Mitrs un silts –labvēlīgs laiks sēnītēm

Strauji tuvojoties vasarai, mums jāatceras, ka svarīgi ir rūpēties ne tikai par roku dezinfekciju, bet arī par to, lai uz kādām no mūsu ķermeņa daļām neiemitinātos sēnīšu infekcijas. Visbiežāk tās uzglūn tieši pēdām un nagiem, bet mēdz būt arī cita veida sēnīšu infekcijas.

Vairumam cilvēku sēnīšu infekcija izraisa vieglus ādas izsitumus vai ādas niezi, bet var būt arī nopietnākas pazīmes, kā plaisas kāju pirkstu starpās, ap kuriem veidoties var mazi pūslīši, kas var plīst un radīt ādas eroziju. Visbiežāk šīs pazīmes rada nepatīkamu diskomfortu, un, infekcijai ilgstot nedēļu vai vairāk, apsārtušajā un saplaisājušajā ādā var vairoties baktērijas un rasties strutas, kas sāpes palielina. Ļoti svarīgi ir laikus atpazīt problēmu un uzsākt ārstniecību  – kopt pēdas un rūpēties par infekcijas novēršanu, jo pretējā gadījumā pēdu sēnītes infekcijas var izplatīties arī uz nagiem.

Inficēšanās iespējas

Inficēties ar sēnīšu infekciju ir samērā viegli, jo tās izplatās no cilvēka uz cilvēku. Vairums cilvēku sēnīšu infekciju iegūst esot ciešā kontaktā ar kādu, kam jau ir šī infekcija, piemēram, daloties ar dvieli vai ķemmi. Iespēja inficēties ir, ejot ar basām kājām pa inficētu grīdu – sporta zālē, baseinā, trenažieru zālē. Dažkārt cilvēki iegūst šo infekciju, pieskaroties dzīvniekiem, kas pārnēsā sēnīšu sporas savā kažokā. Cilvēks palielina risku saslimt ar sēnīšu infekciju, ja āda ir ilgstoši mitra (piemēram, pastiprināta svīšana, slēgti apavi). Sēnītes aug ātri siltās, mitrās vietās, tāpēc tādās vietās kā veļā, dušā, uz flīzēm, burbuļvannās, solārijos ir tām ļoti labvēlīga vide.

Atlēta pēda

Bieži ar sēnīšu infekcijas problēmām saskaras sportisti, visbiežāk šajās situācijās tā sākās starp kāju pirkstiem, kas izraisa ādas niezi un ādas lobīšanos. Kā likums, starp ceturto un piekto un trešo – ceturto pirkstu starpām. Bez ārstēšanas atlēta pēdas stāvoklis visdrīzāk progresēs, var pat attīstīties niezošas čūlas uz pēdām. Ilgstoši slimojot ar sēnīti, slima cilvēka pēdas apakša var izskatīties sausa un zvīņaina. Visbiežāk ārsts uzreiz diagnosticēs atlēta pēdu, bet ir gadījumi, kad nepieciešams veikt laboratoriskus izmeklējumus. Atlēta pēda var izskatīties pēc citas ādas slimības, piemēram, kontakta dermatīta vai psoriāzes. Vieglas atlēta pēdas gadījumā pretsēnīšu krēmi ātri mazinās dedzināšanu un niezi. Ja infekcija ir smagākas formas, dermatologs visdrīzāk nozīmēs sistēmisku pretsēnīšu terapiju.

Nagu sēnīšu infekcijas

Šī sēnīšu infekcija bieži skar lielā pirksta kāju nagu, bet tā var attīstīties arī uz citiem nagiem – nereti uz visiem roku un kāju nagiem. Nags var sabiezēt un kļūt iedzeltens, dažkārt tas kļūst drūpošs. Nagu sēnītes ir grūti ārstējamas. Lai izārstētu nagu sēnīšu infekciju, var būt nepieciešami recepšu pretsēnīšu medikamenti, kas jālieto vairākus mēnešus.

Cirkšņu sēnīte

Cirkšņa nieze ir izsitumi, kas sākas dzimumorgānu apvidū. Šie izsitumi ir niezoši, var zvīņoties un izsitumu plankumu apmale ir sarkana. Skar gan vīriešus, gan sievietes. Personām ar pastiprinātu svīšanu, var būt lielāks risks saslimt ar šo sēnīti. Ārstēšana var ietvert pretsēnīšu krēmus. Dermatologs izrakstīs nepieciešamo pretsēnīšu krēmu, kas būs piemērots tieši šāda tipa ādas sēnītei.

Ēdes

Ēde ir rozā krāsas, niezošs, plēkšņains plankums, kas izskatās vairāk kā gredzens. Ēdes uzreiz var skart dažādas ķermeņa zonas. Ēdes ir ļoti bieži maziem bērniem, kuri pavada laiku ciešā kontaktā ar citiem bērniem bērnudārzos un skolās. Infekciju var iegūt no suņiem un kaķiem, kas pārnes infekciju uz cilvēkiem. Visbiežāk inficēšanās notiek no kaķēniem, retāk no kucēniem. Slimība tiek ārstēta ar pretsēnīšu krēmiem vai iekšķīgi dzeramām zālēm, ko izraksta dermatologs.

Galvas ādas ēde

Galvas ādas ēde ir izplatīta starp bērniem – tās ir apaļas formas plankums, uz plankumiem matiņi ir nolūzuši un novēro zvīņošanos. Tā izplatās ar koplietošanas lietām, kā matu sukas, cepures vai spilveni. Ir svarīgi šādas slimības gadījumā griezties pie sava dermatologa. Ar labu ārstēšanu jebkuri mati, kas tiek zaudēti, ataugs atpakaļ pēc kāda laika.

Padomi pareizas sēnīšu infekcijas ārstēšanai un profilaksei

  • Lai izsargātos no atlēta pēda tipa infekcijas, ieteicams nestaigāt ar basām kājām pa sporta zāli, ģērbtuvi vai dušu, kā arī baseinos un viesnīcu numuriņos lietos čības vai kādus citus piemērotus apavus.
  • Izvairīties no citu personu personisko mantu lietošanas (dvieļu, matu sukas, apavu).
  • Apmeklējot sporta zāli, nepieciešams dezinficēt iekārtas pirms un pēc to lietošanas, jo īpaši velosipēdu sēdekļus un krēslus.
  • Nomazgājiet rokas, ja esiet pieskāries ķermeņa daļai, kur ir sēnīšu infekcija.
  • Vienmēr mazgājiet rokas pēc kāda dzīvnieka glaudīšanas.

Raksts sagatavots, izmantojot informāciju: www.dermatologs.lv

Saistītie raksti

Dvēseles gadalaiks – rudens

Dvēseles gadalaiks – rudens

Veselības klīnikas „Premium medical” ģimenes psihoterapeite Aina Poiša sevi uzskata par... lasīt vairāk

Parūpējies par bērna drošību mājās!

lasīt vairāk
Joki

Joki

Kad omītei palika 65 gadi, ārsts viņai ieteica dienā noiet 5... lasīt vairāk