Lidojuma ietekme uz cilvēka veselību

Mūsdienu lidmašīnu salonos gaisa spiediens neatbilst cilvēkam pierastajam atmosfēras spiedienam jūras līmenī. Tas ir līdzvērtīgs spiedienam aptuveni 1-1,5 km augstumā. Šādos apstākļos gaiss izplešas un dažādos organisma  dobumos tā tilpums var palielināties par aptuveni 25%. Šī izplešanās var saasināt slimību izpausmes.

Uz neilgu laiku var mazināties arī skābekļa piesātinājums gaisā, kas var radīt problēmas plaušu, sirds slimību un anēmijas pacientiem. Relatīvi veselam cilvēkam šīs izmaiņas neradīs nekādas problēmas, bet ir cilvēki, kuriem būtu ieteicams no šādām situācijām izvairīties.

Pacienti ar sirds-asinsvadu saslimšanām

•           Sirds mazspēja vieglā formā, koronāra sirds slimība, arteriāla hipertensija (paaugstināts asinsspiediens) parasti lidojot nerada problēmas. Tas pats attiecas arī uz smagākiem gadījumiem pie nosacījuma, ja šīs slimības labi pakļaujas medikamentu kontrolei. Taču šo slimību smagākās vai neārstētas formas gan ir iemesls konsultācijai ar ārstu, jo pastāv iespēja, ka jūs nedrīkstat lidot vai nepieciešams ievērot kādus drošības pasākumus. Piemēram, ja sūdzības izpaužas pie minimālas slodzes vai pat miera stāvoklī, no lidošanas būtu vēlams izvairīties. Atsevišķos gadījumos var palīdzēt papildus skābekļa lietošana, ko jāsaskaņo ar lidsabiedrību.

•           Lidot nedrīkstēs arī pacienti, kas nesen pārcietuši infarktu, kā arī pacienti ar paaugstinātu 
infarkta attīstības risku (piemēram, nestabila stenokardija u.c.).

•           Nesen pārciests insults, citi smadzeņu asinsrites traucējumi, dažādas sirds-asinsvadu sistēmu ietekmējošas operācijas – šādās situācijās pirms lidošanas būtu noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Trombu veidošanās

Pasaules veselības organizācija ir secinājusi, ka tromboembolisma attīstības risks dubultojas pēc ilga (> 4 stundas) lidojuma. Risks pieaug, pieaugot lidojuma ilgumam un lidojumu biežumam īsā laika periodā. Visticamāk tas saistāms tieši ar ilgstošu nekustīgumu. Vēl jo vairāk risku paaugstina palielināts svars, hormonālās kontracepcijas lietošana, vecums, smēķēšana, varikozas vēnas u.c. faktori, kas var veicināt trombu veidošanos.

Profilakses pasākumi:

•           Pārliecinieties, ka uzņemiet pietiekošu šķidruma daudzumu;

•           Lidojuma laikā izvingriniet kājas, ikrus. Ik pa laikam piecelieties un pavadiet laiku stāvus;

•           Izvairieties no pārmērīgas alkohola un kafijas lietošanas;

•           Izvairieties no nospiedošām zeķēm, bet, ja iespējams, izmantojiet kompresijas zeķes un zeķubikses;

•           Augsta riska pacientiem ārsts var nozīmēt aspirīna lietošanu vai arī pat vēl spēcīgākus 
līdzekļus, kas aizkavēs trombu veidošanos.

Elpošanas sistēmas saslimšanas:

•           Ikvienam pacientam, kuram konkrētajā brīdī ir vērojamas ilgstošas elpošanas sistēmas slimības paasinājums (piemēram, astma), būtu ieteicams nogaidīt līdz slimības gaita uzlabojas un tikai tad lidot;

•           Elpceļu infekciju pacienti (bronhīts, pneimonija, vīrusu infekcijas) lidot drīkst tikai pēc atveseļošanās, kad vairs nerada risku ne sev, ne inficēšanās draudus apkārtējiem;

•           Astmas pacientiem lidošanai nevajadzētu radīt problēmas, bet medikamentus ieteicams turēt sasniedzamā attālumā. Ja ārsts uzskatīs to par nepieciešamu, pacientam pirms lidojuma var būt nozīmēta pastiprināta steroīdu lietošana;

•           Ja pacientam nepieciešama skābekļa lietošana ikdienā, tas jānodrošina arī lidojuma laikā. Vai konkrētam pacientam nepieciešama skābekļa lietošana lidojuma laikā, nolemj ārstējošais ārsts.

Augšējo elpceļu saslimšanas:

•           Vidusauss iekaisuma vai nesen veiktas ausu operācijas gadījumā lidot nav atļauts, ja vien ārsts nav norādījis savādāk.

•           Deguna blakusdobumu iekaisums, deguna dobuma polipi un deguna dobuma operācijas arī ir gadījumi, kad par lidošanas ietekmi jākonsultējas ar ārstu.

•           Spiediena maiņa var radīt nepareizu deguna dobuma sekrētu virzību. Maz izteiktas iesnas var ātri pāriet blakusdobuma iekaisumos un izpausties ar izteiktām sāpēm. Tāpēc pat nelielu iesnu gadījumā pirms lidojuma tiek ieteikta deguna pilienu / aerosolu – dekongestantu lietošana.

Grūtniecība un bērni

•           Lidošana grūtniecības laikā ir atļauta un ne grūtniecei, ne auglim ļaunumu nodarīt nevajadzētu, tomēr jāatceras, ka uz grūtnieci attiecas visi tie paši riski, kas uz jebkuru citu pasažieri, t.sk. trombozes risks. Tomēr, ja tuvojas plānotais dzemdību laiks, ja pastāv neiznēsāšanas, pāragru dzemdību vai placentas atslāņošanās draudi, neiesaka lidot un doties arī garākos ceļojumos arī jebkādā citādā veidā.

•           Bērnam spiediena maiņa ievērojami biežāk nekā pieaugušiem var radīt sāpes ausīs. Lai to novērstu iesaka pacelšanās laikā bērnam dot dzert vai ēst, jo norīšana palīdz līdzsvarot spiedienu ausī.

Pacienti pēc operācijām

Atkarībā no operācijas veida lidot nebūs atļauts nākamo 24 stundu (laparoskopiskas operācijas – piem., žultsakmeņu gadījumā) līdz 6 nedēļu laikā (piemēram, atsevišķas acu operācijas). Informējiet ārstu par plānotajiem lidojumiem.

Saistītie raksti

Kad papēži saplaisā…

Kad papēži saplaisā…

Vasara ir gadalaiks, kad visbiežāk rodas problēmas ar papēžiem. Dažkārt tie... lasīt vairāk
Kāpēc jāuzmanās 
no cukura diabēta?

Kāpēc jāuzmanās 
no cukura diabēta?

Aptuveni puse cukura diabēta slimnieku Latvijā nemaz nezina, ka ir slimi... lasīt vairāk
Kocēnu aptiekas pirmais gads

Kocēnu aptiekas pirmais gads

Kocēnu aptieka teju kā nosvinēja savu pirmā gada jubileju kopš kļuvusi... lasīt vairāk