Farmaceita profesija prasa nepārtrauktu mācīšanos, lai sekotu medicīnas un farmakoloģijas straujajai attīstībai. Šogad “Mana Aptieka” ikgadējās apmācības ir veltītas dermatoloģijai, ļaujot farmaceitiem efektīvāk palīdzēt risināt ādas problēmas un sniegt vērtīgus padomus pacientiem. Apmācību mērķis ir paplašināt zināšanas, arī lai veicinātu profilaksi un iedrošinātu iedzīvotājus savlaicīgi rūpēties par savu veselību.
Katru gadu farmaceitu sadarbība ar ārstiem kļūst arvien nozīmīgāka, īpaši situācijās, kad speciālistu pieejamība ir ierobežota. Apgūstot jaunāko informāciju par ādas kopšanas līdzekļiem un biežākajām ādas saslimšanām, “Mana Aptieka” farmaceiti var sniegt profesionālas konsultācijas un palīdzēt pacientiem izvēlēties piemērotākos līdzekļus. Ja rodas neskaidrības vai nepieciešams padoms, iedzīvotāji droši var vērsties pie farmaceita, kurš palīdzēs saprast situāciju vai vajadzības gadījumā ieteiks apmeklēt ārstu.
Akne un rozācija – izplatītas ādas problēmas
Šogad apmācību pirmajā daļā galvenā uzmanība tika pievērsta aknei un rozācijai – bieži sastopamām ādas problēmām, kas skar dažāda vecuma cilvēkus. Akne ir hroniska tauku dziedzeru slimība, kas visbiežāk izpaužas pusaudžiem un jauniešiem, bet var turpināties arī pieaugušo vecumā. Galvenie simptomi bieži ir komedoni (melnie punkti), pustulas (strutu pūslīši) un smagākos gadījumos – rētas. Akni veicina hormonālās izmaiņas, stress un nepareiza kosmētikas lietošana. Vieglākos gadījumos pietiek ar lokālu terapiju (krēmi, ziedes, geli), kas satur, piemēram, retinoīdus un antibakteriālus līdzekļus. Smagākos gadījumos nepieciešama iekšķīga ārstēšana.
Savukārt rozācija ir hroniska sejas ādas slimība, kas izpaužas kā apsārtums, bet dažkārt nedaudz līdzīgi pusaudžu aknei, veidojot papulas (iekaisuši ādas pacēlumi) un pustulas. To saasina saules iedarbība, stress, alkohols un citi kairinātāji. Ārstēšanā būtiska ir gan medikamentu lietošana, gan dzīvesveida izmaiņas, piemēram, saules aizsargkrēmu lietošana un izvairīšanās no asiem ēdieniem. Apmācību laikā farmaceiti apguva, kā palīdzēt pacientiem izvēlēties atbilstošus kopšanas līdzekļus un kādos gadījumos ieteikt apmeklēt dermatologu.
Farmaceits – atbalsts ādas problēmu ārstēšanā
“Farmaceits var būt nozīmīgs palīgs vienkāršāku ādas saslimšanu gadījumos, piedāvājot efektīvus bezrecepšu līdzekļus un palīdzot izprast nozīmēto ārstēšanu,” uzsver “Mana Aptieka” farmaceitu apmācības pasniedzēja, dermatoloģe Dr. med. Alise Balcere. “Slimību ārstēšana neaprobežojas tikai ar ārsta konsultāciju. Veiksmīgā pacienta aprūpē liela nozīme ir arī farmaceitu darbam kā daudzu vizīšu noslēdzošajam posmam. Farmaceits pārliecinās par zāļu lietošanas pareizību, iedrošina un piemeklē papildu ādas kopšanas produktus, kas ir būtiski ādas slimību ārstēšanai un profilaksei. Situācijās, kad dermatologa pieejamība ir ierobežota, farmaceits var ieteikt efektīvus bezrecepšu līdzekļus, mazinot akūtos simptomus un sniedzot atbalstu pacientam. Šāda sadarbība palīdz dermatologam izvērtēt turpmākās terapijas iespējas.”
“Dermatoloģisko problēmu ārstēšana var būt garš un sarežģīts process, un es redzu, cik svarīgi ir sniegt atbilstošu palīdzību katrā posmā. Arī pieejamo ādas kopšanas līdzekļu dažādība un nianses var pacientam radīt apjukumu. Tāpēc ir prieks, ka mūsu sniegtais padoms var palīdzēt pacienta veselības uzlabošanā,” atzīst Madonas “Priežu aptiekas” farmaceite Jekaterīna Aksejeva
Nepārtraukta izglītība – kvalitātes garants
Apmācību nākamajos posmos uzmanība tiks veltīta citām ādas saslimšanām, piemēram, psoriāzei un atopiskajam dermatītam. Šīs slimības prasa padziļinātas zināšanas, lai farmaceiti varētu ne tikai ieteikt atbilstošus līdzekļus simptomu mazināšanai, bet arī palīdzēt pacientiem saprast ārstēšanas procesu un profilakses pasākumus.
“Mana Aptieka” ar šīm apmācībām apliecina, ka farmaceita profesionālā izaugsme ir nepārtraukts process, kas veicina augstāku aprūpes kvalitāti un efektīvāku palīdzības sniegšanu pacientiem. Ieguvējs no šīs profesionālās izaugsmes viennozīmīgi ir pacients – viņš saņem ātrāku un kvalitatīvāku palīdzību, kas uzlabo viņa veselību un pašsajūtu.