Medikamentu lietošanas izraisīts mutes sausums

Sūdzības par sausumu mutē jeb kserostomiju nav retums, vienlaikus tā ir arī samērā traucējoša problēma. Ar šādām sūdzībām saskaras vismaz 10% cilvēku, bet, palielinoties lietoto medikamentu skaitam, gados vecākiem cilvēkiem šis īpatsvars sasniedz pat 30%. Sūdzības var būt nebūtiskas, tomēr smagākos gadījumos tās var būtiski ietekmēt vispārējo cilvēka veselības stāvokli, kā arī zobu un mutes dobuma veselību. Kserostomija visbiežāk izpaužas kā sausuma sajūta mutē, siekalas šķiet biezas un stiegrainas, slikta elpa, grūtības košļāt, runāt, norīt un pat smaganu iekaisumi.

Galvenās kserostomijas komplikācijas ir:

Zobu kariess. Pastiprināti rodas zobu bojājumi, jo ir zudusi siekalu aizsargājošā darbība.

Sēnīšinfekcijas – mutes kandidozes attīstība. Tā izpaužas kā visbiežāk balti aplikumi uz mēles un vaigu gļotādas. Raksturīgas arī garšas izmaiņas un dedzinoša sajūta mutē. Īpaši tas var ietekmēt pacientus, kam nepieciešams lietot zobu protēzes.

 

Iespējamie iemesli:

 

Medikamentu lietošanas blaknes ir visbiežākais kserostomijas cēlonis.

Slimības izpausme. Mutes sausums var attīstīties gan dažādu gremošanas slimību gadījumā (piemēram, celiakija), gan iekaisumu un endokrīnu saslimšanu rezultātā, to var radīt arī atsevišķas infekciju slimības un neiroloģiskas saslimšanas.

Slimības rezultātā organismā var attīstīties šķidruma trūkums jeb dehidratācija. To var izraisīt, piemēram, drudzis, smaga caureja vai vemšana.

Par siekalu veidošanos atbildīgo nervu bojājums. Līdzīgs efekts var būt arī, ja ietekmēti attiecīgie smadzeņu centri insulta vai traumas gadījumā.

Staru terapija, ko izmanto galvas un kakla onkoloģisku saslimšanu gadījumā, izraisa salīdzinoši smagu kserostomiju.

Elpošana ar atvērtu muti var radīt sūdzības. Tāpēc par mutes sausumu var būt atbildīgs arī ieildzis deguna blakusdobumu iekaisums, kas neļauj elpot caur degunu.

Iespējams, ka iemesls tā arī netiek noskaidrots un sūdzībām ir kāds psihogēns iemesls.

 

Medikamenti

 

Centrālo nervu sistēmu ietekmējošie līdzekļi, kurus izmanto depresijas ārstēšanā un dažādu citu psihisku traucējumu terapijā – antidepresanti, neiroleptiskie līdzekļi u.c. Šāda blakne piemīt arī pretkrampju un pretparkinsonisma līdzekļiem. 

Alerģijas izpausmju mazināšanai izmantotie medikamenti – antihistamīni (izteiktāk vecāko paaudžu medikamenti). Tos  bieži iespējams aizvietot  ar jaunākas paaudzes medikamentiem.

Pseidoefedrīnu tablešu vai sīrupa veidā izmanto iesnu mazināšanai. Bieži ietilpst kombinēto pretsaaukstēšanās līdzekļu sastāvā, kur nereti tiek kombinēts ar antihistamīniem.

Hroniskas obstruktīvas plaušu slimības ārstēšanā pielietotie aerosoli, īpaši tie, kuru sastāvā ietilpst tiotropijs, ipratropijs u.c.

Asinsspiedienu mazinošie līdzekļi  – klonidīns, moksonidīns, metildopa, ietekmējot nervu sistēmu, samazina siekalu izdali. Sūdzības var radīt arī atsevišķi aritmiju ārstēšanā lietotie līdzekļi.

Tramadols, morfīns u.c. narkotiskie pretsāpju līdzekļi, ko izmanto spēcīgu sāpju mazināšanai.

Diurētiskie līdzekļi, ko izmanto dažādu tūsku novēršanai, izvadot no organisma šķidrumu, var radīt dehidratāciju un arī mutes sausumu.

Onkoloģijā izmantotie ķīmijterapeitiskie līdzekļi un pretvemšanas medikamenti.

 

 

Ko darīt?

 

Nepieciešams izvairīties no darbībām, kas varētu pastiprināt sūdzības.

Informējiet savu ārstu par sūdzībām. Ja tas iespējams, jācenšas izvairīties no sūdzību pastiprinošu medikamentu lietošanas.

Jāpievērš uzmanība uzņemtā šķidruma daudzumam – tas nedrīkst būt mazāks par 2l dienā. Arī nelielu šķidruma malku bieža šķidruma uzņemšana var izrādīties noderīga un efektīva.

Jāizvairās no mutes sausuma pastiprinošiem faktoriem kā smēķēšana, alkoholiskie dzērieni, kafijas u.c. kofeīnu saturošu dzērienu lietošana.

Ir jāņem vērā, ka pārmērīgs uzbudinājums un stress izteikti rada mutes sausumu.

 

Siekalu aizvietotāji var atvieglot traucējošos simptomus. Tie tiek veidoti ar neitrālu pH un satur elektrolītus, kas atbilst dabīgajam siekalu sastāvam. Šie līdzekļi pieejami aerosolu, gēlu un sūkājamo tablešu veidā.

 

Siekalu veidošanas stimulatori ir līdzekļi, kas, stimulējot atbilstošus receptorus, fizioloģiski palielina siekalu izdali.

Košļājamās gumijas bez cukura, stimulējot garšas receptorus, pastiprina siekalu veidošanos. To lietošana parasti nerada blaknes.

Askorbīnskābe (C vitamīns). Problēmas varētu radīt ilgstoša C vitamīna lietošana, jo tādā gadījumā var rasties zobu emaljas bojājumi.

Ābolskābe ir efektīvs līdzeklis, lai palīdzētu ārstēt mutes sausumu, un dabā sastopama tādos augļos kā āboli un bumbieri. Ilgstoši lietota tā rada zobu emaljas demineralizāciju.

Par spēcīgāku siekalu veidošanās stimulatoru izmantošanu nopietnākos gadījumos lems ārsts. Ir arī īpaši līdzekļi, kas spēj mazināt staru terapijas izraisītu kserostomiju.

Labus rezultātus sniedz arī akupunktūra u.c. alternatīvas metodes.

 

Saistītie raksti

Uzturs hronisku aknu slimību gadījumā

Jo vecāks cilvēks, jo lielāka iespēja iegūt kādu hronisku saslimšanu, bet... lasīt vairāk

Indras ceļš līdz sirds profesijai

Teju kā apritējis gads kopš Mana Aptieka Maija aptiekas Alsungas filiālē... lasīt vairāk

Kā neienest mājās Covid – 19 !

Ņemot vērā straujo vīrusa  Covid 19 izplatību, ir ieteikums pēc iespējas ... lasīt vairāk