Klepus

Klepus ir organisma aizsargreflekss, kas attīra bronhus un augšējos elpceļus.

Vai nepieciešamas antibiotikas?

Iespēja, ka ir nepieciešamas antibiotikas, ir mazāka par

10%

Jo tās var būt nepieciešamas tikai baktēriju izraisīta klepus gadījumā. Vīrusu izraisīta klepus gadījumā neviena no antibiotikām nevar ne saīsināt klepus ilgumu, ne mazināt traucējošās sūdzības.

Klepus rezultātā vidē tiek izmesti tūkstošiem siekalu pilienu. Pēc skaita viena klepus epizodes rezultātā tiek izmesti aptuveni 3000 šādu pilienu. Daži no tiem spēj sasniegt ātrumu virs 100km/h un pārvietoties pat 1 – 3,5m attālumā.

Atkrēpojošie un pretklepus medikamenti.

                Atkrēpojošie 
un mukolītiskie medikamenti       Pretklepus medikamenti

Piemēroti            Produktīva klepus gadījumā – pastiprināti veidojas krēpas.           Sausa klepus gadījumā – ir kairinoša sajūta, bet krēpas neveidojas.

Medikamenti     Populārākie – bromheksīnu, ambroksolu, karbocisteīnu un acetilcisteīnu saturoši medikamenti.                Populārākie – kodeīnu un dekstrometorfānu saturoši medikamenti. Visbiežāk tie medikamentos ietilpst kombinācijā ar citām aktīvajām vielām.

Darbība                Veicinot krēpu veidošanos un izvadi, tiek veicināts atveseļošanās process. Jāņem vērā, ka sākotnēji klepus pastiprināsies, un tas ir jāvērtē pozitīvi.  Nomācot klepus refleksu, mazināsies klepus biežums. Jāņem vērā, ka tas ne vienmēr ir atbalstāms process, jo var paildzināt ārstēšanos.

Šķidruma lietošana          Ja netiek paralēli lietots arī palielināts šķidruma daudzums, šie līdzekļi var izrādīties neefektīvi.                Šķidruma lietošana nepieciešama ne tikai tāpēc, lai paātrinātu atveseļošanās procesu, bet arī lai samazinātu pretklepus līdzekļu ietekmi uz gremošanas orgānu sistēmu.

Lietas, kas var palīdzēt klepus gadījumā

Atpūta. Svarīgi nepakļaut organismu pārmērīgai slodzei un papildus 
infekciju riskam. Dažkārt klepu atvieglo arī gultas galvgala pacelšana par ~10cm.

Mitrs gaiss. Palīdz atjaunoties elpceļu gļotādas funkcijām. Var izmantot gan gaisa mitrinātājus, 
gan citus gaisa mitrināšanas veidus.

Ārsta apmeklējums. Lai gan klepus nav slimība, bet tikai simptoms, ir pazīmes, kuru dēļ būs nepieciešama speciālista konsultācija.

Pretklepus medikamenti – līdzekļi, kas palīdzēs klepot retāk. Atkrēpojošie un mukolītiskie medikamenti – palīdzēs šķīdināt uzkrājušās krēpas un veicinās atveseļošanās procesu.

Vismaz uz šo laiku atmest smēķēšanu. Hroniska bronhīta gadījumā – šis ir viens no būtiskākajiem atveseļošanās nosacījumiem.

Ūdens glāze. Ieteicams uzņemt vismaz 8-10 glāzes šķidruma dienā (ja citu saslimšanu dēļ to nav aizliedzis ārsts).

Masāža un pareizu pozu ieņemšana. Palīdzēs plaušas attīrīt no šķidruma / krēpām un veicinās atveseļošanās procesu.

Jādodas pie ārsta:

Ja klepojot ir izteikts sāpīgums;

Ja ir apgrūtināta elpošana;

Ja klepus sākšanās sakrīt ar kāda medikamenta lietošanas sākumu (iespējams vainojams medikaments);

Ja klepus ilgst ilgāk par 3 nedēļām;

Ja tuberkulozes pazīmes:

                –             Asins stīdziņu piejaukums krēpām;

                –             Krēpas nav daudz, bet tās ir gaišas, caurspīdīgas, dzidras;

Ja ir garā klepus pazīmes – smagi klepus viļņi ar rejošu skaņu ieelpojot;

Sarkanbrūnas krēpas – var liecināt par asiņu piejaukumu.

Biežākās kļūdas

Pretklepus līdzekļa lietošana produktīva klepus gadījumā – krēpas veidosies, bet netiks izvadītas, kā rezultātā slimība var sarežģīties.

Atkrēpojoša līdzekļa lietošana pie sausa klepus – pirmkārt, nav efektīva, otrkārt, sūdzības var pat pastiprināties un klepus kļūt biežāks.

Pretklepus un atkrēpojoša līdzekļa lietošana vienlaikus nav loģiska un var nodarīt tikai ļaunu.

Atkrēpojošo līdzekļu lietošana var izrādīties neefektīva, ja tiek lietots pārāk maz šķidruma. Krēpu šķidrināšanai nepieciešams liels šķidruma daudzums.