Muguras sāpes pavasarī

Ir atnācis pavasaris, un, kā jau katru gadu, pēc nosacīti mierīgā ziemas perioda, cilvēki ir nocietušies pēc fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā un ar lielu sparu metas pavasara darbos, bet, ak vai, pēc lielās pavasara talkas bieži vien mostamies ar nepatīkamu sāpi mugurā.

Muguras sāpju iemesli var būt dažādi. Bieži tā ir pārslodze, ilgstošs, vienveidīgs darbs – muskuļi nogurst, nespēj izturēt slodzi, jo nav pieraduši veikt noteiktās darbības ilgstoši, līdz ar to tiek ietekmētas pārējās mugurkaula struktūras. Pārsvarā muguras sāpes izraisa faktoru kopums, reti ir gadījumi, kad iemesls ir tikai viens.

Nopietnāko problēmu gadījumos pacientam noteikti jāgriežas pie ārsta, lai tiktu noteikta precīza diagnoze un ār-stēšanas metodika. Ja muguras sāpju iemesls nav diagnosticēts, tad farmaceitam ir samērā grūti palīdzēt pacientam un var nepietikt ar konsultāciju aptiekā.

Pastāv vairāki muguras sāpju veidi:

Nespecifiskas muguras sāpes – attīstās mugurkaula struktūrai deģeneratīvu izmaiņu rezultātā un muskuļu spazmu dēļ.

Neiropātiskas muguras sāpes – izraisa nervu saknītes nospiešana, savukārt “atstarotās” sāpes mugurā izpaužas kā muguras sāpes, bet patiesībā to pamatā ir bojājumi citos orgānos, par to izraisīšanu atbild citi patoloģiski izmainīti orgāni (piemēram, aizkuņģa dziedzera vai nieru iekaisums, stenokardijas sāpes), un šīm sāpēm nav nekāda sakara ar mugurkaulu.

Specifiskas muguras sāpes – izraisa noteikts cēlonis, kas nav saistīts ar balsta skeleta sistēmu, tās iegūst muguras muskuļu pārslodzes dēļ pēc ilgstošas fiziskas slodzes. Parasti šīs sāpes pāriet 2-3 dienu laikā. Lai atvieglotu nepatīkamās sajūtas, strādājot vienveidīgu, monotoni fizisku darbu, ik pēc 45-60 min. nepieciešams nedaudz pamainīt pozu un mazliet pavingrot, izstaipīt saspringtos muskuļus. Ja nu tomēr sāpes piezogas, tad būtu lietderīgi sāpošajai vietai pielikt kādu atvēsinošu kompresi vai uzpūst atvēsinošu aerosolu. Šādu sāpju gadījumā nevajadzētu muguru sildīt. Gulēt ejot, ādā viegli var iemasēt kādu aptiekā nopērkamo bezrecepšu pretsāpju gelu vai uzlīmēt uz ādas plāksteri, kas satur pretsāpju medikamentu. Ieteiktu rūpīgi izvērtēt, vai sāpes ir tik stipras, ka momentāni jādzer pretsāpju tablete, kas mūsdienās ir tik ļoti populāri.

Ieteikumi, lai nepiemeklētu muguras sāpes?

Svarīgi, lai ķermenim būtu ergonomiskas (draudzīgas) kustības. Piemēram, ravējot dārzu, visbiežāk stāvam kājās un noliecamies uz priekšu ar taisnām kājām, palielinās spiediens uz starpskriemeļu diskiem, un tas var provocēt sāpes. Labāk ir izmantot pozas, kuras nerada tik lielu saspringumu mugurai – ergonomiska sava ķermeņa izmantošana – ravējot notupties uz ceļiem vai viena ceļa vai apsēžoties. Zem ceļa var palikt kaut ko mīkstāku, lai arī celis nesāpētu. Jāņem vērā, ka, arī noliecot galvu uz leju un tā strādājot, liels asins daudzums pienāk tieši galvai, tā var sareibt, jo palielinās spiediens, to veicina arī straujas kustības.

Vajadzētu padomāt, kā nesam somu, kādā pozā paiet darba diena, vai krēsls ilgai sēdēšanai ir piemērots. Ja ir sēdošs darbs, cik bieži izkustamies? Vai steidzīgajā ikdienā spējam atrast laiku sev? Vai ir brīdis, lai aizietu uz kādu sporta nodarbību vai veiktu kādas citas aktivitātes, lai trenētu muskuļus un vienlaikus atbrīvotos no nevajadzīgām emocijām. Cik bieži ejat vienkārši pastaigāties? Ja cilvēks strādā fizisku darbu, tas vēl nenozīmē, ka viss būs kārtībā, jo viņš taču kustas. Arī šiem cilvēkiem cita veida fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas. Ja vairs nekam nav spēka, tad vismaz nogulties uz grīdas un pastiepties – atslābiniet muskuļus, atbrīvojiet tos.

Lai mums visiem darbīgs, saulains un nesāpīgs pavasaris!

 

Saistītie raksti

Gribasspēka trūkums ir lielākais šķērslis veselīgam dzīvesveidam

Lai arī cilvēki ar veselīgiem ieradumiem atzīst, ka viņiem ir laba... lasīt vairāk
Mana Aptieka Saulkrastos – pirmā palīdzība atpūtniekiem

Mana Aptieka Saulkrastos – pirmā palīdzība atpūtniekiem

Vasaras mēneši, kad sabrauc atpūtnieki no malu malām, Saulkrastos farmaceitēm ir... lasīt vairāk

Atšifrējam holesterīna rādītājus

Starp biežāk noteiktajiem rādītājiem asins analīzēs var minēt t.s. lipīdu rādītājus... lasīt vairāk