Medikamenti un bezmiegs

Bieži vien bezmiegs, problēmas iemigt nav radušās pašas no sevis, gluži pretēji – visbiežāk tām ir kāds ļoti konkrēts iemesls – kāda saslimšana, dzīvesveids, dažkārt arī kāds no pacienta lietotajiem medikamentiem. Jebkuras zāles, kas ietekmē nervu sistēmu, var ietekmēt arī cilvēka nomoda – miega ciklu.

Sirds-asinsvadu slimību ārstēšanā lietotie medikamenti

•             Beta adrenoblokatori tiek izmantoti paaugstināta asinsspiediena (AS), aritmiju ārstēšanā. Atsevišķi šīs grupas pārstāvji (piemēram, metoprolols, propranolols u.c.)  aktīvi ietekmē arī miegu. Ir atklāta sakarība, ka šo medikamentu lietotāji nakts laikā mostas biežāk, biežāk redz spilgtus sapņus vai murgus. Tiek uzskatīts, ka šie medikamenti ietekmē miegu, mazinot melatonīna – miega hormona izdali. Ja pie miega traucējumiem tiešām vainojama šī medikamentu grupa, ir vērts konsultēties ar savu ārstu. Pētījumā atklāts, ka šādos gadījumos var palīdzēt papildu melatonīna lietošana, ko bez receptes var iegādāties aptiekās.

•             Arī citi AS mazinošie medikamenti var ietekmēt miegu, it sevišķi, ja to lietošana ir tikko kā  uzsākta, vai tiek lietotas lielas medikamentu devas.

•             Statīni tiek lietoti holesterīna līmeņa mazināšanai. Daļa šīs medikamentu grupas pārstāvji (piemēram, atorvastatīns) viegli pārvar asins/smadzeņu barjeru un, nokļūstot jau smadzeņu audos, spēj radīt bezmiegu un murgus. Statīnu gadījumā bezmiegu uzskata par pārliecinoši pierādītu, bet reti sastopamu blakni.

Elpceļu saslimšanu gadījumā lietotie medikamenti

•             Teofilīns ir medikaments, kas stimulē elpošanu un paplašina bronhus. Visbiežāk tas ir aktuāli astmas un HOPS pacientiem. Šim medikamentam ir vairākas izteiktas blaknes un bezmiegs ir viena no tām. Teofilīna lietotājiem iesaka izvairīties no kofeīnu saturošu dzērienu un produktu lietošanas (šokolāde, kafija, stipra tēja, kola u.c.), jo to ietekme uz miegu var summēties.

•             Līdzīga darbība piemīt arī salbutamolam, kurš tiek lietots gan aerosola gan sīrupa veidā astmas pacientiem un atsevišķos klepus gadījumos. Ja astmas pacients saskaras ar šādu problēmu, pastāv iespēja to aizstāt ar citu tās pašas grupas medikamentu. To starpā ir pat tādi, kas ne tikai nepasliktina, bet pat spēj uzlabo miegu.

•             Inhalējamo aerosolu sastāvā it sevišķi astmas gadījumā tiek lietoti glikokortikoīdi. Aerosolu formā tie ir nesalīdzināmi drošāki par iekšķīgi lietojamām zāļu formām, bet īpaši lielu devu gadījumā ir pierādīta ietekme uz miegu un hiperaktivitāti veicinoša darbība. Šādā gadījumā iesaka tos nelietot pirms naktsmiera.

Kombinētie pretsāpju līdzekļi

•             Atsevišķu kombinēto pretsāpju līdzekļu sastāvā ietilpst arī kodeīns. Tie ir gan bezrecepšu, bet pārsvarā recepšu medikamenti. Viena no tā blaknēm ir miegainība. Taču ilgstošas lietošanas gadījumā iespējams bezmiegs, miegainība dienas laikā un pastāvīgas nogurums.

Antidepresanti

•             Šīs medikamentu grupas preparātu ietekme uz miegu var būtiski atšķirties – vieni pārsvarā izraisīs miegainību, citi savukārt – bezmiegu. Piemēram: fluoksetīns, venlafaksīns pārsvarā izraisīs bezmiegu, bet paroksetīns, mirtazapīns – miegainību.

•             Ja medikaments izraisa miegainību un nozīmēts lietošanai vienreiz dienā, labāk to lietot pirms gulētiešanas, lai izvairītos no miegainības un reiboņa dienas laikā.

•             Ja medikamenta ietekmē attīstās miega traucējumi, labāk to lietot no rīta vai vismaz līdz plkst.16. Ir jāizvairās no automašīnas vadīšanas, līdz kļūst saprotama organisma reakcija pret preparātu.

•             Bezmiegs vēl jo vairāk var padziļināt depresiju, tāpēc par šādu problēmu noteikti jāinformē ārsts. Pastāv iespējas gan koriģēt devas, gan mainīt medikamentu.

Citi medikamenti ar stimulējošu darbību

Miega traucējumus rada dažādu narkotisko vielu, alkohola lietošana. Pārtraucot to lietošanu, miega problēmas  pastiprinās un apgrūtina kaitīgo ieradumu atmešanas procesu.

•             Pseidoefedrīns un fenilefrīns –tiek lietoti kombinēto pretsaaukstēšanās līdzekļu sastāvā kā līdzekļi ar pretiesnu darbību. To stimulējošā darbība var izraisīt bezmiegu.

•             Kofeīns – lai gan labi zināma kafijas stimulējošā darbība, bieži pacienti nepamana kofeīnu starp medikamenta sastāvdaļām. To plaši lieto kombinācijās ar pretsāpju līdzekļiem, jo šādi pastiprinās pretsāpju līdzekļa darbība. Diemžēl lietots vakarpusē, tas ne tikai novērsīs sāpes, bet aizdzīs prot arī miegu.

Saistītie raksti

Pirts aptieka iespējas garām nelaiž

Mana Aptieka Pirts aptieka Limbažos piedzīvojusi kārtējās pārmaiņas – tagadējās telpas... lasīt vairāk

Vizīte pie proktologa: grūtākais ir… atnākt

Latvijā proktologs ir ķirurgs, kurš pamatā nodarbojas ar taisnās zarnas slimību... lasīt vairāk

Samazinās fiziski aktīvo iedzīvotāju skaits

Par satraucošu tendenci var uzskatīt to, ka pamazām samazinās to iedzīvotāju... lasīt vairāk