Medikamentus tieši jums pagatavo aptiekā

Esam pieraduši, ka veselības problēmu gadījumos, ārsts izraksta rūpnieciski ražotus medikamentus, kas ir uzreiz nopērkami un ērti lietojami. Tomēr gandrīz ikvienam ir nācies saskarties ar situāciju, ka ārsts izraksta recepti pagatavojamām zālēm. Tas tikai nozīmē, ka, parakstot šo recepti, ārsts ir rūpīgi apsvēris jums nepieciešamo zāļu efektu. Ārsts ir domājis tieši par jums, jūsu slimības simptomiem un mērķiem, kādi būtu jāsasniedz, lietojot šo medikamentu, – skaidro Centra aptiekas Tukumā vadītāja, sertificēta farmaceite Agnese Ritene.

Lai cik arī plašs būtu aptiekās nopērkamo gatavo medikamentu klāsts, uz vietas aptiekā izgatavojamās zālēs var salikt unikālu sastāvu, kas domāts konkrētajam pacientam, konkrētiem saslimšanas simptomiem. Ja rūpnieciski ražotie medikamenti domāti vairākumam pacientu, tad izgatavojot zāles aptiekā ir iespēja variēt ar vielu daudzumu atbilstoši konkrētajai vajadzībai, kaut vai ievērojot tādu niansi, vai nepieciešams, lai medikaments iekļūst dziļāk ādā vai strādā ādas virskārtā.

Viennozīmīgi jāatzīst, ka ārstam vieglāk ir izrakstīt kādu no gatavajiem medikamentiem, jo aptiekās izgatavojamo medikamentu receptes ir unikālas, un, tās izrakstot, ārstam ļoti rūpīgi jāiedziļinās pacienta vajadzībā.

Aptiekas pamatu pamats – zāļu izgatavošana

Lai gan mūsdienās nebūt ne vairs visās aptiekās uz vietas tiek izgatavoti medikamenti, vēsturiski aptiekas pamatu pamats bija zāļu izgatavošana. Jau pirmajos aptieku noteikumos Rīgā (1636. gadā) minēts, ka aptiekāram jāprot pagatavot visdažādākās zāles pēc ārsta receptēm, jāpārvalda latīņu valoda, jāpārzina dažādas ķīmiskās tehnoloģijas metodes, jāpazīst ārstniecības augi, jāprot tos audzēt, kopt, apstrādāt un izmantot zāļu gatavošanā. Zāļu pagatavošana senatnē ir misticisma caurausta, jo tikai farmaceits labi orientējās zāļu sastāvdaļās, pārzināja pagatavošanas tehnoloģijas. Ne velti pie daudzu ārstniecisku izgudrojumu šūpuļa ir bijis farmaceits, piemēram, Dāvids Hieronīms Grindelis (1776–1836), kura vārdā ir nosaukts arī Latvijas lielākais zāļu ražotājs Grindeks.

Vēl Padomju Latvijas laikā zāļu izgatavošana aptiekās bija to darba pamats, jo zāles bija deficīta prece. Aptieku skaits bija mazs, un tās gatavoja milzīgus daudzumus gan sterilu, gan nesterilu zāļu formu pacientu un slimnīcu vajadzībām. Laikam ejot, farmācija ir ļoti strauji progresējusi, kā rezultātā vairākums medikamentu tiek sagatavoti rūpnieciski.

Plašās farmaceitu iespējas

Lai arī medicīna ir tendēta uz pacienta individuālu ārstēšanu un aprūpi, mūsdienās individuālu zāļu izrakstīšana un pagatavošana aptiekās vairs nav ļoti plaši sastopama. Problēma ir tur, ka topošajiem ārstiem netiek mācīta zāļu izgatavošana, tāpēc jaunajiem speciālistiem pietrūkst zināšanu šajā jomā. Šobrīd pārsvarā tiek strādāts ar laika pārbaudi izturējušām receptēm no 70.-80. gadiem, bet farmaceitiem ir plašas iespējas un zināšanas izgatavot arī mūsdienīgākus medikamentus, ja vien ārsts ir tik zinošs, lai izrakstītu recepti. Aptieku apvienības Mana Aptieka ietvaros esam izveidojuši bukletu, kurā apkopotas populārākās receptes, ar kurām iepazīstinām ārstus, jo ir nepieciešama savstarpējā zināšanu apmaiņa – ārstam ir jāsaprot, ko farmaceits var izgatavot, jo šī brīža iespējas ir samērā plašas. Visdrīzāk nākotnē atkal palielināsies aptiekā izgatavojamo zāļu īpatsvars, jo cilvēki ir ļoti dažādi un vienas slimības ietvaros simptomi mēdz būt ļoti atšķirīgi, kā arī cilvēki arvien vairāk novērtē individuālo pieeju. Visnotaļ ir patīkami aptiekā saņemt medikamentu, kurš pagatavots tieši tavām vajadzībām, kurš ir mūsdienīgi iepakots un ērts lietošanai, uz kura ir skaidri norādīts, ka tas domāts tieši man, kā arī skaidri izlasāmas pievienotās vielas.

Zāļu formas

Kad ārsts jums izrakstījis recepti izgatavojamām zālēm, droši vien rodas jautājums, kā farmācijas speciālists var saprast, kas tas ir un ko ar to darīt? Varu jūs nomierināt, jo farmaceiti ļoti labi zina, kas jādara, ar ko jāsāk un kādas slimības ārstēšanai zāles ir domātas. Receptēs pieņemts lietot latīņu nosaukumus gan zāļu vielām, gan pamatvielām. Visus receptē lietojamos apzīmējumus regulē noteikumi.

Iekšķīgi lietojamas:

  • Mikstūras
  • Iekšķīgi pilieni
  • Pulveri

Ārīgi lietojamas:

  • Ziedes
  • Pilieni
  • Pastas
  • Svecītes
  • Krēmi
  • Linimenti
  • Ārīgi šķīdumi, losjoni un suspensijas
  • Pūderi
  • Emulsijas

Nododot recepti aptiekā, jums jāzina, ka zāles nebūs saņemamas uzreiz, jo to pagatavošanai nepieciešams zināms laiks. Ja tās ir nepieciešamas steidzami, tad ārsts norāda uz receptes vārdu CITO (‘ātri’ – no latīņu valodas) un farmaceits Centra aptiekā Tukumā tās pagatavo apmēram 20 min. laikā. Ja zāles nav steidzamas, tad tās tiek pagatavotas apmēram 2 – 5 h laikā. Nepieciešams laiks, jo zāļu pagatavošanā piedalās vismaz divi speciālisti, kas pieņem recepti, pārbauda to sastāvu un sastāvdaļu saderību, izgatavo zāles, kontrolē izgatavoto zāļu kvalitāti, izsniedz zāles un konsultē par to lietošanu un uzglabāšanu.

Centra aptiekā Tukumā farmaceiti pārzina dažādu zāļu formu pagatavošanas tehnoloģijas un var pagatavot jebkuru zāļu formu, sākot no ziedēm, krēmiem un beidzot ar kapsulām, svecītēm, pulveriem, mikstūrām utt.

Mūsdienīga individuālajam pacientam domāta zāļu ražotne

Aptieku zāļu izgatavošanas nodaļa ir aprīkota ar datorsistēmu, elektroniskajiem svariem, ierīcēm un iekārtām zāļu pagatavošanai, reaģentiem zāļu kvalitātes kontrolei. Tā izskatās pēc laboratorijas un īstenībā arī ir neliela individuālam pacientam domātu zāļu ražotne. Zāļu izgatavošanā tiek ievērota īpaša tīrība – gatavošanā izmantojamie trauki un zāļu iepakošanai paredzētie trauki tiek sterilizēti un īpaši uzglabāti.

Maldīgs ir uzskats, ka izgatavotās zāles ir neērti lietojamas – Centra aptiekā Tukumā tās tiek ievietotas tumšās stikla pudelītēs, deguna pilieni – pudelītēs ar pipetīti uzgalītī, krēmi – mazās stikla pudelītēs, lai pacientam tās būtu ērti lietojamas. Pieaugot pieprasījumam, iespējas ir samērā plašas – gan plastmasas pudelītes, gan tūbiņas, gan pulverīšu ievietošana kapsulās u.c.

Līdzīgi uzlabojumi ir iespējami, lai panāktu labāku zāļu garšu, viendabīgumu, uzsūkšanās spējas un izskatu, piemēram, zāļu rūgto garšu iespējams nomaskēt, par pamatu izmantojot speciālu bāzes sīrupu, ziedes pagatavošanā var izmantot arī modernus pamatus, kas viegli iesūcas ādā un neatstāj taukainus traipus uz ādas un apģērba.

Medikamenti bez konservantiem

Aptiekās izgatavotajiem medikamentiem derīguma termiņš ir 1-2 mēneši, jo netiek pievienoti papildu konservanti, kas nodrošinātu zāļu ilgāku lietošanu. Arī daudzums ir neliels, kas domāts tieši konkrētās problēmas ārstniecībai.

Izgatavoto zāļu efektivitāti ārsti nereti izmanto tad, kad rūpnieciski gatavotās zāles nepalīdz vai arī ādas slimību gadījumā zāles ir nepieciešamas lieliem ķermeņa laukiem. Mūsdienās aptiekās pagatavojamās zāles visvairāk izmanto dermatologi, pediatri, otolaringologi, arī ģimenes ārsti, kuriem vēl svaigā atmiņā ir recepšu sastāvi.

Zāļu izgatavošana –sirds darbs

Centra aptiekā Tukumā pie zāļu izgatavošanas pamatā strādā divi speciālisti, kuriem ir daudzu gadu pieredze un šis darbs vienlaikus ir arī sirdsdarbs – katrs konkrētais pasūtījums tiek veikts rūpīgi apdomājot un izvēloties labākos risinājumus.

Jāatzīst, ka zāļu sagatavošanā  tiek ieguldīts liels darbs un zināšanas, bet kopumā aptiekā izgatavotās zāles ir lētākas par rūpnieciski izgatavotajām. Farmācijas nozarei līdz šim nav izdevies mainīt likumdošanu, kas noteiktu adekvātāku samaksu un tas ir par iemeslu, kāpēc daudzās aptiekās vairs šis pakalpojums netiek piedāvāts. Tomēr jāatceras, ka aptiekas sākotnējā funkcija bija tieši medikamentu izgatavošana. Tā kā arī jaunajiem farmaceitiem ir interese par šo procesu, tad jācer, ka tā atkal attīstīsies un pacientiem arvien biežāk varēsim piedāvāt individuālus medikamentus, kas palīdzēs atveseļoties ātrāk.

 

Saistītie raksti

Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs papildinājis savu mājas aptieciņu

Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa jaunākā pētījuma dati liecina, ka... lasīt vairāk
Pirts attīra gan organismu, gan dvēseli

Pirts attīra gan organismu, gan dvēseli

„Laimes sajūta, kas rodas pēc pēršanās pirtī, nav nekādi citādi iegūstama,”... lasīt vairāk
Dvēseles gadalaiks – rudens

Dvēseles gadalaiks – rudens

Veselības klīnikas „Premium medical” ģimenes psihoterapeite Aina Poiša sevi uzskata par... lasīt vairāk