Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā veselīgu

Šobrīd 56% Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā veselīgu, savukārt 38% iedzīvotāju uzskata, ka viņu dzīvesveids ir neveselīgs (to skaitā 34% – drīzāk neveselīgs, bet 4% – ļoti neveselīgs), liecina “Mana Aptieka &Apotheka Veselības indekss”.

Pētījums “Mana Aptieka &Apotheka Veselības indekss” par Latvijas iedzīvotāju veselības pašvērtējumu un profilakses lomu ikdienā tapis “Mana Aptieka” un “Apotheka” vadībā sadarbībā ar SKDS. Šī pētījuma mērķis ir veicināt Latvijas sabiedrības veselības stāvokļa apzināšanos, lielākas uzmanības pievēršana tieši veselības profilaksei, kā arī veselīga dzīvesveida popularizēšanai.

“Indeksā nolēmām apskatīt četrus, mūsuprāt, būtiskus veselību ietekmējošus faktorus – uzturu, atkarības, sportu un fiziskās aktivitātes. Veselības indeksu plānojam veidot regulāri – reizi gadā, lai gūtu kvalitatīvu priekšstatu par sabiedrības veselības pašnovērtējuma un profilakses lomas attīstību un izmaiņām ik gadu,” skaidro “Mana aptieka” aptiekas vadītāja Agnese Ritene.

“Šobrīd pastāv uzskats, ka aptieka ir vieta, kur griežamies pēc palīdzības veselības problēmu dēļ, taču aptiekas funkcijas tieši šobrīd būtiski mainās. Proti, aptiekas nav tikai vieta, ko apmeklēt, kad kaut kas sāp, bet vieta, kuru apmeklēt, lai preventīvi rūpētos par veselību. Līdz ar domu par aptieku funkciju, vēlējāmies gūt arī kvalitatīvus un visaptverošus rādītājus, kas atspoguļotu pašreizējo sabiedrības veselības pašvērtējumu un attieksmi pret profilaksi,” komentē SIA “A Aptiekas” valdes loceklis Jānis Kūliņš.

Indeksa rezultāti liecina, ka, vērtējot savu fizisko aktivitāšu pietiekamību, vairāk nekā puse jeb 52% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka neveic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu, to skaitā 31% – ka aktivitāšu ir nedaudz par maz, 21% – ka krietni par maz, bet 44% aptaujāto iedzīvotāju uzskata, ka veic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu.

Kopumā puse jeb 51% iedzīvotāju norāda, ka viņiem ir veselības problēmas, kas traucē ikdienas aktivitātēm. Gandrīz tikpat jeb 48% norāda, ka viņiem nav tādu veselības problēmu, kas vismaz pēdējo sešu mēnešu laikā būtu traucējušas ikdienas aktivitātēm.

“Veselība un dzīves kvalitāte lielā mērā atkarīga no cilvēka fiziskām aktivitātēm. To pietiekami ilustrē pētījums. Jo kvalitatīvākas, regulārākas un organizētākas ir šīs fiziskās aktivitātes, jo noturīgāka ir cilvēka veselība un stabilāka imūnsistēma. Spēcīga, pašpārliecināta un efektīva personība ir veselības nozares un fiziskās kultūras kopējais mērķis. Es teiktu, ka tam vajadzētu būt valstiski svarīgam mērķim. Ar izstrādātu stratēģiju mērķa sasniegšanai vai vismaz virzībai uz to,” indeksu komentē fiziskās sagatavotības un vieglatlētikas treneris Helmuts Rodke.

Veselības indekss liecina, ka 70% aptaujāto iedzīvotāju pēdējo reizi pie ģimenes ārsta bijuši pēdējā gada laikā, 19% savu ģimenes ārstu pēdējo reizi apmeklēja pirms viena vai diviem gadiem, bet 10% – vēl senāk.

No pētījuma anketā minētajiem veselīga dzīvesveida ieteikumiem 56% iedzīvotāji ievēro to, ka diennaktī jāizder vismaz no litra līdz pusotram litram ūdens. Gandrīz puse jeb 49% nesmēķē un izvairās no piesmēķētas vides, 48% nekad nepārsniedz pieļaujamās alkohola normas. Pietiekami daudz laika miegam velta 43% aptaujāto iedzīvotāju, bet 41% ārstēšanās gadījumā lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus. Trešdaļa jeb 36% iedzīvotāju veic regulāras profilaktiskās medicīniskās apskates, veselības pārbaudes, ko iesaka veikt konkrētā vecuma cilvēkiem.

Indekss izveidots 2016. gada maijā, kad tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica Latvijas iedzīvotāju aptauju. Kopumā tika aptaujāti 1000 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.