Ko darīt, kad sezonālais klepus ir klāt?

Gulbenē strādājošais pulmonologs (plaušu ārsts) Jūlija Landsmane ir ļoti pieredzējusi daktere, jo šajā nozarē strādā teju jau četrdesmit gadu. Mācoties skolā Jūlija saprata, ka viņas aicinājums ir kļūt par ārsti: „Atceros, ka man nesa visas apkārtnes slimos dzīvniekus un es tos ārstēju, kā pratu.” Kad Jūlija beidza vidusskolu un kārtoja iestājpārbaudījumus augstskolā, Rīgas medicīnas institūtā bija ļoti liels konkurss, bet viņa to izturēja. „Par to esmu pateicīga Dievam, jo medicīna ir mana nozare. Man patīk šis darbs, un joprojām katru rītu ceļos ar prieku, ka varu iet uz darbu un palīdzēt cilvēkiem.”

Pēc institūta absolvēšanas Jūliju gaidīja darbs dzimtajā pilsētā Gulbenē, kur pēc slimnīcas galvenās ārstes vietnieces ieteikuma viņa specializējās ftiziatrijā (klepus ārsts) un kļuva par tuberkulozes nodaļas vadītāju. Šobrīd daktere pieņem pacientus gan Gulbenē, gan dodas uz Alūksni un Madonu, jo, ja veiksmīgas ārstēšanas rezultātā krasi ir samazinājies tuberkulozes slimnieku skaits, tad klepus, it īpaši sezonas maiņas laikā, moka daudzus.

Daktere Landsmane atzīst, ka darba joprojām ir ļoti daudz, bet par enerģijas trūkumu viņa nesūdzas, laikam jau tāpēc, ka šis vienlaikus ir arī viņas sirds darbs. Papildu enerģiju sniedz darbošanās dārzā, bet divreiz gadā Jūlija dodas uz Vāciju ciemos pie saviem mazdēliem.

Vai varat paskaidrot, kas ir klepus un kā tas rodas?

Klepus ir organisma aizsargmehānisms. Ja ir klepus, tad viennozīmīgi nevaram būt pārliecināti, ka problēmas ir ar plaušām vai bronhiem, tam var būt arī citi iemesls. Klepus receptori atrodas gan degunā, gan ausīs (bērni, kuri bieži slimo ar ausu iekaisumiem, var klepot), rīkles galā, bronhos, arī barības vadā (ja ir problēmas ar kuņģi, arī var klepot). Klepus var būt arī tad, ja cilvēkam ir, piemēram, hroniska sirds mazspēja. Klepus iemesli var būt ļoti daudz un dažādi – to var izsaukt smēķēšana, vīrusi, aizrīšanās ar svešķermeni, gaisa piesārņojums, putekļi, ziedputekšņi, ja cilvēkam ir alerģija no suņa un kaķa spalvām…

Kādi ir raksturīgākie klepus iemesli rudenī?

Rudenī un pavasarī, laika apstākļu maiņas laikā, cilvēki daudz biežāk slimo ar klepu. Iemesli saslimšanai var būt dažādi vīrusi, šajā laikā pasliktinās arī bronhiālās astmas slimnieku veselība un ne visi cilvēki zina, ka viņiem ir astma. Cilvēki bieži grēko ar ģērbšanās stilu, kurš nav atbilstošs laika apstākļiem, kā rezultātā apaukstējas un iegūst bronhītu vai pat plaušu karsoni (plaušu audu iekaisums).

Kādas ir bronhīta raksturīgākās pazīmes un kā to ārstē?

Ja cilvēkam ir akūta saslimšana, tad klepus ir sauss vai atkrēpojošs, var būt dedzinoša vai spiedīga sajūta aiz krūšu kaula. Paaugstināta temperatūra var būt, bet var arī nebūt. Ja klepus ir atkrēpojošs, tad jau būs izveidojusies bakteriālā flora, kura izraisījusi iekaisumu, būs jālieto antibiotikas, kā arī atkrēpojoši līdzekļi. Bet vairumā gadījumu antibakteriālā ārstēšana nav nepieciešama.

Ja ir plaušu karsonis (pneimonija)?

Plaušu karsonim raksturīgs ir akūts klepus, bet tas var arī izpalikt. Galvenā pazīmes – ļoti liels nogurums, sāp galva, sauss klepus gan dienā, gan naktī, elpas trūkums, ir izteikts apetītes zudums un paaugstināta temperatūra ilgāk par piecām dienām. Šādos gadījumos noteikti jādodas pie ārsta.

Ārstējot plaušu karsoni, ļoti svarīgs faktors – cik nopietna ir saslimšana. Lai gan mūsdienās ir ļoti labas antibiotikas, ar kuru palīdzību, ārstējoties mājās, desmit dienu laikā var izārstēties, tomēr ir situācijas, kad ieteicams doties uz slimnīcu. Ar plaušu karsoni jābūt ļoti uzmanīgiem, jo, ja to neārstē, var izveidoties plaušu audu sarežģījumi – veidojas strutas plaušu iekšienē. Tādā gadījumā ārstēšanās ir ļoti ilgstoša, ilgstoši jālieto antibiotikas, dažkārt pat nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Kādas ir raksturīgākās kļūdas, ko, ārstējot klepu, pieļauj pacienti?

Ja klepus ilgst vairāk nekā 14-21 dienu, tad noteikti jādodas uz konsultāciju pie ārsta, jo tādā gadījumā nav izslēdzama arī tuberkulozes iespējamība, tāpēc jāpārbaudās. Ļoti daudz smēķētāju slimo ar hronisku obstruktīvu plaušu saslimšanu, tieši šiem cilvēkiem visbiežāk veidojas plaušu vēzis, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem un nedrīkst atlikt vizīti pie ārsta, ja klepošana ir ilgstoša.

Ja klepus ir atkrēpojošs, tad ir jāklepo, un tādā gadījumā nedrīkst lietot klepu nomācošus medikamentus. Ilgstošs sauss klepus ar paaugstinātu temperatūru var liecināt par bronhiālo astmu, tāpēc nekavējoties jādodas pie ārsta.

Ļoti uzmanīgiem jābūt ar antibiotiku lietošanu. Ja tās lieto, tad jālieto, kā ārsts nozīmējis, pretējā gadījumā labāk vispār nelietot. Tāpat kā cilvēks arī baktērijas vēlas izdzīvot. Ja antibiotiku lietošana tiek pārtraukta pirms tās ir pilnībā nogalinātas, tad nākamajā reizē baktērijas būs vairāk noturīgas pret šīm antibiotikām, bet pacients brīnīsies, kāpēc zāles neiedarbojas.

Kad ir paaugstināta ķermeņa temperatūra un diagnoze nav zināma, nekādā gadījumā nedrīkst sildīt, likt bankas utt., jo tā var radīt daudz nopietnākas veselības problēmas. Arī ar pirti jābūt ļoti uzmanīgam, labāk to šādā situācijā atlikt.

Ko var darīt mājas apstākļos, lai izārstētos no klepus?

Obligāti jādzer daudz šķidruma, tas veicinās atklepošanu – aveņu, dzērveņu, melno upeņu tēju, kurās ir daudz C vitamīna. Lietderīgākie mājas līdzekļi – citrons, medus, var izmantot arī mentola inhalācijas.

Kā izvairīties no saslimšanas ar klepu?

Ir jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem, bet, ja tomēr gadās saslimt, tad ārstēties un nekādā gadījumā nedoties uz darbu.

Saistītie raksti

Katram trešajam paaugstināts asinsspiediens, katrs ceturtais nezina savus mērījumus

27 % Latvijas iedzīvotāju ir paaugstināts asinsspiediens, turklāt vēl ceturtdaļa (21... lasīt vairāk
Ģimenes uzņēmums – 
Ligitas Kalniņas privātaptieka

Ģimenes uzņēmums – 
Ligitas Kalniņas privātaptieka

Pirms nepilniem divdesmit gadiem farmaceite Ligita Kalniņa Tukumā atvēra savu privāto... lasīt vairāk

Gāzes vēderā jeb meteorisms

Vēders burkšķ un pūšas. Šāda situācija nav nekas neparasts. Turklāt nereti... lasīt vairāk