams ārstēt. Ja cistai ļauj augt, tā var sabojāt vai deformēt nagu. Dermatologs var noņemt šāda veida cistas.

Sēnīšu infekcijas – sabiezēts nags, mainījis krāsu, sašķēlies, un atdalās no naga gultnes, tas bieži norāda par naga sēnītes infekciju. Ja sēnīšu infekcija ir diagnosticēta agrīni, tad tā var tikt izārstēta ar pretsēnīšu gēliem vai lakām. Visbiežāk nagu sēnīšu infekcijas tomēr jāārstē ar zālēm, kas iedarbojas uz visu organismu. Jūsu dermatologs var izrakstīt pretsēnīšu zāles, kas ir tablešu formā. Ir pieejama arī lāzera ārstēšana.

Pēc naga var spriest par veselības problēmām

Iemesli, kāpēc ārsts izmeklējuma laikā apskata pacienta nagus, jo tie var palīdzēt noteikt diagnozi.

Slimība Naga izskats
Aknu slimības Balti nagi
Nieru slimības Naga puse rozā, otra – balta
Sirds – asinsvadu saslimšanas Sarkanu nagu gultne
Plaušu slimības Dzeltenīgi, biezi, lēni augoši nagi
Anēmija Bāla nagu gultne
Diabēts Dzeltenīgi nagi ar nelielu sārtumu pie pamatnes

Raksts sagatavots, izmantojot informāciju www.dermatologs.lv