Matu un galvas ādas veselība

VC4 skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģi, triholoģi Jekaterinu Pudovu jau bērnībā interesēja medicīna – visi zvēriņi tika izārstēti. „Līdz matu, nagu un ragu ārstēšanai,” kā, smaidot saka Jekaterina, „nonācu pakāpeniski. Sākumā vairāk interesēja kosmetoloģija, iestājoties universitātē bija vēlme dziļāk izpētīt cilvēka “dvēseli” un kļūt par acu ārsti, bet pamazām arvien vairāk ieinteresēja un piesaistīja dermatoloģija un tās atzars – triholoģija.”

Jekaterina pēc Rīgas Stradiņa Universitātes absolvēšanas specializējās dermatoveneroloģijā. Trihologa specialitāti apguva International Association of Trihologists  Sidnejā,  savukārt praktizējusies Ņujorkā. Papildus darbam Latvijā vada nelielu klīniku Dānijā.

Brīvajā laikā Jekaterina kopā ar dzīvesdraugu izbauda zemūdens pasauli nirstot.

 

Viena no cilvēka skaistākajām rotām viennozīmīgi ir mati, bet, ko darīt, ja tie sāk izkrist, skaidro Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe, triholoģe Jekaterina Pudova.

Matu veselības stāvoklis vistiešākajā veidā atspoguļo veselību kopumā. Matu izkrišanas iemesli var būt dažādi – sākot ar stresu līdz nopietnām medicīniskām problēmām. Matu un galvas ādas izmaiņas var izraisīt gan ādas, gan iekšķīgas slimības. Laicīga konsultācija pie kvalificēta speciālista var pasargāt no šo slimību attīstības.

Uz galvas cilvēkam ir no 100 000 līdz 150 000 matu, katru dienu izkrīt apmēram 1% (norma parasti ir 30-80, līdz 100 matiem, jārēķinās, ka mazgāšanas reizē izkritušo matu skaits palielinās). Tas, ka mati izkrīt, ir normāls process, uzmanība jāpievērš tikai tad, ja mati sāk izkrist pastiprināti.

Jo vecāks cilvēks paliek, jo augšanas fāze ir īsāka. Matu nomaiņu ciklu skaits ir limitēts, tāpēc cilvēkiem cienījumā vecumā matu ir krietni mazāk kā jaunībā, tas ir normāls, dabisks process un nav jāsaista ar nekādām veselības problēmām.

Galvenie iemesli matu izkrišanai:

Dzelzs trūkums (izteikti sievietēm);

Nepareizas diētas rezultātā rodas kādu vielu trūkums;

Gremošanas problēmas;

D vitamīna trūkums;

Vairogdziedzera problēmas;

Hormonālās sistēmas disbalanss;

Jebkuras hroniskas slimības rezultātā;

Lokālas sēnīšu un bakteriālas infekcijas.

 

Viena no galvas ādas problēmām ir blaugznas, to iespējamie iemesli:

Seborejiskais dermatīts;

Kā alerģijas izpausme;

Sēnīšu infekcija;

Psoriāze vai zvīņēde;

Ja palīdz kāds pretblaugznu līdzeklis vai šampūns, tad visdrīzāk tas ir seborejiskais dermatīts, kas izteiktāks ir vīriešiem nekā sievietēm. Ja speciālie šampūni nepalīdz, tad jādodas pie ārsta, lai noskaidrotu blaugznu rašanās iemeslu.

Matu un galvas ādas kopšana

Matu kopšana katram cilvēkam ir ļoti individuāla. Mati jāmazgā atkarībā no taukošanās intensitātes. Arī pārmērīga mazgāšanās, tāpat kā ilgstoša nemazgāšanās nav veselīga – visam jābūt ar samēru.

Visbiežākās kļūdas ir nepareizu matu šampūnu, kondicionieru un balzamu izvēle un lietošana. Šampūni jāizvēlas pēc galvas ādas stāvokļa, nevis pēc matu stāvokļa – ja galvas āda bieži taukojas, tad jāizvēlas šampūns taukainai ādai. Savukārt balzami un kondicionieri jāizvēlas attiecīgi – sausiem, krāsotiem u.c. matiem. Matu maskas nedrīkst smērēt uz galvas ādas – ir ļoti maz masku, kuras domātas tieši galvas ādai.

Par matu izkrišanas 
galvenajiem cēloņiem un matu veselības diagnostikas metodēm lasiet nākamajā Mana Veselība numurā.

Saistītie raksti

Tēva diena – 8. septembrī

Tēva diena – 8. septembrī

Tie ir svētki, kas veltīti tēva lomas godināšanai ģimenē un sabiedrībā.... lasīt vairāk

5 pazīmes, kas liecina par novājinātu imunitāti

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” pētījums liecina, ka lielākā daļa... lasīt vairāk

Zarnu nūjiņas izraisītās infekcijas un to profilakse

Visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia... lasīt vairāk