Matu un galvas ādas veselība

Septembra Mana Veselība numurā Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe, triholoģe Jekaterina Pudova stāstīja par matu un galvas ādas veselību. Viņa minēja galvenos matu izkrišanas iemeslus, kā arī deva padomus matu un galvas ādas kopšanai. Šajā numurā runāsim par matu izkrišanas cēloņiem un matu veselības diagnostikas metodēm.

Matu izkrišanas cēloņi

Rētainas matu izkrišanas (alopecija)

Sarkanā vilkēde, skrelodermija u.c

Nerētainas matu izkrišanas (alopecija)

Difūza matu izkrišana (vispārēja)

Akūta matu izkrišana pēc operācijām, dzemdībām u.c. (reakcija uz kādām izmaiņām organismā, līdz 4 mēn. jānormalizējas).

Hroniska matu izkrišana 
(vairāk kā 6 mēn.) cilvēks regulāri slimo, vai kāds cits iemesls.

Noteikti jādodas pie ārsta, lai pārbaudītu vispārējo veselību un noskaidrotu matu izkrišanas iemeslus.

Hormonālo traucējumu izraisīta matu augšanas traucējumi (palielināta androgēno darbība – vīrišķais dzimumhormons). Pamatā mati izkrīt galvas augšpusē, kā rezultātā rodas plikpaurība. Vairāk izplatīts vīriešiem (50 g. – 50%), bet ir tendence palielināties sievietēm.

Vīrieši var lietot minoxidilu, kas jālieto regulāri visu mūžu, jo pretējā gadījumā process turpinās. Šo līdzekli var lietot arī sievietes – tikai 2%. Iespējama matu pārstādīšana.

 

Dažādu infekciju rezultātā (lokālās sēnīšu un bakteriālās infekcijas)

Perēkļveidu matu izkrišana (iespējama atgriezeniska matu ataugšana, bet var būt gadījumi, ka tas ir priekšvēstnesis kādai nopietnai slimībai, tāpēc šajos gadījumos noteikti jākonsultējas ar ārstu.

 

Galvas ādas 
un matu veselības 
diagnostikas metodes


Klīniska apskate un “vilkšanas” tests (var veikt ikviens mājas apstākļos), ja to veic pie speciālista, tad vēlams matiem nebūt tikko kā mazgātiem (ieteicams nemazgāt vismaz diennakti vai pat 2, atkarībā, cik ātri mati taukojas).

Paņem saujā matu šķipsnu un viegli pavelk, ja saujā paliek no 0-2 matiem, tad tas ir normāli, ja 4-5 mati – tas liecina, ka krīt vairāk nekā nepieciešams un būtu jādodas pie speciālista, lai noskaidrotu matu krišanas iemeslus.

Viena no galvenajām diagnostikas metodēm – ar dermaskopu (10-200 reižu palielinājums) veic trihoskopiju – apskata galvas ādu un matu stiebru (saknes gan nē), galus, izvērtē struktūru, lai piemērotu atbilstošāko ārstēšanas metodi. Svarīgi ir apskatīt matu visā garumā, jo nepareizas matu kopšanas rezultātā tie var lūzt, radot sajūtu, ka notiek pastiprināta matu izkrišana.

Trihogramma  – divās vietās jāizrauj apmēram 50 matu. Vispirms  galvas augšpusē, jo tā ir hormonāli atkarīga zona, un pakausī.

Biopsija – veic lokālu ādas anestēziju un paņem ādas un matu paraugu. Tādejādi iespējams analizēt matu un galvas ādas veselības stāvokli šūnu līmenī. Izmanto neskaidro gadījumu diferencēšanai vai diagnozes precizēšanai.

Mati aug cikliski, asinhroni un iziet trīs fāzēs – augšanas fāze (no 2 līdz pat 10 gadiem, šajā fāzē atrodas 85% no matiem), pārejas fāze (1%) un izkrišanas fāze (ap 10-15%). Parasti mati izkrīt, kad jau atrodas izkrišanas fāzē.

Jo vecāks cilvēks paliek, jo augšanas fāze ir īsāka. Matu nomaiņu ciklu skaits ir limitēts, tāpēc cilvēkiem cienījamā vecumā matu ir krietni mazāk kā jaunībā, tas ir normāls dabisks process un nav jāsaista ar nekādām veselības problēmām.

Saistītie raksti

Mana Aptieka zīmējumu konkursam – 10 gadu jubileja

Mana Aptieka zīmējumu konkursam – 10 gadu jubileja

Jau desmito gadu ikviens bērns no 4 līdz 12 gadiem var... lasīt vairāk

Rudens –vīrusu kulminācijas laiks

Tuvojoties rudenim, jārēķinās, ka cilvēkiem uzglūn ne tikai Covid–19, bet arī... lasīt vairāk
Medikamentu lietošanas izraisīts mutes sausums

Medikamentu lietošanas izraisīts mutes sausums

Sūdzības par sausumu mutē jeb kserostomiju nav retums, vienlaikus tā ir... lasīt vairāk