Krākšana nav tik nevainīga kā šķiet

„Tā kā mans vīrs krāc, regulāri jūtos neizgulējusies. Kad biju jaunāka, miegs bija ciešāks, bet arī tad ik pa brīdim cietu no šīs problēmas. Vai nu mans miegs kļuvis trauslāks, vai vīrs krāc skaļāk, bet pēdējā laikā regulāri jūtos neizgulējusies. Dienā grūti koncentrēties, jo visu laiku esmu miega badā,” stāsta Arta.

Ko darīt, ja dzīvesbiedra krākšanas dēļ regulāri tiek traucēts miegs un vai krākšana nav signāls kādai nopietnākai slimībai, konsultē Andreja aptiekas farmaceite Jūlija Bļinova.

 

Jānoskaidro krākšanas iemesls

Cilvēkiem, kuriem piemīt šī problēma, noteikti jādodas pie ārsta, lai noskaidrotu krākšanas iemeslu.

Krākšanas iemesli var būt dažādi:

Apgrūtināta elpošana caur degunu, kas var rasties alerģijas vai saaukstēšanās gadījumā;

Deformēta deguma starpsiena;

Deguna polipi;

Pazemināts rīkles vai mēles muskuļu tonuss, kas miega laikā atslābst un nosprosto elpceļus, tādējādi traucējot gaisa plūsmu;

Pārmērīga alkohola lietošana;

Liekais svars, jo līdz ar to ir palielināti rīkles audi, kas apgrūtina gaisa cirkulāciju;

Palielinātas mandeles vai limfmezgli – šis iemesls ir raksturīgs bērniem;

Anatomiskas problēmas – garas, mīkstas aukslējas;

Obstruktīvs miega apnojas sindroms (OMAS), kura sekas var būt ļoti nopietnas.

 

Obstruktīvs miega apnojas sindroms

Krākšana var nebūt tik nevainīga, kā sākumā šķiet. Apmēram 4 %vidēja vecuma pieaugušajiem cilvēkiem var būt obstruktīvs miega apnojas sindroms (OMAS). Tā ir saslimšana, kura rada daļēju elpošanas ceļu nosprostojumu– kad miega laikā tiek ievilkta elpa pa sašaurinātu elpvadu, gaisa plūsma tiek retināta un plaušām tiek piegādāts mazāk skābekļa, nekā tām nepieciešams. Tiek izraisīta skaļa krākšana un regulārs skābekļa trūkums smadzenēm. Organisms to cenšas kompensēt, tāpēc paaugstinās asinsspiediens, paātrinās sirdsdarbība, kas ilgākā laika periodā var būt par iemeslu sirds un asinsvadu slimībām. 

Ir valstis, kurās cilvēkiem ar OMAS netiek ļauts vadīt transporta līdzekli, jo neizgulējies šoferis pie stūres ir tik pat bīstams kā dzērājšoferis. Pierādīts, ka šie cilvēki biežāk cieš satiksmes negadījumos, kuru cēlonis ir auto vadītāja miegainība.

Krākšanas mazināšana

Krākšanas mazināšanai var lietot dažādas palīgierīces, kuras var iegādāties aptiekās:

Deguna, mutes aerosoli

Līdzeklis, kas paredzēts gadījumiem, kad krākšana veidojas deguna aizlikuma dēļ (alerģija, siena drudzis, saaukstēšanās, izliekta deguma starpsiena). Aerosoli satur dabiskas vielas, kas pārklāj deguna dobuma gļotādu un atbrīvo elpošanas ceļus. Līdzīgi darbojas mutes aerosols, pārklāj augšējos elpošanas ceļus ar plānu eļļas kārtiņu, novēršot vai mazinot vibrācijas. Mutes aerosols var būt neefektīvs, ja to lieto stundas laikā pēc alkohola lietošanas. Šos līdzekļus var lietot ikdienā un ilgstoši.

Aukslēju plāksnītes

Sava plānuma dēļ, ļoti piemērotas dodoties ceļojumā, jo tās var ielikt makā vai kabatā. Tās izkūst pēc uzlīmēšanas uz aukslējām. Darbības ziņā pielīdzināmas mutes dobuma aerosoliem. Ātri izkūst mutes dobumā, atstājot svaigas piparmētras smaržu un garšu.

Ausu aizbāžņi līdzcilvēkiem

Palīglīdzeklis cilvēkam, kas guļ blakus krācējam. Ievietojot tos ausīs, tie slāpē troksni. Tie ir pieejami dažādās formās un no dažādiem materiāliem:

Silikona ausu aizbāžņi – piemērotāki ūdens aktivitātēm, bet var izmantot arī guļot. Ir pieejami bērnu un pieaugušo izmēri.

No poliuretāna putām – vienreizējās lietošanas, konusveidīga un cilindriska forma – samazina trokšņus apmēram par 30 decibeliem.

Vaskveida ausu aizbāžņi – nav tik efektīvi, jo darbojas kā trokšņu filtrs, bet saglabā
dzirdamību sarunas laikā.

Ausu aizbāžņi jālieto uzmanīgi, jo to nepareiza lietošana samazina efektivitāti un var radīt ausu ejas savainojumus. Obligāti jāglabā maziem bērniem nepieejamā vietā, jo var radīt aizrīšanās risku.

Ieteikumi krācējiem!

Krākšanu iespējams ārstēt gan ķirurģiskā ceļā, gan izmantojot mazāk radikālas metodes;

Vispirms jāatbrīvojas no liekā svara, ja tāds ir;

Jāierobežo alkohola lietošanu un smēķēšana;

Visbiežāk cilvēks krāc guļot uz muguras, tad iesaka darināt naktstērpus ar kabatiņām uz muguras, kurās ievieto tenisa bumbiņas. Tas samazinās gulēšanu uz muguras, kā rezultātā samazināsies krākšana;

Ir izgudrotas dažādas palīgierīces, ko ievieto mutē un degunā – tās gan nevar iegādāties aptiekā;

Pēc iespējas mazāk lietot miega zāles, jo tās atslābina mutes dobuma muskulatūru, kas var provocēt krākšanu;

Smagākos gadījumos izmanto virsspiedienu – cilvēks guļ ar speciālu masku, kas elpošanas ceļos rada pozitīvu spiedienu un notur elpceļus atvērtus;

Radikāls risinājums ir ķirurģiskās operācijas, piemēram, bērnam mandeļu vai adenoīdu operācija;

Cilvēkiem ar nepareizu sakodienu veic žokļu pārbīdīšanu.

 

 

Smagākos gadījumos elpvads nosprostojas pilnībā, kā rezultātā var iestāties nāve.