Medicīniskā rehabilitācija pacientiem pēc Covid-19 infekcijas

Nacionālais veselības dienests informē, ka, sākot ar 2021. gada 1. jūliju, pacientiem, kuri ir izslimojuši laboratoriski apstiprinātu Covid–19 infekciju, ir iespēja saņemt ambulatoro medicīnisko rehabilitāciju un medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā.

Ja atveseļošanās periodā pēc pār­slimota Covid–19 joprojām ir vājums, ātrs nogurums, elpas trūkums, klepus, rīšanas traucējumi, sāpes krūtīs, galvaskausā, ķermeņa sāpes vai trauksme, līdzsvara, izziņas un miega traucējumi un ikdienas nodarbju veikšanas ierobežojumi, tad jautājiet savam ģimenes ārstam, kāda ir REHABILITĀCIJA PĒC PĀRSLIMOTA COVID-19.

Līdz šim apkopotā informācija rāda, ka atveseļošanās process pēc infekcijas ir individuāls un bieži vien ilgstošs.

Pacienta rehabilitācijas programmā atbilstoši vajadzībai var tikt iesaistīti dažādi speciālisti, un viņi ar pacientu strādā individuāli – sniedzot ambulatorus rehabilitācijas pakalpojums, vai multidisciplinārā komandā – dienas stacionārā.

Ir svarīgi saņemt savlaicīgu, individuālajām vajadzībām atbilstošu rehabilitāciju!

Kurus pacientus var nosūtīt uz ambulatoro rehabilitāciju?

Ģimenes ārsts, ārsts-speciālists vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts uz ambulatoro medicīnisko rehabilitāciju var nosūtīt pacientus, kuriem izpildās visi trīs kritēriji:

1. Pēc pārslimotas Covid–19 slimības radušies vai pasliktinājušies viegli vienā funkcionēšanas līmenī funkcionēšanas traucējumi, kas ierobežo personas darba spējas vai spējas veikt ikdienas aktivitātes, bet neietekmē personas pašaprūpi;

2. Pacientam ir vismaz viens no šādiem simptomiem:

  • viegla elpošanas mazspējas pakāpe;
  • viegla līdz mērena kardiovaskulāra mazspēja;
  • neiroloģiski bojājumi;
  • muskuloskeletālie simptomi;
  • citas klīniskas izpausmes;

3. Pacientam nav nepieciešama 24 stundu medicīniskā uzraudzība un skābekļa atbalsts.

Kas ietilpst rehabilitācijas programmmā?

Rehabilitācijas pamatā ir elpošanas vingrinājumi, kā arī pēc īpaši smagas slimība gaitas – spēku atgūšana ikdienas darbību veikšanai. Rehabilitācijas programma ir pieejama gan valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu ietvaros dažādās medicīnas iestādēs, gan arī kā maksas pakalpojums.

Lai saņemtu valsts apmaksāto rehabilitācijas programmu, pacientam nepieciešams ārsta nosūtījums.

Nacionālais veselības dienests informē, ka, sākot ar 2021. gada 1. jūliju, pacientiem, kuri ir izslimojuši laboratoriski apstiprinātu Covid-19 infekciju (anamnēzē diagnoze “U07.1. – Covid–19, ja vīruss identificēts” atbilstoši Starptautiskajai slimību un veselības problēmu klasifikācijai SSK10), ir iespēja saņemt ambulatoro medicīnisko rehabilitāciju un medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā.

Papildu informācija:

https://www.vmnvd.gov.lv/lv